Niedomoga lutealna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niedomoga lutealna to jedna z przyczyn niepłodności lub utraty ciąży. Obejmuje obniżenie poziomu progesteronu, którego podstawową funkcją jest utrzymanie zapłodnionej komórki jajowej. Dolegliwość zwie się również niewydolnością ciałka żółtego. Leczenie jest ściśle uzależnione od przyczyny, która wywołała tą patologię.

Niedomoga lutealna

Niedomoga lutealna – przyczyny

Progesteron to najważniejszy hormon w procesie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej. Odpowiada za podtrzymanie ciąży aż do momentu, w którym łożysko przejmie tą funkcję. Jest również hormonem niezbędnym do zajścia w ciążę. Za główne przyczyny niedomogi lutealnej, czyli stanu, gdy ilość progesteronu w organizmie jest nieadekwatna do potrzeb, uznaje się między innymi:

  • zaburzenia procesów dojrzewania pęcherzyka jajnikowego w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego;
  • zaburzenia czynności podwzgórza;
  • zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie;
  • podwyższone stężenie TSH przy niedoczynności tarczycy;
  • choroby jajników.

W efekcie komórka jajowa nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do dalszego rozwoju.

Niedomoga lutealna – objawy

Niedomogę lutealną można podejrzewać po charakterystycznym obrazie klinicznym, obejmującym trudności z zajściem w ciążę, częste poronienia na wczesnym etapie ciąży oraz intensywne przechodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dodatkowo typowe są:

  • zbyt długie lub zbyt krótkie cykle miesiączkowe;
  • bolesność i obrzęk piersi;
  • skąpe miesiączkowanie;
  • plamienia z dróg rodnych poza miesiączkami.

Podczas niedomogi lutealnej plamienia pojawiają się zazwyczaj niedługo przed miesiączką. Błona śluzowa macicy nie jest odpowiednio gruba i ukrwiona, a przez to gotowa na przyjęcie zarodka. Nie jest możliwe utrzymanie ciąży. Częste poronienia lub trudności z zajściem w ciążę powinny skłonić partnerów do wykonania badań. Kobieta powinna przebadać się pod kątem poziomu hormonów płciowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Diagnostyka niedomogi lutealnej

Aby upewnić się, że przyczyną dolegliwości i problemów jest właśnie niedomoga lutealna, należy wykonać badania poziomu progesteronu w fazie lutealnej aż trzykrotnie, aby uwiarygodnić wyniki. Sumę wyników dodaje się do siebie, nie powinna przekraczać 40 umol. Kolejnym etapem jest ocena poziomu prolaktyny i TSH. Dodatkowo wykonuje się biopsję endometrium, zwykle między 24. a 26. dniem cyklu.

Niedomoga lutealna – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny niedomogi lutealnej. Przykładowo, przy schorzeniach podwzgórza stosuje się odpowiednią farmakoterapię, zwykle cytrynian klomifenu, którego celem jest pobudzanie dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. Wszelkie guzy czynne hormonalnie należy usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak lekarz nie jest w stanie znaleźć konkretnych przyczyn niedoboru progesteronu mimo szczegółowych badań, wprowadza się farmakoterapię mającą na celu uzupełnienie brakujących hormonów. Bardziej efektywnym rozwiązaniem u kobiet starających się o dziecko jest jednak podawanie środków zawierających gonadotropinę kosmówkową.

Może się zdarzyć, że mimo wdrożonego leczenia i farmakoterapii kobieta w dalszym ciągu nie jest w stanie utrzymać ciąży lub począć dziecka. Wówczas rekomenduje się skorzystanie z metod wspomaganego rozrodu, choćby in vitro czy inseminacji domacicznej.

Domowe sposoby

Wiele kobiet wspomaga się domowymi sposobami na niedomogę lutealną, choć ich skuteczność nie została medycznie potwierdzona. Stosowanie ich wpływa pozytywnie na psychikę kobiet i w pewnym sensie może wspomóc leczenie podstawowe. Wszelkie wdrażane na własną rękę metody należy jednak skonsultować z lekarzem. Do ziół zwiększających poziom progesteronu można zaliczyć następujące:

Płodności i stabilizacji hormonalnej sprzyjają również:

Niesprawdzone metody leczenia niedomogi lutealnej należy unikać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet, Poznań 2014.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *