Mieszek włosowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mieszek włosowy (inaczej: mieszek włosa, łac. folliculus pili) to charakterystyczna struktura w budowie każdego ludzkiego (i zwierzęcego) włosa. Można go opisać w uproszczeniu jako niewielkie zagłębienie naskórka, wewnątrz którego znajduje się włos, a dokładniej jego korzeń.

Mieszek włosowy

Mieszek włosowy – charakterystyka

Włosy porastają niemal całe ciało człowieka z wyjątkiem podeszw stóp, dłoni, powiek i błon śluzowych. Część z nich to włosy meszkowe, część zaś – włosy terminalne. Włosy meszkowe są cienkie, krótkie, z reguły słabo zabarwione. Można je znaleźć np. na przedramionach u kobiet. Dla porównania włosy terminalne mają większą średnicę niż włosy meszkowe, mogą być dłuższe i silniej zabarwione. Spotyka się je powszechnie na głowie, pod pachami i w okolicach genitalnych, natomiast u mężczyzn dodatkowo na brodzie. Ważną strukturą w budowie włosa jest mieszek włosowy.

Mieszek włosowy można opisać jako wpuklenie naskórka, wewnątrz którego znajduje się włosek. Jego ścianki są w dużym stopniu nieprzepuszczalne, dzięki czemu włos jest dobrze oddzielony od skóry właściwej. Jedyne połączenie stanowi macierz włosa zlokalizowana w dolnej części korzenia. Tam następuje ciągły podział komórek, w którego konsekwencji powstają struktury włosa. Dzielące się komórki „wypychają” włos w górę, aż w ostateczności ukazuje się on nad powierzchnią skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Budowa mieszka włosowego została bardzo dobrze poznana. Na jego dnie znajduje się obszar dobrze unerwiony i ukrwiony, ponieważ jest to miejsce wspomnianej aktywności tkankowej. Nazywa się je fachowo brodawkami włosowymi, a każdą z nich otacza macierz zarodkowa. W mieszku włosowym znajduje się cebulka włosowa i to właśnie z niej wyrasta nowy włos. Włos samoistnie wypada po około 2-6 latach, jednak z tego samego mieszka włosowego wyrasta w późniejszym czasie nowy włos.

Mieszek włosowy – fazy aktywności

W trychologii wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosa, a więc fazy aktywności mieszków włosowych. Prezentują się one następująco:

  • anagen – trwa około 2-6 lat i jest właściwą fazą wzrostu. W tym czasie włosy wzrastają na długość dzięki dostarczanym im składnikom odżywczym;
  • katagen – trwa około 2 tygodnie i jest fazą przejściową. Pojawiają się procesy przebudowy, które wywołują zatrzymanie procesów rozrodczych włosa;
  • telogen – trwa 3-4 miesiące i jest okresem spoczynku. Włos telogenowy jest całkowicie zrogowaciały, nie zawiera także melaniny. Po telogenie następuje etap egzogenu, czyli uwalnianie włosa (jego wypadanie).

Każdy etap cyklu aktywności mieszka włosowego wyróżnia się innymi oddziaływaniami korzenia włosa ze ścianami mieszka włosowego i innym kształtem korzenia włosa. Aby dokładnie określić wszystkie te etapy oraz tym samym jeszcze lepiej zadbać o kondycję skóry głowy i włosów, trycholog zleca specjalistyczne badanie nazywane trichogramem.

Zobacz również: Cykl rozwoju włosa.

Mieszek włosowy – funkcje

Mieszek włosowy jest miejscem, w którym zachodzi wzrost i odżywianie włosów. Odpowiada więc bezpośrednio za ich aktywność. W pobliżu mieszka włosowego znajduje się mięsień przywłosowy, przy którym znaleźć można gruczoły łojowe. Ich przewody wyprowadzające wchodzą do mieszka włosowego w pobliżu naskórka, między włosem właściwym, a ścianką mieszka włosowego. Wydzielina gruczołów łojowych nazywana jest sebum. Reguluje równowagę wodno-tłuszczową skóry i włosów, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi potencjalnie zagrażającymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnicwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetyczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *