Mięsień przywłosowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień przywłosowy (łac. musculus arrector pili) nazywany jest również mięśniem mieszkowym, ponieważ bezpośrednio wiąże się z mieszkiem włosowym, a więc strukturą, w której osadzony jest włos ludzki bez względu na jego lokalizację na ciele. Można podsumować, że w skład tzw. narządu włosowego wchodzą: mieszek włosowy, gruczoł łojowy, gruczoł apokrynowy (nie zawsze) oraz mięsień przywłosowy.

Mięsień przywłosowy

Mięsień przywłosowy – anatomia

W skórze znajdują się tzw. mieszki włosowe (łac. folliculus pili) otaczające włos, które składa się z zewnętrznej części łącznotkankowej i z części wewnętrznej nabłonkowej. Dzieli je jedynie cienka błona podstawna, nazywana błonką szklistą. W momencie wyrwania włosa pozostaje ona w mieszku. Można więc stwierdzić, że mieszki włosowe są strukturami, w których osadzają się wszystkie włosy na ciele, także na skórze głowy. W każdym mieszku włosowym znajduje się cebulka otaczająca początek włosa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Poniżej ujścia gruczołu łojowego do łącznotkankowej części mieszka włosa przyczepia się mięsień gładki unerwiony przez struktury nerwowe układu autonomicznego. Mięsień ten ma swój początek w warstwie podbrodawkowej skóry właściwej. Jego ścięgno początkowe zawiera liczne włókna sprężyste. W zależności od tego, czy włos ustawia się bardziej stromo, czy bardziej skośnie, także mięsień przywłosowy może biec niemal prostopadle bądź niemal równolegle do powierzchni skóry. Tak samo, jak gruczoł łojowy leży on po tej stronie włosa, która z powierzchnią skóry tworzy kąt rozwarty.

Mięsień przywłosowy – funkcje

Skurcz mięśnia przywłosowego ustawia włos bardziej prostopadle do powierzchni skóry, czemu towarzyszy uniesienie się pochewki włosa. W efekcie może powstać obraz tzw. gęsiej skórki. Można więc powiedzieć, że uczestniczy on w termoregulacji organizmu, chroniąc częściowo przed jego wychłodzeniem. Skurcz mięśnia przywłosowego naciska ponadto na gruczoł łojowy i ułatwia wydzielanie się łoju skórnego, który ma za zadanie chronić skórę i włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Ciekawostką jest, że w organizmie człowieka mięśnie przywłosowe nie występują przy rzęsach i brwiach. Włoski te nie mają więc żadnej zdolności ruchu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Małek E., Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *