Jajowody

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jajowody (inaczej: trąbki maciczne) stanowią parzyste, długie i cienkie wewnętrzne narządy rodne kobiety. Biegną od końca jajowodowego jajnika do górnego kąta macicy. Pełnią niezwykle istotną funkcję, ponieważ w ich obrębie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik.

Jajowody

Jajowody – rozwój

Jajowody kształtują się jeszcze na etapie życia płodowego. Mają pochodzenie mezodermalne i powstają z górnych, niezrośniętych ze sobą części zarodkowych przewodów przyśródnerczowych. Narządy płciowe wewnętrzne zaczynają różnicować się intensywniej w okolicach 3. miesiąca życia płodowego i to właśnie wtedy w większości przypadków podczas badania USG ciężarnej można określić płeć płodu.

Jajowody – budowa

W budowie anatomicznej jajowodów wyróżnia się 4 części:

  • lejek jajowodu – z jego podstawy zwisają wypustki w kształcie frędzli, zwane strzępkami jajowodu (do 15 mm). To najbardziej ruchoma część jajowodu, zwykle skierowana ku dołowi. To właśnie do lejka trafia uwolniona komórka jajowa, skąd rozpoczyna swoją dalszą drogę;
  • bańka jajowodu – lejek płynnie przechodzi w bańkę, której grubość wynosi od 8 do 9 mm, a długość około 9-12 cm. Element ten stanowi zatem większość całego jajowodu, ponieważ niemal 2/3;
  • cieśń jajowodu – o grubości 3-4 mm i długości 3-6 cm. Jej ściana przypomina nieco ścianę męskiego nasieniowodu. Jest ona grubsza i sztywniejsza od ściany bańki jajowodu;
  • część maciczna jajowodu – znajdująca się już w ścianie macicy. Stanowi najkrótszą część jajowodu, ponieważ wynosi 1,5 cm długości, a jej średnica to zaledwie 0,5 mm. Ujściem macicznym otwiera się ona do jamy macicy, dlatego zapłodniona komórka jajowa może bez problemu przemieścić się do macicy i zagnieździć w jej ścianie.

Pod względem budowy jajowód odpowiada narządowi cewkowemu. Jego ściana składa się z zewnętrznej błony surowiczej, środkowej błony mięśniowej oraz wewnętrznej błony śluzowej. Ściana ta jest najgrubsza w obrębie cieśni jajowodu. W każdej części narządu ściana wyróżnia się elastycznością i rozciągliwością.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jajowody – gdzie leżą?

Jajowód znajduje się w górnym brzegu więzadła szerokiego macicy, dlatego jest powleczony otrzewną. Połączenie jajowodu z macicą oraz jego krezką służy do umocowania omawianego narządu, jest ono jednak dość słabe. W efekcie jajowody (szczególnie ich bańki) są silnie ruchome i bardzo zmienne w swoim położeniu.

Jajowody – funkcje

Z powierzchni jajnika komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, za co odpowiadają głównie ruchy strzępek jajowodów. To one przechwytują komórkę jajową, choć dokładny mechanizm tego zjawiska nie został w pełni poznany. Do zapłodnienia komórki jajowej najczęściej dochodzi w obrębie bańki jajowodu, gdzie napotyka ona plemniki. Wędrówka plemnika z pochwy do jajowodu trwa około 2 godziny. W jajowodzie plemniki ostatecznie dojrzewają i zachowują swoją ruchliwość przez kilka dni, oczekując na przybycie komórki jajowej. Po zapłodnieniu jajo powoli przesuwa się w kierunku macicy, ostatecznie zagnieżdżając się w jej endometrium. Są więc kluczowe w zapłodnieniu i początkowym etapie ciąży.

Unaczynienie jajowodów

Jajowody są bardzo dobrze ukrwione, ponieważ podaż składników odżywczych i tlenu jest niezbędna do rozwoju komórki jajowej. Dopływ krwi jest możliwy poprzez gałązki tętnicy jajnikowej i tętnicy macicznej. Przebiegają one w tzw. krezce jajowodu.

Unerwienie jajowodów

Unerwienie jajowodów pochodzi ze splotu nerwowego jajnikowego oraz maciczno-pochwowego. Zawierają one zarówno włókna czuciowe, jak i włókna autonomiczne.

Ciąża jajowodowa

W skrajnych przypadkach może dojść do zapłodnienia komórki jajowej jeszcze przed przedostaniem się jej do jajowodu. Wówczas może zagnieździć się nie w macicy, lecz w jajowodzie (ciąża jajowodowa), jajniku (ciąża jajnikowa) lub w jamie brzusznej (ciąża brzuszna). Wszystkie te rodzaje ciąży określa się mianem ektopowej, czyli ciąży pozamacicznej. Rozwój jaja płodowego w obrębie jajowodu prowadzi zazwyczaj do zniszczenia przez kosmówkę płodu części śluzówki i mięśniówki jajowodu, co powoduje krwotok wewnętrzny. Jajowód pęka, a zarodek wraz z błonami płodowymi przedostaje się w obręb jamy brzusznej, gdzie ginie lub rozwija się dalej. Przy ciążach pozamacicznych pojawia się konieczność usunięcia jej, gdyż stanowi zagrożenie zdrowia i życia kobiety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kryza-Ottou A., Zimmer M., Ciąża jajowodowa, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *