Spanie w makijażu jest jedną z najgorszych rzeczy, które możemy oferować swojej skórze. Jeśli taka czynność pojawi się jednorazowo, prawdopodobnie nie wpłynie bardzo negatywnie na jej kondycję. Jednak gdy będzie się powtarzać, przyniesie wiele konsekwencji. Przed pójściem spać należy więc dokładnie zmywać makijaż płynem micelarnym oraz żelem myjącym, po czym warto dodatkowo przeprowadzić dalszą pielęgnację.
Spanie w makijażu – konsekwencje
Jak już wspomniano wcześniej, spanie w makijażu ma wiele niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim obserwuje się:
- zatykanie porów skóry, czyli drobnych „otworków” znajdujących się na całej jej powierzchni, odpowiedzialnych za możliwość oddychania skóry. Konsekwencją tego jest powstawanie zaskórników, tym bardziej że makijaż miesza się z sebum oraz zanieczyszczeniami;
- przyspieszony proces starzenia się skóry – jako że nie może się ona regenerować nocą. W efekcie znacznie szybciej powstają zmarszczki, a skóra traci swoją jędrność;
- podrażnienia skóry i alergie – składniki kosmetyków mogą wywoływać reakcje skórne, w szczególności u osób z cerą wrażliwą, jeśli przebywają na niej długoterminowo;
- spierzchnięte usta, jeśli niezmyta zostanie szminka lub błyszczyk;
- zapalenie spojówek, torbiele w okolicach narządu wzroku (zwłaszcza na linii wodnej) – w sytuacjach, w których niezmyty jest makijaż oczu, zwłaszcza tusz oraz kreska na liniach wodnych.
Konsekwencji jest zatem wiele i mogą one dotyczyć różnych części ciała. Podsumowując, skóra regeneruje się nocą. m.in. usuwa martwe komórki, odbudowuje barierę ochronną. Makijaż blokuje dostęp tlenu, co zaburza mikrokrążenie i procesy naprawcze. Wykazano, że już nawet jedna noc z makijażem może pogorszyć kondycję skóry.
Zobacz również: Dlaczego rzęsy wypadają?
Jak zmywać makijaż?
Aby wypracować sobie wygodną i systematyczną rutynę, należy uczynić demakijaż stałym punktem wieczornej pielęgnacji. Przede wszystkim ważne jest wstępne przygotowanie – należy związać włosy, aby maksymalnie odsłonić twarz, umyć ręce, aby nie przenosić bakterii, a także zdjąć biżuterię. Obok siebie warto rozłożyć wszystkie produkty, które będą potrzebne: jednorazowe waciki kosmetyczne, czysty ręcznik, wszelkie niezbędne kosmetyki. Kosmetyki warto dobierać do indywidualnych potrzeb skóry, a może prezentować się to następująco:
- cera wrażliwa – mleczko do demakijażu, płyn micelarny;
- cera tłusta / cera mieszana – żel do mycia skóry, pianka oczyszczająca;
- cera sucha / cera dojrzała – olejek dobrany do potrzeb skóry, płyn micelarny.
Mogą też być inne kombinacje. Demakijaż rozpoczyna się najczęściej od zmycia makijażu oczu. Jednorazowy wacik nasącza się środkiem do demakijażu, a następnie przykłada do zamkniętej powieki, trzyma przez chwilę, a następnie delikatnie przeciera skórę. Czynność można powtórzyć kilkukrotnie, aż do całkowitego pozbycia się cieni do powiek, tuszu do rzęs czy kresek.
Kolejnym krokiem jest zmycie kosmetyków ze skóry twarzy, co ponownie robi się za pomocą nasączonego wacika, masując nim skórę kolistymi ruchami. Makijaż ust zmywa się z reguły na końcu, choć tak naprawdę wspomniana kolejność nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, aby całość kosmetyków została zmyta, a także aby następnie dokładnie umyć twarz ciepłą wodą. Nie pozostawia się bowiem płynu do demakijażu na skórze. Najlepiej jest zmyć go dodatkowo żelem lub pianką myjącą.
Skóry nie należy pozostawiać bez dalszej pielęgnacji. Po dokładnym zmyciu makijażu, umyciu twarzy żelem lub pianką i spłukaniu tego ciepłą wodą, należy zaaplikować na nią krem nawilżający lub serum regenerujące (np. serum kolagenowe), poprzedzając tę czynność nałożeniem toniku.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.