Kwas piroglutaminowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas piroglutaminowy (inaczej: kwas L-piroglutaminowy, PCA) to aminokwas naturalnie występujący w organizmie człowieka, zwłaszcza w mózgu, skórze i płynach ustrojowych. Jest pochodną glutaminy odkrytą w 1882 roku. Znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii, ponieważ działa powierzchniowo czynnie, tworząc hydrofilowy film na skórze.

Kwas piroglutaminowy

Kwas piroglutaminowy – charakterystyka

Kwas piroglutaminowy to naturalny aminokwas występujący w dużych ilościach w ludzkich tkankach, w szczególności w: mózgu, płynie mózgowo-rdzeniowym, skórze i krwi. Występuje także w niektórych warzywach, owocach, nabiale, trawach i mięsie. Jest produktem metabolizmu bakterii fermentacji mlekowej, choć na większą skalę może być pozyskiwany poprzez ogrzewanie kwasu glutaminowego w temperaturze około 180 stopni C.
Omawiany związek bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, co dodatkowo wpływa na jego większe wykorzystanie w kosmetologii. Co ciekawe, w postaci suplementu diety jest przyjmowany przez osoby aktywne fizycznie, także przez zawodowych sportowców. Inne zastosowanie obejmuje dodawanie soli kwasu piroglutaminowego do tuszów, tonerów, barwników, a nawet środków piorących i czyszczących. Wzór sumaryczny tego kwasu prezentuje się następująco: C5H7NO3, zaś masa molowa wynosi 129,12 g/mol.

Kwas piroglutaminowy – właściwości kosmetyczne

Kwas piroglutaminowy bardzo często wykorzystywany jest jako dodatek do kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych, ponieważ działa jako humektant – zatrzymuje wodę i wilgoć w skórze, przyczyniając się do wysokiego poziomu jej nawilżenia. Występuje on naturalnie w skórze i jest jednym ze składników NMF (naturalny czynnik nawilżający). Działa powierzchniowo, poprzez tworzenie hydrofilowego filmu na skórze, zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody. Jest substancją antystatyczną i kondycjonującą. Jako że każda substancja może jednak powodować reakcje alergiczne, przed użyciem warto wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kwas piroglutaminowy – suplement diety

W postaci suplementu diety kwas piroglutaminowy:

  • poprawia odporność organizmu, ponieważ jest źródłem energii dla komórek układu immunologicznego;
  • przyczynia się do zwiększania masy mięśniowej (w połączeniu z odpowiednimi treningami);
  • wzmacnia wyściółkę błony śluzowej jelit, wpływając na czynność i kondycję tego narządu;
  • wspomaga uzupełnianie glikogenu w mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym;
  • awaryjnie działa jako źródło energii, gdy poziom glukozy w ustroju znacznie maleje;
  • wykazuje działanie przeciwlękowe (wymaga to jednak dalszych badań);
  • poprawia pamięć i funkcje poznawcze.

Bardzo ważne jest, aby przyjmować kwas piroglutaminowy zgodnie z potrzebami własnego organizmu i zaleceniami producenta. Udowodniono także, że związek ten wykazuje zdolność tworzenia wiązań z innymi aminokwasami, korzystnie wpływając na efektywność ich działania. Szczególnie cenione połączenie tworzy z lizyną i argininą.

Czy kwas piroglutaminowy jest bezpieczny?

W przypadku suplementów diety tak długo, jak utrzymywane jest właściwe, zalecane przez producenta dawkowanie, kwas piroglutaminowy jest substancją całkowicie bezpieczną. Nie wykazano, aby wywoływał poważne działania niepożądane nawet przy długoterminowym przyjmowaniu. Z kolei stosowanie nadmiernych dawek może skutkować kwasicą metaboliczną, ponieważ kwas ten obciąża nerki. Objawami tego stanu są:

Kwasu piroglutaminowego nie powinno się przyjmować podczas terapii lekami rozrzedzającymi krew. Nie ma wprawdzie badań potwierdzających negatywny wpływ związku na przebieg ciąży, jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie jego suplementacji przez okres ciąży. Jeśli chodzi o kwas piroglutaminowy w formie kosmetyków do stosowania zewnętrznego, jest związkiem bezpiecznym. Zgodnie z Cosmetic Ingredient Review, w szeregu testów klinicznych stwierdzono, że kwas piroglutaminowy nie powoduje podrażnień i nie uczula (z i bez narażenia na promieniowanie UV). Wskazano, że nie powinien być jednak wykorzystywany jako dodatek w kosmetykach i produktach higieny osobistej zawierających czynniki nitrozujące.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lebelt L., Głowacka I., Piotrowska D., Pochodne kwasu glutaminowego jako ligandy metabotropowych receptorów glutaminergicznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Łódź 2021.
  2. Sionkowska A., Chemia kosmetyczna. Wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2019.
  3. Kędziora S., Słotwiński R., Dąbrowska A., Leczenie żywieniowe zawierające glutaminę według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN), Przegląd Gastroenterologiczny, 5/2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *