Dietetyk to specjalista zajmujący się edukacją z zakresu zdrowego odżywiania, a także planowaniem codziennych jadłospisów, mających na celu dostarczenie do organizmu człowieka wszystkich niezbędnych i wartościowych składników odżywczych. Każdy dietetyk musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu żywienia, fizjologii ludzkiego ciała, suplementacji, zdrowia ogólnego oraz aktualnych nowości produktowych.
Dietetyk – kto to?
Dietetyk jest specjalistą w zakresie zbilansowanego i zdrowego żywienia, zarówno w chorobie (dietetyk kliniczny), jak i w pełnym zdrowiu. Aby zostać przedstawicielem tego zawodu nie trzeba mieć ukończonych studiów medycznych. Dróg do uzyskania tego tytułu jest wiele. Najpopularniejszą są studia na kierunku dietetyka, trwające od 3 do 5 lat. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają jednak kursy dietetyczne, które można odbyć w kilka tygodni, a także szkoły policealne trwające 1 rok.
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyk jest specjalistą zajmującym się przede wszystkim:
- układaniem jadłospisów wchodzących w skład różnych diet, bazując na bardzo dokładnej znajomości tych diet;
- nadzorem nad jakością surowców spożywczych oraz warunków, w jakich są przechowywane;
- planowaniem prewencyjnym otyłości, niedożywienia, niedoborów pokarmowych, zaburzeń odżywiania;
- udzielaniem porad żywieniowych i z zakresu świadomej suplementacji;
- oceną stanu odżywienia, sposobu żywienia i zapotrzebowania na składniki odżywcze klienta;
- oceną masy ciała i stosunku tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej;
- żywieniem klinicznym, czyli układaniem diet dla osób chorych i po operacjach.
Zawód dietetyka wcale nie jest tak prosty, jak się wydaje. Zupełnie inne potrzeby żywieniowe wykazuje kobieta w ciąży, dziecko do 10. roku życia, dziecko po 10. roku życia, młodzież czy osoba starsza. Dodatkowo nawet grupa kobiet ciężarnych w tym samym wieku może mieć inne potrzeby, jeśli zmagają się one z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Dobór suplementacji również jest skomplikowany. Zawsze powinien być poparty wynikami badań. Przykładowo, błędem jest przepisywanie suplementacji żelaza, nie znając jego poziomu w organizmie klienta.
Dietetyk musi więc przeprowadzić ze swoim klientem szczegółowy wywiad, a w razie potrzeby skierować na dodatkowe badania. Dopiero wtedy może ustalić zapotrzebowanie organizmu na konkretne składniki odżywcze oraz dobrać dietę odpowiednią dla danej osoby. Bazując oczywiście na indywidualnym poziomie jej aktywności, płci, wieku i wielu innych czynnikach.
Zobacz również: BMI.
Dietetyk a dietetyk kliniczny
Dietetykiem może nazywać się każda osoba posiadająca jakiekolwiek wykształcenie na tym kierunku. Bez względu na to, czy zostało ono zdobyte drogą 3-letnich studiów licencjackich, szkoły policealnej czy kursów podyplomowych. Taki specjalista zajmuje się żywieniem osób zdrowych, a jego celem jest zapewnienie klientowi zbilansowanej diety wpływającej na zachowanie zdrowia, urody i samopoczucia.
Znacznie więcej kompetencji i uprawnień posiada dietetyk kliniczny, którym nazywa się wyłącznie osoba po studiach z tytułem przynajmniej licencjata. Taki specjalista może dodatkowo zajmować się planowaniem diety u pacjentów zmagających się z ostrymi bądź przewlekłymi chorobami. Posiada on rozległą wiedzę nie tylko z zakresu żywienia człowieka, ale i rozmaitych chorób oraz wpływu składników odżywczych na ich przebieg.
Jak wygląda wizyta u dietetyka?
Każda wizyta u dietetyka rozpoczyna się rozmową, podczas której padną pytania dotyczące dotychczasowego sposobu żywienia, suplementacji, przyjmowanych leków, aktywności fizycznej, przebytych chorób i operacji oraz aktualnego stanu zdrowia. Warto mieć ze sobą wyniki badań, jeśli takie posiadamy. W razie potrzeby dietetyk zaleci ich wykonanie. Następnie, jeśli celem diety jest działanie odchudzające, specjalista wykonuje szereg prostych testów, począwszy od zwykłego zmierzenia wagi i fałdów tłuszczowych, kończąc na badaniu analizatorem składu ciała.
Po ustaleniu potrzeb pacjenta dietetyk musi poznać jego preferencje żywieniowe. Dieta musi być przede wszystkim zdrowa i zbilansowana, jednak aby była skuteczna, klient musi przestrzegać jej regularnie. A to zapewni jedynie jej atrakcyjność. Dania i produkty użyte do jej stworzenia muszą klientowi smakować. Nie może mieć również żadnych alergii pokarmowych w stosunku do nich.
W dalszej kolejności dietetyk edukuje pacjenta z zakresu zdrowego żywienia w jego indywidualnym przypadku. Dieta nie jest tworzona na wizycie. Zwykle specjalista potrzebuje czasu, aby przygotować ją rzetelnie i dokładnie. Współcześnie w większości przypadków jadłospis przesyłany jest klientowi mailowo.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
- Grzymisławski M., Dietetyka kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Barker H., Payne A., Dietetyka i żywienie kliniczne, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.