Depilacja depilatorem wciąż kojarzy się z bolesną i niekomfortową metodą usuwania zbędnego owłosienia. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy skórę, a sam zabieg przeprowadzimy zgodnie z jego metodyką, może się okazać, że tego typu depilacja szybko stanie się ulubionym sposobem dbania o ciało. Jej zaletami jest z pewnością niski koszt (zakup depilatora elektryczego jest jednorazowy) oraz trwałość efektów (utrzymują się nawet do miesiąca, po czym włosy odrastają rzadsze i słabsze).
Na czym polega depilacja depilatorem? Krok po kroku
Aby depilacja depilatorem była bezbolesna i skuteczna, warto przestrzegać poniższych wskazówek. Przede wszystkim należy zakupić odpowiedni depilator:
- pęsetowy – idealny do usuwania rzadkich i cienkich włosków, ponieważ wychwytuje je obracająca się głowica. Im więcej pęset, tym krótszy czas zabiegu;
- dyskowy – idealny do usuwania gęstych, mocnych włosków. Głowica dyskowa posiada znacznie więcej punktów łapiących włoski podczas obrotu.
Po zakupie depilatora można przystąpić do nauki depilacji.
1. Przygotowanie skóry
Skóra przed depilacją musi być całkowicie czysta. Należy usunąć z niej resztki kosmetyków, balsamów, dezodorantu, a także wszelkie zanieczyszczenia i kurz nagromadzone w ciągu dnia. W innym razie mogłoby dojść do infekcji i podrażnień skóry, gdy zanieczyszczenia przeniknęłyby przez mikroranki w naskórku. Depilację warto więc wykonać po kąpieli lub po prysznicu. Skóra jest wówczas miękka, dzięki czemu czynność staje się jeszcze mniej bolesna.
Aby depilacja depilatorem była skuteczna, włoski powinny mieć długość 2-5 mm. Warto więc przez kilka dni zrezygnować z usuwania owłosienia innymi metodami, np. tradycyjną maszynką do golenia lub woskiem. Istnieją również depilatory wodoodporne, które można wykorzystywać pod prysznicem. To opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i mają niski próg wrażliwości na ból. Przed depilacją nie nakładamy na skórę żadnych kosmetyków, nawet tych łagodzących podrażnienia. Na pielęgnację przyjdzie czas później.
2. Depilacja depilatorem
Jeśli skóra jest przygotowana, można przystąpić do depilacji. Urządzenie należy trzymać pod kątem około 90 stopni w stosunku do skóry. Można ją także delikatnie naciągać drugą dłonią (jeśli golimy miejsca, gdzie skóra jest bardziej wiotka np. pod pachami, czy w okolicach bikini). Nie trzeba mocno dociskać głowicy do skóry, wystarczy spokojnie przesuwać nią po ciele. Każdy ruch odbywa się powoli, zbyt szybkie przesuwanie depilatora może zakończyć się złamaniem włosków, które później zaczną wrastać, przyczyniając się do powstania nieestetycznych krostek.
Istotny jest też kierunek ruchu. Depilatorem włoski usuwamy w kierunku przeciwnym do ich naturalnego wzrostu. Oznacza to, że depilując łydkę będziemy kierować się od kostki w stronę kolana. Spowoduje to uniesienie drobniejszych i mniej widocznych włosków, które nie zostałyby usunięte, gdyby głowica przesuwała się zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
Zobacz również: Wrastające włoski – sposoby jak z nimi walczyć.
3. Pielęgnacja skóry po depilacji depilatorem
Jeśli wszystkie włoski zostaną już usunięte, można przystąpić do ostatniej fazy, czyli pielęgnacji skóry po zabiegu. Najlepiej nałożyć na ciało balsam intensywnie nawilżający i łagodzący podrażnienia. Kosmetyki powinny być naturalne i hipoalergiczne, aby nie podrażniać skóry. Polecanymi składnikami są między innymi: kwas hialuronowy, żel aloesowy, panthenol, mocznik, alantoina, mleczko pszczele, gliceryna, kwas mlekowy, mleczan sodu czy hydromanil. Po depilacji depilatorem świetnie sprawdzą się również olejki do ciała łagodzące podrażnienia, zwłaszcza oliwka dla dzieci, olejek arganowy, olejek z czarnuszki, olejek jojoba czy olejek ze słodkich migdałów. Wystarczy kilka kropel rozgrzać w dłoniach, a następnie wmasować w ciało.
Depilacja depilatorem – co jeszcze warto wiedzieć?
Chociaż efekty depilacji depilatorem utrzymują się nawet kilka tygodni, zabieg najlepiej powtarzać raz w tygodniu. Po tygodniu wyrastają już pierwsze, cienkie i mało widoczne włoski, których szybkie usunięcie wydłuży efekt idealnie gładkiej skóry. Dodatkowo regularna depilacja sprawi, że ciało przyzwyczai się do tego bodźca i stanie się on całkowicie bezbolesny. Zabieg raz w tygodniu będzie też krótszy (potrwa zaledwie kilka minut) niż zabieg raz w miesiącu, gdy włoski zdążą odrosnąć.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Bender S., Pielęgnacja ciała, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2011.