Hipotensja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hipotensja (inaczej: niedociśnienie) to stan, w którym ciśnienie tętnicze spada poniżej 100/60 mmHg. Wyróżniamy przy tym kilka rodzajów hipotensji, a wszystkie różnią się przyczynami i w niewielkim stopniu przebiegiem. Zdarza się, że pacjenci nie odczuwają żadnych konsekwencji tego stanu, ponieważ są przyzwyczajeni do niskiego ciśnienia tętniczego. W innych przypadkach miejsce ma charakterystyczny zbiór objawów.

Hipotensja

Przyczyny hipotensji

Istnieje wiele przyczyn niedociśnienia, w zależności od jego rodzaju. Najczęściej można spotkać się z hipotensją ortostatyczną, która odnosi się do nagłych zaburzeń ciśnienia wskutek szybkiego wstania z pozycji leżącej do pozycji stojącej. Dzieje się tak, ponieważ krew gwałtownie odpływa do dolnej połowy ciała, powodując mroczki przed oczami, zawroty głowy i chwilowe zaciemnienie przed oczami. Choć zjawisko może wystąpić u każdego, także ludzi zdrowych, ryzyko hipotensji ortostatycznej wzrasta u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami krążenia, cukrzycą oraz u osób starszych.

Kolejnym rodzajem jest hipotensja wtórna, która pojawia się w przebiegu różnych chorób. Może być powikłaniem np.:

Istnieje także hipotensja pierwotna, która cechuje się nieznanym pochodzeniem i przewlekłym przebiegiem. Częściej pojawia się u osób o szczupłej budowie ciała, częściowo dziedzicznie. Znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego to także  powszechne zjawisko u noworodków w ciężkim stanie, ponieważ dotyczy aż 45% nowonarodzonych dzieci. Ciśnienie może samo normalizować się w pierwszych dniach życia, niekiedy jednak wymaga leczenia. Tutaj postępowanie powinno być szczególnie ostrożne, ponieważ gwałtowne unormowanie ciśnienia może przynieść więcej szkód.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Hipotensja – objawy

Typowymi objawami pojawiającymi się wskutek niedociśnienia są:

  • uczucie słabości;
  • szumy uszne;
  • mroczki przed oczami;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia koncentracji i uwagi;
  • bladość skóry;
  • zimne dłonie i zimne stopy;
  • nadmierna senność.

Niektóre badania wykazują, że pacjenci z przewlekłą hipotensją (powtarzanie się epizodów na przestrzeni miesięcy i lat) są bardziej narażeni na rozwój depresji. Objawy zwykle się nie pojawiają, gdy niskie ciśnienie krwi jest uwarunkowaniem genetycznym danej osoby, wskutek czego organizm jest już przyzwyczajony do tej sytuacji.

Hipotensja – leczenie

W leczeniu hipotensji stosuje się zarówno metody niefarmakologiczne, jak i farmakologiczne. Wszystko zależy od przyczyn problemu, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli hipotensja wynika z obecności choroby podstawowej, to właśnie ją należy leczyć. Dojdzie wówczas do samoistnego zaprzestania epizodów niedociśnienia. W skrajnych przypadkach pacjentowi podaje się glikokortykosteroidy, których mechanizm działania opiera się na zatrzymywaniu w organizmie sodu, co w konsekwencji podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Alternatywą (rzadko stosowaną) jest podawanie leków zwężających naczynia krwionośne.

Do metod niefarmakologicznych zaliczamy m.in. picie dużej ilości płynów, dosalanie potraw, unikanie obfitych posiłków czy regularną aktywność fizyczną. Ważne jest także wysypianie się i unikanie stresu. Pomocniczo można stosować zmiennocieplne prysznice, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja u noworodków. Istnieją uzasadnione obawy że nagłe i szybkie wyrównywanie hipotensji w tej grupie pacjentów może nawet w większym stopniu wpływać na wahania ciśnienia mózgowego i jego następstwa w postaci krwawień dokomorowych i okołokomorowych niż niskie wartości ciśnienia tętniczego. Aktualnie najkorzystniejszym zaleceniem dla noworodków z ekstremalnie niską masą ciała jest głównie eliminacja, na ile to możliwe, niekorzystnych czynników przebywania na oddziale intensywnej terapii, stałe monitorowania aktualnego ciśnienia tętniczego krwi, a gdy jest to konieczne bardzo powolne, stopniowe jego wyrównywanie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kornacka M., Bokiniec R., Dopuszczalna hipotensja u noworodka z ekstremalnie małą masą ciała, Choroby Małych Dzieci, 2/2019.
  2. Kwater A., Pelc-Nowicka A., Terapia hipotensyjna w ostrej fazie udaru mózgu oraz w prewencji wtórnej udaru mózgu o etiologii niedokrwiennej, Gerontologia Polska, 1/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *