Ciśnienie tętnicze krwi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciśnienie tętnicze krwi należy do jednych z najbardziej podstawowych parametrów diagnostycznych organizmu. To właśnie tego rodzaju badanie wykonywane jest jako pierwsze podczas wizyty lekarskiej. Mimo to bez problemu można kontrolować je również samodzielnie w domu.

Ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie tętnicze krwi określa siłę, jaką krew wywiera na ściany tętnic. Siła ta uwarunkowana jest okresem cyklu pracy serca. W związku z tym zawsze podawane są dwie wartości ciśnienia tętniczego:

  • skurczowe – czyli najwyższy wskaźnik ciśnienia podczas skurczu serca;
  • rozkurczowe – najniższa wartość ciśnienia w momencie rozkurczu serca.

Ciśnienie tętnicze to wartość, która podlega dużym wahaniom. Uwarunkowana jest m.in. nawodnieniem organizmu lub poziomem zdenerwowania. Ponadto może ulec zmianie w sposób długoterminowy np. z wiekiem.

Norma ciśnienia tętniczego u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mmHg. Pierwsza wartość stanowi wskaźnik ciśnienia skurczowego i może wahać się 90-135 mmHg, druga wartość natomiast to ciśnienie rozkurczowe, które waha się w granicach 50-90 mmHg. U dzieci zwykle jest ono niższe i wynosi 110/75 mmHg, zaś u noworodków 102/55 mmHg.

Pomiar ciśnienie tętniczego

Ciśnienie tętnicze mierzy się w sposób osłuchowy przy pomocy specjalnego aparatu, w skład którego wchodzi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • stetoskop (słuchawki lekarskie);
  • manometr rtęciowy, zegarowy lub elektroniczny, który wskazuje wartość ciśnienia;
  • mankiet, który połączony jest z pompką oraz manometrem, który wypełniany jest powietrzem.

Ciśnienie tętnicze mierzy się w pozycji siedzącej. Mankiet należy założyć na ramię, zaś cała kończyna górna powinna być rozluźniona i swobodnie spoczywać np. na stole. Z kolei stetoskop przykłada się w okolice dołu łokciowego nad tętnicą ramienną.

Kolejnym krokiem jest napełnienie mankietu powietrzem przy użyciu pompki, aż do momentu kiedy ciśnienie w rękawie osiągnie wyższą wartość od spodziewanej wartości ciśnienia skurczowego. Wówczas światło tętnicy ramiennej zostaje zaciśnięte przez mankiet, zatrzymując przepływ krwi, zaś w stetoskopie nie można wychwycić żadnych dźwięków.

Następnie osoba badająca ciśnienie zmniejsza ciśnienie w mankiecie. W pewnej chwili ciśnienie skurczowe przewyższy ciśnienie w mankiecie zaś krew przepłynie przez zwężoną tętnice powodując wyraźny dźwięk. W tym momencie należy z manometru odczytać zapisaną wartość ciśnienia skurczowego. Kiedy tony zostaną stłumione, aż w końcu zanikną całkowicie należy odczytać wartość tego ostatniego. Odpowiada ona bowiem ciśnieniu rozkurczowemu.

 Nadciśnienie tętnicze

Zjawisko podwyższonego ciśnienia krwi następuje kiedy mamy do czynienia z wartością powyżej 140 mm Hg lub kiedy wartość rozkurczowa wynosi 90 mm Hg. Nadciśnienie jest niebezpieczne przede wszystkim dla układu krążenia i co ważne zwiększa ryzyko rozwoju jego chorób. Dlatego bardzo ważne jest wyrównanie jego poziomu poprzez zmianę stylu życia (zmiana diety, uprawianie sportu, rzucenie palenia, zmniejszenia ilości kawy lub zrzucenie zbędnych kilogramów). W dalszym etapie stosuje się terapię farmakologiczną.

Niedociśnienie tętnicze

Zbyt niskie ciśnienie krwi to znacznie rzadziej występujący problem. Mamy z nim do czynienia wtedy gdy ciśnienie skurczowe posiada wartość niższą niż 90 mmHg lub rozkurczowe jest niższe niż 50 mmHg. Tak zwani niskociśnieniowcy zwykle borykają się z sennością, rozkojarzeniem, bólem głowy oraz pogorszonym nastrojem.

Aby załagodzić te objawy pacjentom zaleca się regularną aktywność fizyczną, picie dużej ilości wody, a także kawę. Jeśli lekarz zdecyduje, włącza również terapię farmakologiczną bazującą na kofeinie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zawadzki M., Szafraniec R., Murawska-Ciałowicz E., Fizjologia Człowieka, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *