Lecznicze właściwości aromaterapii znane są od wielu lat. Stanowią one podstawę aromaterapii niekonwencjonalnej czyli kierunku będącego połączeniem medycyny naturalnej oraz zielarstwa.
Aromaterapia
Aromaterapia wywodzi się z języka greckiego. Słowo aromata oznacza wonne korzenie i zioła, z kolei hasło terapia leczenie, opiekę. Oznacza to, że aromaterapia to nic innego jak leczenie zapachem. Warto podkreślić, że celem aromaterapii nie jest leczenie chorób, a zwiększenie ogólnej kondycji organizmu, a także utrzymanie homeostazy pomiędzy duszą i ciałem, a także pobudzenie sił witalnych organizmu.
Historia
Terapie wykorzystujące cenne właściwości olejków eterycznych stosowane były już w czasach starożytnych. Rośliny, które wydzielały swój zapach wykorzystywane były głównie przy obrzędach religijnych, jednak z biegiem czasu zaczęto dostrzegać ich korzystne działanie. Warto podkreślić, że pierwsze wzmianki dotyczące receptur zapachowych pochodzą sprzed 5000 lat.
Informacje dotyczące przeciwmikrobowych właściwości olejków posiadali starożytni Egipcjanie, którzy stosowali je głównie w celach kosmetycznych, leczniczych oraz do balsamowania zwłok. Ciekawostką jest fakt, że królowa Kleopatra wszystkie swoje pomieszczenia, odzież oraz żagle statków nasączała olejkami eterycznymi.
Ważna postać lecznictwa jakim jest Hipokrates (ojciec medycyny) doskonale znał znaczenie olejków i sam polecał ich stosowanie do kąpieli oraz masaży.
Zobacz również: Masaż aromaterapeutyczny.
Około 1000 roku lekarz arabski Avicenna stworzył nowatorską recepturę do destylacji olejków na zimno, co przyczyniło się do tego, że proces ten stał się bardziej wydajny, a olejki cenniejsze pod kątem wartości leczniczych. Poprzez długie obserwacje zaczęto postrzegać, że stosowanie konkretnego olejku eterycznego daje możliwość zwalczania objawów danej dolegliwości.
W czasach średniowiecza procesem destylacji olejków zajmowali się zakonnicy, produkując z nich likiery i nalewki o właściwościach leczniczych. Dodatkowo przyjemny aromat olejków wykorzystywano do niwelowania przykrych zapachów oraz odstraszania owadów, które przenosiły choroby.
Okres renesansu został znacznie bardziej uprzemysłowiony, co przełożyło się na uniezależnienie się od handlarzy, a także uczestników krzyżowych wypraw, którzy przywozili olejki ze świętych wojen.
Wiek XIX dał możliwości rozpoznawania składów olejków, a obecnie aromaterapia stanowi ciągle rozwijającą się dziedzinę medycyny naturalnej.
Właściwości aromaterapii
Należy zaznaczyć, że olejki eteryczne zaliczyć można do grupy leków ziołowych. Z racji wysokiej zawartości związków aktywnych charakteryzują się silniejszym działaniem niż tradycyjne mieszanki ziołowe. Oznacza to, że bogaty skład chemiczny olejków warunkuje ich wielokierunkową aktywność biologiczną.
Stosowanie olejków eterycznych we właściwych ilościach korzystnie działa na skórę, stymulując jej ukrwienie. Takie działanie przyspiesza produkcje przeciwciał. Z kolei składniki takie jak mentol, eugenol, kamfora zmniejszają dolegliwości bólowe, wzmacniają mięsień sercowy, a także regulują krążenie krwi.
Znaczna część olejków eterycznych, dzięki zawartości związków fenolowych, tymolu oraz eugenolu wykazuje właściwości antyseptyczne. Warto podkreślić, że działanie ich składników aktywnych jest niekiedy silniejsze od antybiotyków. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest olejek z drzewa herbacianego.
Działanie przeciwbakteryjne wykazuje m.in. olejek majerankowy, tymiankowy oraz melisowy. Dokładny skład warunkuje ich konkretne właściwości przeciwzapalne, łagodzące w przypadku zmian trądzikowych czy infekcji wywołanych grzybami np. łupież łojotokowy, grzybica stóp.
Olejkiem wykazującym typowo działanie przeciwzapalne jest m.in. olejek rumiankowy, eukaliptusowy oraz bazyliowy. Część z nich charakteryzuje się również działaniem przeciwlękowym, uspokajającym i przeciwdepresyjnym. (olejek lawendowy, olejki cytrusowe i melisowy).
Skutki uboczne aromaterapii
Aromaterapia z reguły należy do bezpiecznych metod terapeutycznych, jednak ze względu na intensywne działanie substancji aktywnych w nich zawartych istnieją przeciwwskazania do jej stosowania.
Olejki eteryczne mogą wykazywać działanie alergiczne, ze względu na obecność fenoli oraz aldehydów. Należy zaznaczyć, że jeżeli odczyn alergiczny na olejek nie jest wywołany jego składem, zjawisko to może być powiązane, ze zbyt długim okresem przechowywania go w niewłaściwych warunkach. Do wrażliwych olejków należy: mandarynka, bergamotka oraz pomarańcza, ponieważ zawierają terpeny, które łatwo ulegają utlenieniu. Jeśli nastąpi reakcja alergiczna na olejek eteryczny należy jak najszybciej usunąć go z powierzchni skóry. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozcieńczenie olejku olejem roślinnym i spłukanie go ciepłą wodą z użyciem mydła. Wśród olejków powodujących podrażnienia skóry wyróżnia się olejek goździkowy, tymiankowy, werbenowy, cynamonowy, a także wszystkie olejki cytrusowe.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Kosmetologia Estetyczna, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, 6/2015.