Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym to popularna dziedzina wśród wykonywanych zabiegów. Coraz częściej wprowadzana jest jako dodatkowo usługa, ze względu na korzystny wpływ na organizm człowieka.

Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

Aromaterapia

Aromaterapia to powszechnie znana część medycyny naturalnej, która wykorzystuje działanie substancji zapachowych. Jej mechanizm polega na wprowadzaniu do organizmu olejków eterycznych poprzez drogi oddechowe czyli zastosowanie inhalacji, a także bezpośrednio przez skórę czyli wykonywanie masaży, kompresów czy kąpieli.

Warto podkreślić, że techniki podawania olejków eterycznych mogą być wzbogacone przez rytuały z dziedziny kosmetologii oraz odnowy biologicznej, a także stanowią ciekawy dodatek do wizyty w saunie.

Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii charakteryzują się bogatym składem chemicznym, a co za tym idzie korzystnym wpływem na organizm człowieka. W kosmetologii bazuje się przede wszystkim na olejkach pozyskiwanych z roślin na skutek destylacji z parą wodną lub wyciskania (prasowanie skórek owocowych).

Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

Do najbardziej znanych form aromaterapii w kosmetologii i kosmetyce należą:

  • inhalacje;
  • nawanianie pomieszczeń;
  • masaże;
  • kąpiele;
  • okłady i kompresy.

1. Inhalacje.

Zabiegi inhalacyjne polegają na wdychaniu olejków, które umieszcza się w specjalnym dyfuzorze lub lampce. Warto podkreślić, że działanie inhalacji jest wielokierunkowe, a każdy olejek wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz immunomodulujące.

2. Nawanianie pomieszczeń.

Stosowanie świec oraz aromatycznych kominków w gabinecie już samo w sobie wywołuje aromatyczny i odprężający klimat. Duże znaczenie ma również wybór olejków. Ich rodzaj warunkuje działanie terapeutyczne. Oznacza to, że jedne zapewniają relaks i wyciszenie, inne zaś poprawę koncentracji, zmniejszenie objawów lęku czy depresji.

Dodatkowo, zapach w gabinetach kosmetycznych sprawia wrażenie przytulności, a także przyczynia się do efektywniejszego relaksu. Należy zaznaczyć, że zapach może stać się również zapachem rozpoznawczym marki i podświadomie wpływać na decyzje zakupowe klientów.

3. Masaż.

Masaż z zastosowaniem olejków eterycznych to jedna z najbardziej popularnych technik aromaterapii w dziedzinie kosmetologii. Tego rodzaju zabiegi zapewniają, przede wszystkim działanie lecznicze i relaksacyjne. Masaż aromaterapeutyczny może wykazywać charakter miejscowy lub ogólny. Jednak w zakresie kosmetycznym zwykle wykonuje się masaże miejscowe, których celem jest pobudzenie krążenia krwi, poprawa jędrności skóry oraz dotlenienie tkanek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy podkreślić, że duże znaczenie wykazuje również przenikanie przez skórę składników stosowanych w oliwkach do masażu. Ich transport odbywa się głównie przez warstwy skóry, jednak istnieje również możliwość przenikania związków przez gruczoły łojowe, potowe oraz mieszki włosowe.

Zobacz również: Penetracja składników aktywnych przez skórę.

Masaż aromaterapeutyczny stosuje się wspomagająco w zabiegach przeznaczonych dla cery trądzikowej, tłustej (olejek z drzewa herbacianego), suchej (olejek różany), naczyniowej (rumianek), nadpotliwości (olejek cyprysowy), obrzęków (olejek miętowy).

Zobacz również: Kosmetyki na nadpotliwość.

4. Kąpiele.

Kąpiele aromaterapeutyczne stosowane są głównie w ośrodkach SPA. Tego rodzaju zabiegi doskonale odprężają, relaksują, a także korzystnie oddziałują na samopoczucie oraz psychikę. Niwelują objawy stresu, bezsenności, zmęczenia, infekcji górnych dróg oddechowych, bólów mięśniowych czy chorób skóry.

Kąpiele aromaterapeutyczne mogą być wykorzystywane jako terapia wspomagająca redukcję cellulitu, stanów zapalnych skóry czy objawów cery naczyniowej.

Zobacz również: Zabiegi SPA – charakterystyka.

5. Okłady i kompresy.

Tego rodzaju zabiegi polecane są przede wszystkim skórom z objawami łojotoku, łupieżu, łysienia czy potówek. Zimne okłady znalazły zastosowanie w przypadku świeżych stłuczeń, urazów kostno-stawowych lub przy bólach migrenowych. Z kolei ciepłe okłady zmniejszają bóle mięśniowe, stany zapalne, nerwobóle oraz podrażnienia skóry.

Zobacz również: Migrena.

Podsumowanie

Aromaterapia to popularna dziedzina medycyny naturalnej. W coraz większym stopniu wykorzystywana jest w gabinetach kosmetycznych z racji pozytywnego oddziaływania na organizm człowieka. Swoje cenne właściwości przekłada nie tylko na zdrowie, ale również urodę. Warto jednak pamiętać, że terapia olejkami eterycznymi może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych.

Bibliografia

  1. Piotrowska A., Kosmetologia Estetyczna, Możliwości wykorzystania aromaterapii w gabinecie kosmetycznym, 6/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *