
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym to popularna dziedzina wśród wykonywanych zabiegów. Coraz częściej wprowadzana jest jako dodatkowo usługa, ze względu na korzystny wpływ na organizm człowieka.
Aromaterapia to powszechnie znana część medycyny naturalnej, która wykorzystuje działanie substancji zapachowych. Jej mechanizm polega na wprowadzaniu do organizmu olejków eterycznych poprzez drogi oddechowe czyli zastosowanie inhalacji, a także bezpośrednio przez skórę czyli wykonywanie masaży, kompresów czy kąpieli.
Warto podkreślić, że techniki podawania olejków eterycznych mogą być wzbogacone przez rytuały z dziedziny kosmetologii oraz odnowy biologicznej, a także stanowią ciekawy dodatek do wizyty w saunie.
Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii charakteryzują się bogatym składem chemicznym, a co za tym idzie korzystnym wpływem na organizm człowieka. W kosmetologii bazuje się przede wszystkim na olejkach pozyskiwanych z roślin na skutek destylacji z parą wodną lub wyciskania (prasowanie skórek owocowych).
Do najbardziej znanych form aromaterapii w kosmetologii i kosmetyce należą:
Zabiegi inhalacyjne polegają na wdychaniu olejków, które umieszcza się w specjalnym dyfuzorze lub lampce. Warto podkreślić, że działanie inhalacji jest wielokierunkowe, a każdy olejek wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz immunomodulujące.
Stosowanie świec oraz aromatycznych kominków w gabinecie już samo w sobie wywołuje aromatyczny i odprężający klimat. Duże znaczenie ma również wybór olejków. Ich rodzaj warunkuje działanie terapeutyczne. Oznacza to, że jedne zapewniają relaks i wyciszenie, inne zaś poprawę koncentracji, zmniejszenie objawów lęku czy depresji.
Dodatkowo, zapach w gabinetach kosmetycznych sprawia wrażenie przytulności, a także przyczynia się do efektywniejszego relaksu. Należy zaznaczyć, że zapach może stać się również zapachem rozpoznawczym marki i podświadomie wpływać na decyzje zakupowe klientów.
Masaż z zastosowaniem olejków eterycznych to jedna z najbardziej popularnych technik aromaterapii w dziedzinie kosmetologii. Tego rodzaju zabiegi zapewniają, przede wszystkim działanie lecznicze i relaksacyjne. Masaż aromaterapeutyczny może wykazywać charakter miejscowy lub ogólny. Jednak w zakresie kosmetycznym zwykle wykonuje się masaże miejscowe, których celem jest pobudzenie krążenia krwi, poprawa jędrności skóry oraz dotlenienie tkanek.
Należy podkreślić, że duże znaczenie wykazuje również przenikanie przez skórę składników stosowanych w oliwkach do masażu. Ich transport odbywa się głównie przez warstwy skóry, jednak istnieje również możliwość przenikania związków przez gruczoły łojowe, potowe oraz mieszki włosowe.
Zobacz również: Penetracja składników aktywnych przez skórę.
Masaż aromaterapeutyczny stosuje się wspomagająco w zabiegach przeznaczonych dla cery trądzikowej, tłustej (olejek z drzewa herbacianego), suchej (olejek różany), naczyniowej (rumianek), nadpotliwości (olejek cyprysowy), obrzęków (olejek miętowy).
Zobacz również: Kosmetyki na nadpotliwość.
Kąpiele aromaterapeutyczne stosowane są głównie w ośrodkach SPA. Tego rodzaju zabiegi doskonale odprężają, relaksują, a także korzystnie oddziałują na samopoczucie oraz psychikę. Niwelują objawy stresu, bezsenności, zmęczenia, infekcji górnych dróg oddechowych, bólów mięśniowych czy chorób skóry.
Kąpiele aromaterapeutyczne mogą być wykorzystywane jako terapia wspomagająca redukcję cellulitu, stanów zapalnych skóry czy objawów cery naczyniowej.
Zobacz również: Zabiegi SPA – charakterystyka.
Tego rodzaju zabiegi polecane są przede wszystkim skórom z objawami łojotoku, łupieżu, łysienia czy potówek. Zimne okłady znalazły zastosowanie w przypadku świeżych stłuczeń, urazów kostno-stawowych lub przy bólach migrenowych. Z kolei ciepłe okłady zmniejszają bóle mięśniowe, stany zapalne, nerwobóle oraz podrażnienia skóry.
Zobacz również: Migrena.
Aromaterapia to popularna dziedzina medycyny naturalnej. W coraz większym stopniu wykorzystywana jest w gabinetach kosmetycznych z racji pozytywnego oddziaływania na organizm człowieka. Swoje cenne właściwości przekłada nie tylko na zdrowie, ale również urodę. Warto jednak pamiętać, że terapia olejkami eterycznymi może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Aktualności
Nanobrazja – frakcyjny peeling mechaniczny
Czy pasta bez fluoru to dobre rozwiązanie?
Choroba Parkinsona – zmiany skórne
Jak zapobiegać utracie wody w pielęgnacji skóry?
Zostań z nami
Polecane artykuły