Grzybica stóp – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Grzybica stóp to dolegliwość często występująca u osób regularnie odwiedzających baseny oraz uprawiających inne rodzaje sportu. Mimo że leczenie jej trwa stosunkowo długo, to szybkie wykrycie oraz wizyta lekarska pozwala łagodniej przejść objawy.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest grzybica stóp?

Grzybica stóp to schorzenie, które wywołane jest przez grzyby, głównie dermatofity. Jej objawy w dużej mierze lokalizują się na podeszwie stóp, a także w przestrzeniach międzypalcowych i bocznych powierzchniach palców. Należy zaznaczyć, że grzybica stóp nie obejmuje ich grzbietowej powierzchni.

Zobacz również: Grzybica dermatofitowa paznokci.

Ze względu na przybierającą formę oraz obraz kliniczny, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje grzybicy:

  • grzybica międzypalcowa – dotyczy przestrzeni między palcami III i IV oraz między IV i V. Cechą charakterystyczną jest maceracja naskórka, a więc jego rozpulchnienie, a następnie złuszczenie i zaczerwienienie;
  • grzybica potnicowa – zmiany lokalizują się w obrębie śródstopia i posiadają ogniska rumieniowo-wysiękowe z dużą ilością pęcherzy;
  • grzybica złuszczająca – dotyczy podeszwy i bocznych krawędzi stóp, a jej cechą charakterystyczną są ogniska rumieniowo-złuszczające z jednoczesnym, nadmiernie rogowaciejącym naskórkiem.

Często zdarza się, że grzybicy stóp towarzyszy również grzybica paznokci.

Grzybica stóp – przyczyny

Grzybicę stóp w dużej mierze powodują grzyby dermatofity, z których głównym czynnikiem chorobotwórczym jest Trichophyton rubrum. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybicy jest oczywiście wilgoć, ciepło oraz występujące uszkodzenia naskórka. Dlatego też głównym siedliskiem grzybów są buty, które nie przepuszczają powietrza.

Na pojawienie się grzybicy w dużej mierze narażone są osoby starsze. Wszystko dlatego, że wraz z wiekiem powstają zaburzenia naczyniowe, metaboliczne, a także skutki uboczne leczenia innych chorób. Ponadto do tzw. grupy ryzyka należą również sportowcy oraz żołnierze. Ponadto do rozwoju grzybicy predysponuje także ogólny zły stan zdrowia. Mowa tu o przewlekle chorych, osobach przez długi czas przyjmujących antybiotyki, chemioterapię oraz doustne steroidy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Inne czynniki ryzyka to:

Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą zakaźną i może pojawić się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, a także należących do niej przedmiotów (obuwie, bielizna). Bardzo często do zarażenia dochodzi w skutek korzystania z miejsc publicznych jak np. baseny, sauny, w których zapomina się o założeniu ochronnego obuwia (klapek).

Objawy grzybicy stóp

Często pierwsze objawy grzybicy zauważa się w przestrzeniach między III i IV oraz IV i V palcem. Zmacerowany naskórek (rozpulchniony) zaczyna swędzieć, a dodatkowo mogą pojawić się na nim pęknięcia oraz bolesne nadżerki. Grzybica stóp może również objawiać się złuszczeniem skóry, pęknięciami, a także grudkami i pęcherzami. Zmiany mogą lokalizować się zarówno między palcami jak i na podeszwie stóp łącznie z bocznymi brzegami.

Należy zaznaczyć, że grzybica może mieć charakter przewlekły, z okresami nawracających objawów. Zaniedbana może doprowadzić do rozwoju zmian wysiękowych, dlatego też należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Zbyt długie zwlekanie z tym może spowodować zaostrzenie się choroby.

Często zdarzają się sytuacje gdzie grzybica stóp współistnieje z grzybicą paznokci. Wówczas płytka paznokciowa staje się gruba, rozwarstwiona i przybiera żółte zabarwienie.

Leczenie grzybicy stóp

Charakter leczenia grzybicy stóp w dużym stopniu zależy od stadium choroby, w którym nastąpiło jej rozpoznanie. Zanim jednak nastąpi leczenie choroby, musi być ono poprzedzone badaniem mikrobiologicznym, które ujawni główny czynnik chorobotwórczy.

Do najczęściej stosowanych metod leczenia należy miejscowa aplikacja leku o działaniu przeciwgrzybiczym, ale tylko w momencie gdy występują pojedyncze ogniska chorobowe. Leki te zwykle występują w postaci maści, sztyftu, kremu, które nakłada się na skórę dwa razy dziennie. W sytuacji kiedy zmiany posiadają charakter rozległy (grzybica złuszczająca) wymagane jest przyjmowanie leków ogólnych. To samo dotyczy w przypadku grzybicy paznokci.

Niekiedy zdarza się, że obie formy leczenia nie dają efektu całkowitego wyleczenia choroby. Sedno sprawy tkwi w determinacji i dyscyplinie pacjenta, co często jest zaburzone. Nieregularne stosowanie leków oraz nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich lub zbyt wczesne zakończenie kuracji wiąże się z jedynie częściowym pozbyciem się problemu, co z kolei może spowodować nawrót objawów.

Podsumowanie

Nie ma ku temu ątpliwości, że grzybica stóp jest chorobą uciążliwą. Utrudnia komfort codziennego życia, a także zaburza kwestię estetyki stóp. Mimo to wczesne rozpoznanie, a także regularne przyjmowanie leków oraz stosowanie się do zaleceń lekarza może znacznie skrócić przykry czas i zakończyć terapię z pozytywnym skutkiem.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Ja się wyleczyłam z grzybicy chodząc do podologa, polecam takie rozwiązanie, dobry podolog na pewno zastosuje skuteczna kuracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *