Niedotlenienie okołoporodowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niedotlenienie okołoporodowe to zespół objawów, który wynika z hipoksji (niedotlenienia) płodu oraz noworodka w okresie przed, śród i poporodowym. Stanowi ono główną przyczynę zgonu dziecka w okresie okołoporodowym.

Niedotlenienie okołoporodowe

Niedotlenienie okołoporodowe

Niedotlenienie okołoporodowe to często występująca patologia oraz powikłanie związane z okresem noworodkowym. Stanowi ono również jedną z głównych przyczyn śmierci dziecka po porodzie oraz główną przyczynę jego zaburzeń w procesie rozwoju. Należy podkreślić, że niedotlenienie okołoporodowe wywołuje zaburzenia w całym organizmie malucha, jednak najbardziej podatnym układem na wszelkie zmiany jest ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

Niedotlenienie okołoporodowe określa zespół objawów, które wynikają z niedostatecznej ilości tlenu w pierwszym i drugim etapie porodu. Dziecko rodzące się z objawami hipoksji oceniane jest na 5 punktów w skali Apgar po 5 minutach po porodzie i posiada obniżone pH krwi, co oznacza, że znajduje się w stanie kwasicy będącej objawem metabolizmu beztlenowego.

Mocne niedotlenienie okołoporodowe przyczynia się do zaburzeń neurologicznych, które dotyczą spadku napięcia mięśniowego, drgawek u dziecka, a nawet śpiączki. Zjawisko to może również doprowadzić do niewydolności wielonarządowej. Podstawowe badania krwi dziecka mogą wskazywać zmniejszoną ilość płytek krwi z jednoczesnym wzrostem erytroblastów oraz podwyższenie wskaźników wątrobowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny niedotlenienia okołoporodowego

Niedotlenienie okołoporodowe następuje zazwyczaj jeszcze w życiu płodowym, choć niekiedy zdarza się również na etapie samego porodu. Bardzo rzadko natomiast dochodzi do niedotlenienia po urodzeniu. Do głównych przyczyn hipoksji okołoporodowej zalicza się:

Rodzaje hipoksji

Biorąc pod uwagę przyczyny niedotlenienia wyróżnia się cztery rodzaje hipoksji:

  • hipoksemiczną – wynika z niedostatecznej zawartości tlenu we krwi tętniczej;
  • anemiczną – powstaje na skutek niskiego stężenia hemoglobiny lub niezdolności hemoglobiny do transportu tlenu;
  • zastoinową – pojawia się na skutek zaburzeń przepływu krwi przez tkanki;
  • histotoksyczną – występuje na skutek niezdolności tkanek do zużywania tlenu, a więc bardzo poważnych zaburzeń metabolizmu komórkowego.

Objawy niedotlenienia okołoporodowego

Najbardziej podatnym na niedotlenienie okołoporodowe jest ośrodkowy układ nerwowy. Wówczas tworzy się tzw. encefalopatia niedokrwienna, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia struktur mózgowych. Do innych objawów hipoksji należy:

  • nadciśnienie płucne;
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa;
  • niewydolność nerek;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • martwica jelit;
  • nietolerancja pokarmowa;
  • upośledzenie metabolizmu.

Wczesny poród dziecka powoduje:

  • hiperglikemię (wysoki poziom glukozy we krwi);
  • zwiększoną podatność na zakażenia;
  • zaburzenia wydzielania surfaktantu w pęcherzykach płucnych oraz bezdechy.

Konsekwencje niedotlenienia okołoporodowego

Ze względu na stopień ciężkości niedotlenienia okołoporodowego możliwe są różne konsekwencje hipoksji dziecka. Wówczas dochodzi do:

W łagodnym przebiegu niedotlenienia dzieci nie wykazują tak ciężkich objawów lub konsekwencji, w związku z tym rokują prawidłowym rozwojem.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *