
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Upławy w ciąży to normalny stan fizjologiczny. Obawy jednak mogą pojawić się, jeżeli śluz posiada nieprzyjemny zapach oraz brunatny lub zielonkawy kolor. Wówczas może to świadczyć o infekcjach dróg rodnych kobiety lub o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. W takiej sytuacji ciężarna kobieta powinna niezwłocznie udać się do ginekologa prowadzącego.
Upławy (wydzielina z pochwy) w trakcie ciąży stają się nieco bardziej obfite jednak same nie stanowią powodu do obaw. Nie są one objawami infekcji gdy posiadają kolor przeźroczysty, biały lub mleczny i nie posiadają nieprzyjemnego zapachu.
Jeśli jednak wydzielina z pochwy budzi podejrzenia, może oznaczać infekcję dróg rodnych. W związku z tym nie należy zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa. Należy zaznaczyć, że leczenie jest bezpieczne nawet w I trymestrze ciąży. Z kolei skutki długo nieleczonej lub zaniedbanej infekcji mogą być groźne. Powikłania zakażenia pochwy u kobiet w ciąży mogą prowadzić do:
Okolice intymne i warunki tam panujące to idealne miejsce do rozwoju mikroorganizmów. Należy zaznaczyć jednak, że pochwa zdrowej, dorosłej kobiety to miejsce bytowania około 100 gatunków bakterii. Największą liczbę stanowią pałeczki kwasu mlekowego, które na skutek fermentacji glikogenu obecnego w komórkach nabłonka pochwy produkują kwas mlekowy. Pełni on ważną rolę, bowiem odpowiedzialny jest za utrzymywanie kwaśnego środowiska, zapobiegając rozwojowi bakterii chorobotwórczych.
Bardzo łatwo całą równowagę w środowisku pochwy może zachwiać współżycie, miesiączka, choroba oraz tak przyziemne czynniki jak noszenie nieprzewiewnej bielizny. Do zmian zachodzi również podczas ciąży, ponieważ pod wpływem hormonów ciążowych odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy (a takie właśnie środowisko, poniżej 4,5 powoduje namnażanie się bakterii chorobotwórczych).
Kobiety w ciąży znacznie bardziej narażone są na infekcje bakteryjne lub grzybicze ze względu na zmianę pH w pochwie z kwaśnego na bardziej zasadowe. Dlatego też w tym wyjątkowym czasie kobieta powinna szczególnie dbać o swoją higienę intymną i pamiętać o kilku ważnych zasadach. Należy:
Zobacz również: Probiotyki w ciąży.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły