Blada cera

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Blada cera to określenie odnoszące się do nadmiernie jasnej, pozbawionej kolorów skóry twarzy. Może być naturalnym, fizjologicznym parametrem dla danej osoby, jednak często wskazuje na nieprawidłowości w zakresie zdrowia. Podstawowe badania (mocz, morfologia) warto wykonywać regularnie, nawet gdy bladość cery nie występuje. Jednak w momencie stwierdzenia niezdrowo bladej cery stają się obowiązkiem i koniecznością.

Blada cera

Przyczyny bladej cery

Jak wspomniano, w niektórych przypadkach blada cera może wynikać po prostu z jasnej karnacji lub niechęci do opalania. Niektóre rodzaje skóry nie są podatne na działanie promieni słonecznych i nawet przebywanie na dworze w letni dzień nie skutkuje opalenizną. Można powiedzieć, że taka jest natura pewnego odsetka ludzi. Gdy blada cera budzi niepokój, a twarz nie wygląda na zdrową, warto ocenić swój stan zdrowia. Objaw ten może wynikać z następujących chorób i dolegliwości:

Przyczyny bladej cery

Blada cera pojawiająca się sporadycznie i szybko ustępująca może wynikać z pobudzenia emocjonalnego – silny stres, trema przed publicznym wystąpieniem, strach. Obserwując bladą cerę warto zwrócić uwagę, czy towarzyszą jej inne objawy ogólnoustrojowe, np. zimne dłonie i stopy, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, mroczki przed oczami czy zmęczenie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Blada cera – badania i leczenie

Pierwszym wyborem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje na podstawowe badania moczu i krwi. Warto ocenić stężenie hormonów tarczycy, nasycenie erytrocytów tlenem, ilość płytek krwi, czynnik OB oraz klarowność moczu. W razie jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń lekarz rodzinny skieruje do specjalisty, np. onkologa, hematologa czy kardiologa. Tam zostaną wykonane dalsze, bardziej specjalistyczne badania. Może się okazać, że sama zmiana diety i włączenie ruchu do codzienności wystarczy, aby twarz odzyskała kolory.

Leczenie zależy od stwierdzonej przyczyny. Przy niedoborach pokarmowych i niedokrwistości konieczna jest modyfikacja diety, natomiast przy pasożytach i infekcjach – farmakoterapia. Brak umiejętności przeżywania sytuacji stresowych jest wystarczającym powodem do wizyt u psychoterapeuty, który pomoże poradzić sobie z obawami.

Jak dbać o bladą cerę?

Jeśli blada cera jest elementem typu urody, warto odpowiednio o nią zadbać. Dawniej, setki lat temu, jasny kolor skóry stanowił kanon piękna i odnosił się do wysoko urodzonych kobiet. Także współcześnie blada cera ma wielu zwolenników. Jej pielęgnacja powinna składać się z kilku etapów:

  • oczyszczanie;
  • nawilżanie;
  • ochrona.

Oczyszczanie jest o tyle ważne, że na jasnej skórze znacznie mocniej widać wszelkie niedoskonałości. Najlepiej sięgać po dwufazowe płyny micelarne oraz peelingi – najlepiej na bazie delikatnych kwasów. Mycie twarzy powinno odbywać się 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Po oczyszczeniu skóry warto zaaplikować krem. Dobieramy go w zależności od rodzaju cery, jednak najczęściej dobrze sprawdzi się krem nawilżający na dzień i natłuszczający na noc. Raz w tygodniu należy nałożyć maskę odżywczą do twarzy, a przed każdym wyjściem z domu na większe słońce – krem z filtrem ochronnym UV. Jasna cera wymaga znacznie większej ochrony przed słońcem niż ciemna karnacja.

Kosmetyki do makijażu powinny być dobierane szczególnie ostrożnie, ponieważ blada cera ma tendencję do reakcji alergicznych i podrażnień. Wcześniej warto nałożyć próbkę kosmetyku na niewielką część skóry twarzy i obserwować jej reakcje. Aby podkreślić wygląd jasnej karnacji warto zdecydować się na matujące podkłady o alabastrowych odcieniach oraz odpowiednio dobrany róż, który uwydatni policzki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.
  2. Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.
  3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *