Blada cera to określenie odnoszące się do nadmiernie jasnej, pozbawionej kolorów skóry twarzy. Może być naturalnym, fizjologicznym parametrem dla danej osoby, jednak często wskazuje na nieprawidłowości w zakresie zdrowia. Podstawowe badania (mocz, morfologia) warto wykonywać regularnie, nawet gdy bladość cery nie występuje. Jednak w momencie stwierdzenia niezdrowo bladej cery stają się obowiązkiem i koniecznością.
Przyczyny bladej cery
Jak wspomniano, w niektórych przypadkach blada cera może wynikać po prostu z jasnej karnacji lub niechęci do opalania. Niektóre rodzaje skóry nie są podatne na działanie promieni słonecznych i nawet przebywanie na dworze w letni dzień nie skutkuje opalenizną. Można powiedzieć, że taka jest natura pewnego odsetka ludzi. Gdy blada cera budzi niepokój, a twarz nie wygląda na zdrową, warto ocenić swój stan zdrowia. Objaw ten może wynikać z następujących chorób i dolegliwości:
- niedokrwistość;
- stany zapalne w organizmie;
- choroby pasożytnicze;
- zakażenia grzybicze w organizmie;
- infekcje bakteryjne lub wirusowe;
- nowotwory;
- przewlekłe choroby tkanki łącznej;
- niskie ciśnienie krwi;
- problemy sercowo-naczyniowe, np. miażdżyca, zatory obwodowe;
- niedoczynność tarczycy;
- przewlekła choroba nerek.
Blada cera pojawiająca się sporadycznie i szybko ustępująca może wynikać z pobudzenia emocjonalnego – silny stres, trema przed publicznym wystąpieniem, strach. Obserwując bladą cerę warto zwrócić uwagę, czy towarzyszą jej inne objawy ogólnoustrojowe, np. zimne dłonie i stopy, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, mroczki przed oczami czy zmęczenie.
Blada cera – badania i leczenie
Pierwszym wyborem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje na podstawowe badania moczu i krwi. Warto ocenić stężenie hormonów tarczycy, nasycenie erytrocytów tlenem, ilość płytek krwi, czynnik OB oraz klarowność moczu. W razie jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń lekarz rodzinny skieruje do specjalisty, np. onkologa, hematologa czy kardiologa. Tam zostaną wykonane dalsze, bardziej specjalistyczne badania. Może się okazać, że sama zmiana diety i włączenie ruchu do codzienności wystarczy, aby twarz odzyskała kolory.
Leczenie zależy od stwierdzonej przyczyny. Przy niedoborach pokarmowych i niedokrwistości konieczna jest modyfikacja diety, natomiast przy pasożytach i infekcjach – farmakoterapia. Brak umiejętności przeżywania sytuacji stresowych jest wystarczającym powodem do wizyt u psychoterapeuty, który pomoże poradzić sobie z obawami.
Jak dbać o bladą cerę?
Jeśli blada cera jest elementem typu urody, warto odpowiednio o nią zadbać. Dawniej, setki lat temu, jasny kolor skóry stanowił kanon piękna i odnosił się do wysoko urodzonych kobiet. Także współcześnie blada cera ma wielu zwolenników. Jej pielęgnacja powinna składać się z kilku etapów:
- oczyszczanie;
- nawilżanie;
- ochrona.
Oczyszczanie jest o tyle ważne, że na jasnej skórze znacznie mocniej widać wszelkie niedoskonałości. Najlepiej sięgać po dwufazowe płyny micelarne oraz peelingi – najlepiej na bazie delikatnych kwasów. Mycie twarzy powinno odbywać się 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Po oczyszczeniu skóry warto zaaplikować krem. Dobieramy go w zależności od rodzaju cery, jednak najczęściej dobrze sprawdzi się krem nawilżający na dzień i natłuszczający na noc. Raz w tygodniu należy nałożyć maskę odżywczą do twarzy, a przed każdym wyjściem z domu na większe słońce – krem z filtrem ochronnym UV. Jasna cera wymaga znacznie większej ochrony przed słońcem niż ciemna karnacja.
Kosmetyki do makijażu powinny być dobierane szczególnie ostrożnie, ponieważ blada cera ma tendencję do reakcji alergicznych i podrażnień. Wcześniej warto nałożyć próbkę kosmetyku na niewielką część skóry twarzy i obserwować jej reakcje. Aby podkreślić wygląd jasnej karnacji warto zdecydować się na matujące podkłady o alabastrowych odcieniach oraz odpowiednio dobrany róż, który uwydatni policzki.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.
- Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.