Pielęgnacja paznokci u rąk

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja paznokci u rąk nie jest wymagająca, nie zajmuje wiele czasu, jednak aby była efektywna, niezbędna jest systematyczność. W dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością cieszą się profesjonalne stylizacje paznokci, na przykład żelowe lub hybrydowe. W tym przypadku domowe postępowanie nie składa się z wielu etapów, jak w przypadku niestylizowanych paznokci, ponieważ na ich powierzchni znajduje się warstwa trwałego lakieru. Co warto wiedzieć o pielęgnacji paznokci u rąk w obu tych przypadkach?

Pielęgnacja paznokci u rąk

Pielęgnacja paznokci u rąk w przypadku stylizacji

Decydując się na profesjonalną stylizację paznokci w gabinecie kosmetycznym, na przykład żelową lub hybrydową, domowe postępowanie nie będzie praktycznie wcale zajmowało czasu. Takich paznokci nie obcina się samodzielnie ani nie stosuje się odżywczych preparatów – jest to bez sensu, ponieważ na powierzchni naturalnych paznokci znajduje się gruba i trwała warstwa wybranego lakieru. Nie sposób go samoistnie zdjąć bez zniszczenia płytki paznokciowej. Wówczas pielęgnacja domowa opiera się głównie na dbaniu o to, aby czynniki zewnętrzne nie uszkodziły paznokcia. Należy unikać samodzielnego obcinania paznokci, zdrapywania warstwy lakieru. Należy natomiast uczęszczać regularnie do kosmetyczki, która będzie zajmowała się zarówno pielęgnacją paznokci, jak i poprawą aktualnego manicure.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Domowa pielęgnacja paznokci u rąk

Jeśli nie decydujemy się na trwałe stylizacje paznokci, domowa ich pielęgnacja jest wręcz niezbędna, aby płytka paznokciowa była odpowiednio wytrzymała i jednocześnie elastyczna. Takie działania przyczyniają się ponadto do szybszego wzrastania paznokci i ograniczają ryzyko ich rozdwajania się. Podstawowe zalecenia obejmują:

  • codzienne kremowanie rąk z użyciem naturalnego, nawilżającego kremu najlepiej na bazie olejków roślinnych, nie pomijając przy tym paznokci;
  • unikanie sprzątania z wykorzystaniem ostrych i agresywnych środków chemicznych (pranie, mycie naczyń, czyszczenie powierzchni i podłóg) bez zastosowania gumowych rękawic ochronnych, które zabezpieczały dłonie i paznokcie przed działaniem substancji chemicznych;
  • systematyczne wykonywanie peelingów dłoni, jednak nie częściej niż raz w tygodniu;
  • właściwy sposób piłowania paznokci pilniczkami szklanymi, jednak przy unikaniu piłowania ich w obie strony lub na mokro;
  • unikanie obgryzania paznokci, odrywania ich, samodzielnego i niewłaściwego nadawania im kształtu, a także unikanie obgryzania i obrywania skórek wokół paznokci.

Aby paznokcie u rąk były zawsze estetyczne, warto nakładać na nie wzmacniające olejki roślinne tłoczone na zimno, a także ochronne odżywki. Mają one formę bezbarwnych lakierów, które nadają im nieco większą grubość i tym samym zmniejszają ryzyko łamania się podczas codziennych prac domowych. Okresowo, raz w tygodniu lub raz na półtora tygodnia warto wykonać moczenie dłoni w wodzie z solą kłodawską, mlekiem kozim, olejkami roślinnymi, ulubionymi ziołami lub innymi dodatkami, których celem jest zmiękczenie i odżywienie skóry dłoni. Sól dodatkowo działa antyseptycznie i antybakteryjnie, zmniejszający ryzyko infekcji paznokci. Przy zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek problemów związanych z płytką paznokciową, jak najszybciej należy udać się do dermatologa. Specjalista zaleci odpowiednią farmakoterapię i usunie problem. Jest to ważne, ponieważ nieleczone paznokcie mogą doprowadzić nawet do odchodzenia płytki i znacznego bólu.

Zobacz również: Pielęgnacja dłoni.

Czy hybryda niszczy paznokcie?

Zbyt szybkie, nieodpowiednie zdejmowanie lakieru hybrydowego bez stosowania odpowiedniej techniki może uszkodzić paznokcie, prowadząc do rozdwajania i łamania płytki. Właśnie dlatego nie należy robić tego samodzielnie w domu, lecz udać się do doświadczonego specjalisty. Częstym błędem obserwowanym u niedoświadczonych stylistów jest również przepiłowanie płytki paznokciowej przed nałożeniem lakieru oraz niezadbanie o higienę pracy, co może wiązać się z zakażeniem płytki paznokciowej zieloną bakterią. Jednakże jeśli zdecydujemy się na stylizację w profesjonalnym gabinecie manicure, taki zabieg uznawany jest za całkowicie bezpieczne dla paznokci. Istotne, aby przed nałożeniem lakieru były one zdrowe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *