
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Obgryzanie paznokci (onychofagia) może świadczyć o zaburzeniach równowagi emocjonalnej, a przez to stanowić poważny problem na tle zdrowotnym oraz defekt kosmetyczny. Obgryzanie paznokci często spotykane jest u dzieci, choć u osób dorosłych również się zdarza. Co przyczynia się do zjawiska obgryzania paznokci oraz jak skutecznie je leczyć?
Zjawisko obgryzania paznokci to nawyk, który jest głęboko osadzony w głowie. Często jest również odruchem nieświadomym i ściśle powiązanym ze stresem, uczuciem lęku i niepewności. Należy zaznaczyć, że obgryzanie paznokci posiada dwie podstawowe formy:
Obgryzanie paznokci, wbrew pozorom, może negatywnie odbić się na zdrowiu, na wielu płaszczyznach. Nawyk ten przyczynia się m.in. do powstawania wad zgryzu, zniekształcenia szczęki, wykrzywienia przednich zębów, a także uszkodzenia dziąseł i stanów zapalnych. Skutki uboczne widoczne są również na samych paznokciach. Płytka paznokciowa staje się krótka, zniekształcona oraz rozwarstwiona. Negatywnie oddziałuje to również na wygląd skórek. Obgryzanie może prowadzić również do rozwoju infekcji grzybiczych lub zakażenia dróg pokarmowych. Istnieje duża możliwość zarażenia się pasożytami (owsikami). Wynika to z faktu, że pod paznokciami znajduje się duża ilość bakterii oraz innych drobnoustrojów. W ostateczności obgryzanie może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w całej budowie płytki paznokciowej.
Podstawowe leczenie nawyku obgryzania paznokci polega na stosowaniu specjalnych preparatów tj. lakier do paznokci. Stosowanie ich sprawi, że paznokcie będą posiadać nieprzyjemny, gorzki posmak. Ważnym aspektem w pozbyciu się obgryzania paznokci jest również zmiana dotychczasowych nawyków oraz włączenie w życie tradycyjne ich obcinanie. Warto również skierować się do kosmetologa, który zadba o ich właściwy wygląd. Należy również pamiętać o codziennej diecie, która wykazuje nieodzowny wpływ na kondycję płytki paznokciowej. Warto więc wzbogacić ją o składniki tj. magnez, cynk oraz witaminy z grupy B, które występują w produktach tj. owoce morza, ryby, pestki dyni, pestki słonecznika, ziarna zbóż.
Jeśli natomiast obgryzanie paznokci związane jest z nerwicą należy skonsultować to z lekarzem specjalistą.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły