Obgryzanie paznokci – przyczyny i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Obgryzanie paznokci (onychofagia) może świadczyć o zaburzeniach równowagi emocjonalnej, a przez to stanowić poważny problem na tle zdrowotnym oraz defekt kosmetyczny. Obgryzanie paznokci często spotykane jest u dzieci, choć u osób dorosłych również się zdarza. Co przyczynia się do zjawiska obgryzania paznokci oraz jak skutecznie je leczyć?

Obgryzanie paznokci - przyczyny i leczenie

Przyczyny obgryzania paznokci

Zjawisko obgryzania paznokci to nawyk, który jest głęboko osadzony w głowie. Często jest również odruchem nieświadomym i ściśle powiązanym ze stresem, uczuciem lęku i niepewności. Należy zaznaczyć, że obgryzanie paznokci posiada dwie podstawowe formy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • łagodna – występuje głównie w sytuacjach stresowych, przez co pozwala odreagować negatywne emocje;
  • ostra – celowe obgryzanie paznokci, które może stanowić efekt nerwicy.

Co niesie za sobą obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci, wbrew pozorom, może negatywnie odbić się na zdrowiu, na wielu płaszczyznach. Nawyk ten przyczynia się m.in. do powstawania wad zgryzu, zniekształcenia szczęki, wykrzywienia przednich zębów, a także uszkodzenia dziąseł  i stanów zapalnych. Skutki uboczne widoczne są również na samych paznokciach. Płytka paznokciowa staje się krótka, zniekształcona oraz rozwarstwiona. Negatywnie oddziałuje to również na wygląd skórek. Obgryzanie może prowadzić również do rozwoju infekcji grzybiczych lub zakażenia dróg pokarmowych. Istnieje duża możliwość zarażenia się pasożytami (owsikami). Wynika to z faktu, że pod paznokciami znajduje się duża ilość bakterii oraz innych drobnoustrojów. W ostateczności obgryzanie może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w całej budowie płytki paznokciowej.

Jak leczyć obgryzanie paznokci?

Podstawowe leczenie nawyku obgryzania paznokci polega na stosowaniu specjalnych preparatów tj. lakier do paznokci. Stosowanie ich sprawi, że paznokcie będą posiadać nieprzyjemny, gorzki posmak. Ważnym aspektem w pozbyciu się obgryzania paznokci jest również zmiana dotychczasowych nawyków oraz włączenie w życie tradycyjne ich obcinanie. Warto również skierować się do kosmetologa, który zadba o ich właściwy wygląd. Należy również pamiętać o codziennej diecie, która wykazuje nieodzowny wpływ na kondycję płytki paznokciowej. Warto więc wzbogacić ją o składniki tj. magnez, cynk oraz witaminy z grupy B, które występują w produktach tj. owoce morza, ryby, pestki dyni, pestki słonecznika, ziarna zbóż.

Jeśli natomiast obgryzanie paznokci związane jest z nerwicą należy skonsultować to z lekarzem specjalistą.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *