Pielęgnacja cery trądzikowej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja cery trądzikowej to nie lada wyzwanie. Jest ona zaliczana do skór problematycznych, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Osoby posiadające ten rodzaj cery często uważają ją za uciążliwą i krępującą. Jednak nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić. Aby utrzymać ją w odpowiedniej kondycji i zapobiegać jej podrażnieniom warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej

W pielęgnacji cery trądzikowej warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Należy do nich:

  • oczyszczanie;
  • złuszczanie;
  • nawilżanie;
  • odżywienie;
  • rozwaga.

1. Oczyszczanie skóry.

Oczyszczanie skóry trądzikowej jest najważniejszym elementem w całej pielęgnacji. Produkty do demakijażu cery trądzikowej zwykle zawierają kwas salicylowy, glikolowy, mlekowy, a także nadtlenek benzoilu. Działają świetnie w przypadku rozszerzonych porów czy aktywnego trądziku wykazując właściwości przeciwzapalne. Polecane są również preparaty z panthenolem, alantoiną , cynkiem i mocznikiem.

Przy demakijażu warto pamiętać, aby nie pocierać mocno skóry, a także nie używać preparatów na bazie alkoholu. Wówczas może dojść do podrażnienia, zwłaszcza jeśli na skórze znajdują się aktywne zmiany np. krosty. Dodatkowo skóra może wyraźnie zacząć przesuszać się. Warto zagłębić się również w preparaty do demakijażu z naturalnymi dodatkami – ziołami. Do pielęgnacji takiej skóry zalecana jest lawenda, ziele ruty, rumianek, zielona herbata, aloes, olejek z drzewa herbacianego, skrzyp polny i czarny kminek. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać na punkcie demakijażu twarzy. Zbyt częste mycie, może podrażnić skórę trądzikową, która jest również skórą wrażliwą.

2. Złuszczanie skóry.

Pielęgnacja cery trądzikowej obejmuje także złuszczanie. Domowe peelingi można wykonywać raz w tygodniu. Przy wyciszonym trądziku wskazane są złuszczania mechaniczne, drobnoziarniste. Z kolei przy zmianach zapalnych, które dają dolegliwości bólowe warto zastosować peeling enzymatyczny. Nałożony na skórę samoistnie się aktywuje i rozpuszcza zrogowaciałe komórki naskórka, nie podrażniając go.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Złuszczania można także wykonywać w gabinecie kosmetycznym. Kosmetolog może zaproponować szeroką gamę złuszczań m.in. peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, a także bardzo popularne dziś kwasy (glikolowy, salicylowy, migdałowy, mlekowy). Metody te usuwają martwe komórki naskórka, odblokowując tym ujścia gruczołów łojowych będących jedną z przyczyn występowania zmian trądzikowych. Jednocześnie pogrubiają żywe warstwy skóry. Peelingi chemiczne wykazują właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne, wyciszając trądzik. Wspomagają eliminację zaskórników otwartych, wygładzają strukturę skóry, regulują pracę gruczołów łojowych oraz wydzielanie sebum (łoju), spłycą zmarszczki i przyspieszą proliferację komórek skóry.

3. Nawilżanie skóry.

Nawilżanie skóry to priorytet. Jeśli nie jesteś fanką regularnego stosowania kremów możesz użyć go jako formę maski na twarz. Nałóż jego grubszą wartę na skórę, a po 15 minutach zdejmij. Alternatywą dla kremów są żele, które mają lżejszą konsystencję niż krem. Posiadają lekką formułę, dzięki czemu skóra szybciej je absorbuje, nie pozostawiając na powierzchni białego filmu.

Warto skupić się na kremach i żelach polecanych dla skór typowo trądzikowych, które mają dodatkowe właściwości matujące. Osoby z cerą trądzikową na pewno będą cenić tę funkcję preparatów, bowiem skóra tego typu ma skłonność do częstego przetłuszczania się. W ciągu dnia używajmy więc kosmetyków matujących, na noc z kolei nawilżających. Nie zapominajmy o nawilżaniu skóry w sposób ogólny pijąc dużą ilość wody. Będzie to miało wpływ nie tylko na skórę twarzy, ale również na skórę całego ciała.

4. Maseczki na trądzik.

Maseczki z glinką przede wszystkim. Na rynku można znaleźć ich wiele rodzajów. Jednak dla cer trądzikowych niezastąpiona jest glinka zielona, która działa ściągająco, zamykając rozszerzone pory skóry. Działa  przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, przeciwzapalnie, łagodząco i oczyszczająco.

Ciekawą propozycją jest również maska z algowa, która podobnie jak glinka wykazuje działanie łagodzące, wyciszające. Jedną z najbardziej ciekawych alg jest spirulina, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, posiada wiele witamin i minerałów, duże ilości białka, węglowodany, a także tłuszcze (w tym kwas gamma-linolenowy istotny w terapii trądzikowej).

5. Nie przesadzaj.

Dotyczy to szczególnie kosmetyków kolorowych. W przypadku tego rodzaju skóry, mniej znaczy więcej. Pamiętajmy, że grube warstwy podkładu, pudru czy kamuflażu nie wpływają korzystnie na skórę. W ten sposób dochodzić może do zablokowania porów skóry, a następnie pojawienia się problemu z zaskórnikami. Skóra nie może oddychać, a co za tym idzie nie ma możliwości do regeneracji. Stosujmy je więc z rozwagą. Używajmy śladowych ilości, nie pogłębiając problemu powstania nowych wykwitów skórnych. Ważne jest, aby ograniczyć również spożywanie ostrych potraw, jedzenia typu fastfood, czekolady, a produkty tego typu zastąpić dużą ilością warzyw i owoców.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

8 odpowiedzi

  1. Ja pamiętam mój młodzieńczy trądzik i to był jakiś horror. Nie pomagały płyny, maseczki, ani mydło. Na szczęście to było przejściowe 🙂

  2. Moja pielęgnacja wygląda bardzo podobnie 🙂 Mycie delikatnymi płynami i wieloetapowe oczyszczanie skóry. Nawilżanie, złuszczanie najczęściej kwasami. Maseczki trochę u mnie kuleją ale staram się je robić co jakiś czas. Nigdy tez nie zapominam o toniku 🙂

  3. Moja codzienna pielęgnacja opiera się w zasadzie na dwóch produktach: maści cynkowej i kremie Sevolium. I to w zasadzie mi wystarczy. 🙂

  4. W przypadku mojej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki. Krem świetnie nawilża do tego niweluje trądzik. Dostępny jest w aptekach, bardzo szybko się polubiliśmy.

  5. Również mam cerę trądzikową i wiem jak bardzo problematyczna jest jej pielęgnacja. U mnie też świetnie sprawdzają się dermokosmetyki, które świetnie raczą sobie z trądzikiem.

  6. Ja stosuje żel oczyszczający rano i wieczorem, taką piankę do mycia twarzy i na koniec nakładam krem. Jak dotąd nie mam większych problemów z cerą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *