
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Glinka zielona znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wszystko dzięki jej bogatemu składowi, który obejmuje aż 20 różnych soli mineralnych. Wykazuje więc właściwości odżywcze, przeciwzapalne oraz oczyszczające. Regularnie stosowana poprawia jakość oraz stan skóry.
Glinka zielona powinna znajdować się w kosmetyczce każdej z nas. Jest produktem naturalnym, więc szczególnie powinna przypaść do gustu tym, którzy w pielęgnacji skóry korzystają głównie z kosmetyków pochodzenia naturalnego.
Glinka zielona to nic innego jak zbiór sproszkowanych minerałów, które znalazły zastosowanie w pielęgnacji ciała już w czasach starożytnych. Jej składniki bardzo korzystnie wpływają na stan skóry, ponieważ zawiera liczne mikro i makroelementy. Zastosowanie tego rodzaju glinki jest tak szerokie, że obecnie mamy do czynienia z osobną dziedziną leczenia, bazującą na glince zielonej. Nosi ona nazwę argilloterapia.
Glinka zielona posiada najsilniejsze działanie spośród wszystkich jej rodzajów. Kolor zielony zawdzięcza obecności jonów żelaza, a pozyskiwana jest ze skał krzemionkowo – aluminiowych. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza m.in.:
Maseczka z glinki zielonej polecana jest w szczególności skórze trądzikowej. Zarówno ze względu na działanie odkażające i dezynfekujące, jak również na to, że przyczynia się do wyrównania pH skóry. Poprzez swoje działanie ściągające doskonale zwęża rozszerzone pory, przez co zmniejsza możliwość powstawania nowych zmian w postaci zaskórników. Glinka zielona aplikowana na skórę trądzikową niweluje także problem nadmiernej produkcji sebum, co zapobiega pogarszaniu się jej stanu. Maseczkę z glinki zielonej należy stosować 2 razy w tygodniu.
Glinka zielona działa odżywczo na skórę, wpływa na poprawę jej elastyczności oraz pomaga w redukcji już istniejących zmarszczek. W tym celu należy stosować ją raz w tygodniu. Osoby mające skłonność do przesuszania się skóry lub posiadające genetycznie cerę suchą, powinny po aplikacji maseczki z glinki zielonej dodatkowo ją nawilżać.
Nie każdy wie, ale glinka zielona bardzo dobrze nadaje się do pielęgnacji włosów. Działa wzmacniająco, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu się. Sproszkowaną glinkę należy wymieszać z niewielką ilością wody aż powstanie gęsta pasta. Następnie tak przygotowany produkt nakłada się na wcześniej umytą głowę. Maska powinna pozostać na skórze przez około 5 minut, a następnie zmyta letnią wodą.
Glinkę zieloną można również dodawać do wieczornych kąpieli. Tak stosowana poprawia jędrność skóry, a także pomaga pozbyć się cellulitu. Kąpiel w glince zielonej pomaga rozluźnić mięśnie oraz zmniejszyć ich ból. Kąpiel z zieloną glinką nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.
Glinka kosmetyczna, w tym przede wszystkim glinka zielona, największe zastosowanie znajduje w kosmetyce szczególnie w produktach do pielęgnacji skór tłustych, trądzikowych i problematycznych. Maseczki z zieloną glinką mają za zadanie usunąć martwe komórki naskórka, poprawić krążenie krwi, zwęzić rozszerzone pory oraz nadać skórze blasku i świeżości. Oprócz właściwości pielęgnacyjnych, zielona glinka stanowi składnik maści leczniczych wykorzystywanych w zapaleniu stawów, zwichnięciach oraz bólach mięśniowych.
Zielona glinka działa regenerująco na skórę. Szczególnie dobrze sprawdza się przy drobnych urazach takich jak oparzenia, skaleczenia czy ukąszenia owadów. Działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Ponadto stosowana zewnętrze wykazuje właściwości oczyszczające, odżywcze i regenerujące. Jej cennym działaniem, jak już wcześniej wspomniano, jest redukcja cellulitu, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Stosowanie okładów z glinki zielonej na ciało zmniejsza obrzęki, niweluje bóle migrenowe, pomaga w zapaleniu ucha oraz infekcjach gardła.
Zobacz również: Migrena – czym się objawia i jak leczyć?
Jak się okazuje, zielona glinka wykorzystywana jest także do użytku wewnętrznego. Zwolennicy naturalnego leczenia zalecają picie wodnego roztworu glinki zielonej lub płukanie nim gardła. Tego rodzaju terapia wspomaga naturalne procesy powodujące oczyszczanie organizmu, redukuje nudności, niweluje bóle miesiączkowe oraz schorzenia jelitowe. Oprócz roztworów wodnych z glinki, można wykorzystywać ją w postaci sproszkowanej posypki na kanapkę czy do sałatki. Glinka zielona stosowana wewnętrznie poprawia odporność organizmu oraz spowalnia procesy jego starzenia.
Zobacz również: Sposoby na bolesne miesiączki.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły