Glinka zielona znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wszystko dzięki jej bogatemu składowi, który obejmuje aż 20 różnych soli mineralnych. Wykazuje więc właściwości odżywcze, przeciwzapalne oraz oczyszczające. Regularnie stosowana poprawia jakość oraz stan skóry.
Glinka zielona powinna znajdować się w kosmetyczce każdej z nas. Jest produktem naturalnym, więc szczególnie powinna przypaść do gustu tym, którzy w pielęgnacji skóry korzystają głównie z kosmetyków pochodzenia naturalnego.
Glinka zielona – czym dokładnie jest?
Glinka zielona to nic innego jak zbiór sproszkowanych minerałów, które znalazły zastosowanie w pielęgnacji ciała już w czasach starożytnych. Jej składniki bardzo korzystnie wpływają na stan skóry, ponieważ zawiera liczne mikro i makroelementy. Zastosowanie tego rodzaju glinki jest tak szerokie, że obecnie mamy do czynienia z osobną dziedziną leczenia, bazującą na glince zielonej. Nosi ona nazwę argilloterapia.
Glinka zielona – właściwości
Glinka zielona posiada najsilniejsze działanie spośród wszystkich jej rodzajów. Kolor zielony zawdzięcza obecności jonów żelaza, a pozyskiwana jest ze skał krzemionkowo – aluminiowych. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza m.in.:
- absorpcji toksyn – zielona glinka wychwytuje szkodliwe substancje ze skóry na zasadzie fizycznej absorpcji;
- odkażaniu – obecne w niej związki działają odkażająco na drobne urazy skóry np. skaleczenia, oparzenia;
- odżywianiu – szeroki skład glinki zielonej sprawia, że doskonale odżywia skórę, dzięki czemu niweluje również drobne zmarszczki;
- ściąganiu i wysuszaniu – szczególnie pomocne w leczeniu takich problemów jak trądzik pospolity.
Glinka zielona – zastosowanie
1. Glinka zielona na trądzik.
Maseczka z glinki zielonej polecana jest w szczególności skórze trądzikowej. Zarówno ze względu na działanie odkażające i dezynfekujące, jak również na to, że przyczynia się do wyrównania pH skóry. Poprzez swoje działanie ściągające doskonale zwęża rozszerzone pory, przez co zmniejsza możliwość powstawania nowych zmian w postaci zaskórników. Glinka zielona aplikowana na skórę trądzikową niweluje także problem nadmiernej produkcji sebum, co zapobiega pogarszaniu się jej stanu. Maseczkę z glinki zielonej należy stosować 2 razy w tygodniu.
2. Glinka zielona na zmarszczki.
Glinka zielona działa odżywczo na skórę, wpływa na poprawę jej elastyczności oraz pomaga w redukcji już istniejących zmarszczek. W tym celu należy stosować ją raz w tygodniu. Osoby mające skłonność do przesuszania się skóry lub posiadające genetycznie cerę suchą, powinny po aplikacji maseczki z glinki zielonej dodatkowo ją nawilżać.
3. Glinka zielona na włosy.
Nie każdy wie, ale glinka zielona bardzo dobrze nadaje się do pielęgnacji włosów. Działa wzmacniająco, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu się. Sproszkowaną glinkę należy wymieszać z niewielką ilością wody aż powstanie gęsta pasta. Następnie tak przygotowany produkt nakłada się na wcześniej umytą głowę. Maska powinna pozostać na skórze przez około 5 minut, a następnie zmyta letnią wodą.
4. Glinka zielona do kąpieli.
Glinkę zieloną można również dodawać do wieczornych kąpieli. Tak stosowana poprawia jędrność skóry, a także pomaga pozbyć się cellulitu. Kąpiel w glince zielonej pomaga rozluźnić mięśnie oraz zmniejszyć ich ból. Kąpiel z zieloną glinką nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.
Glinka zielona – gdzie jeszcze znalazła zastosowanie
Glinka kosmetyczna, w tym przede wszystkim glinka zielona, największe zastosowanie znajduje w kosmetyce szczególnie w produktach do pielęgnacji skór tłustych, trądzikowych i problematycznych. Maseczki z zieloną glinką mają za zadanie usunąć martwe komórki naskórka, poprawić krążenie krwi, zwęzić rozszerzone pory oraz nadać skórze blasku i świeżości. Oprócz właściwości pielęgnacyjnych, zielona glinka stanowi składnik maści leczniczych wykorzystywanych w zapaleniu stawów, zwichnięciach oraz bólach mięśniowych.
Zielona glinka działa regenerująco na skórę. Szczególnie dobrze sprawdza się przy drobnych urazach takich jak oparzenia, skaleczenia czy ukąszenia owadów. Działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Ponadto stosowana zewnętrze wykazuje właściwości oczyszczające, odżywcze i regenerujące. Jej cennym działaniem, jak już wcześniej wspomniano, jest redukcja cellulitu, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Stosowanie okładów z glinki zielonej na ciało zmniejsza obrzęki, niweluje bóle migrenowe, pomaga w zapaleniu ucha oraz infekcjach gardła.
Zobacz również: Migrena – czym się objawia i jak leczyć?
Ciekawostka
Jak się okazuje, zielona glinka wykorzystywana jest także do użytku wewnętrznego. Zwolennicy naturalnego leczenia zalecają picie wodnego roztworu glinki zielonej lub płukanie nim gardła. Tego rodzaju terapia wspomaga naturalne procesy powodujące oczyszczanie organizmu, redukuje nudności, niweluje bóle miesiączkowe oraz schorzenia jelitowe. Oprócz roztworów wodnych z glinki, można wykorzystywać ją w postaci sproszkowanej posypki na kanapkę czy do sałatki. Glinka zielona stosowana wewnętrznie poprawia odporność organizmu oraz spowalnia procesy jego starzenia.
Zobacz również: Sposoby na bolesne miesiączki.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |