Elektryzujące włosy – jak im zaradzić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Elektryzujące włosy to powszechny problem wielu kobiet, szczególnie porą jesienno-zimową. Jak więc sprawić, aby zjawisko odstających kosmyków nie było tak uciążliwe?

Elektryzujące włosy - jak im zaradzić?

Dlaczego włosy się elektryzują?

Struktura włosów naładowana jest dodatnimi jonami. Ten sam rodzaj jonów unosi się również z cząsteczkami kurzu (szczególnie jeśli w pomieszczeniach, w którym spędzamy czas jest suche powietrze) lub we włóknach różnych tkanin (czapki, szaliki). W momencie gdy nasze włosy napotykają te same cząsteczki zaczynają się od siebie odpychać. To właśnie na skutek tego zjawiska obserwujemy jak włosy samodzielnie unoszą się do góry.

Wskazówka

Na elektryzowanie się najbardziej podatne są włosy suche, zniszczone, szybko przetłuszczające się, a także świeżo umyte i wysuszone.

Co przyczynia się do elektryzowania włosów?

Za główną przyczynę zjawiska elektryzowania się włosów uważa się niekorzystne czynniki atmosferyczne jak np. niska temperatura, suche powietrze, wiatr, duże różnice temperatur. Ponadto dużą rolę odgrywa również częste suszenie włosów suszarką oraz noszenie czapki. W związku z tym z problemem elektryzowania się włosów mamy do czynienia zwykle zimą.

Jednak oprócz tego elektryzowanie włosów pojawia się w momencie gdy włosy są przesuszone, zniszczone, suszone suszarką bez żadnej termoochrony, a także obciążone różnego rodzaju kosmetykami.

Elektryzujące włosy – jak im zaradzić?

W celu pozbycia się problemu elektryzujących włosów należy je:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • odpowiednio myć;
  • właściwie suszyć;
  • poprawnie czesać;
  • właściwie stylizować;
  • unikać sztucznych tkanin.

1. Mycie włosów.

W pozbyciu się problemu elektryzujących włosów warto zwrócić szczególną uwagę na ich mycie. Jeśli włosy wykazują tendencję do mocnego przetłuszczania warto je myć nawet codziennie. Do tego celu należy używać delikatnych szamponów, które muszą być dostosowane do swoich potrzeb. Przy zmianie szamponu warto zwrócić uwagę czy nie pojawił się na skórze głowy łupież. Jeśli tak, wówczas należy korzystać z szamponu przeciwłupieżowego np. z zawartością cynku.

Na kondycję włosów bardzo dobrze wpływa również zabieg olejowania. Przede wszystkim zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia, a także odżywia i regeneruje zniszczone końcówki.

2. Suszenie włosów.

Do suszenia włosów warto stosować suszarkę z funkcją jonizacji emitującą jony ujemne, czyli takie, które neutralizują jony dodatnie. W związku z tym urządzenia tego typu zapobiegają zjawisku elektryzowania się włosów.

3. Rozczesywanie włosów.

Kolejnym ważnym aspektem jest kwestia rozczesywania włosów. Jeśli w trakcie rozczesywania włosy unoszą się do góry wówczas warto pomyśleć nad zmianą szczotki lub grzebienia. W ty celu warto zamienić ją na taką, która wykonana jest z materiału organicznego, czyli drewna lub naturalnego włosia. Unikać należy tych wykonanych ze zwykłego plastiku.

Ponadto na szczotkę lub grzebień warto nałożyć niewielką ilość olejku, serum lub odżywki, które ułatwią rozczesywanie.

4. Stylizacja włosów.

Właściwa stylizacja to kolejny krok w zapobieganiu elektryzowania się włosów. W same końcówki włosów warto więc wetrzeć kosmetyki o działaniu natłuszczającym. Czynność ta delikatnie obciąży je oraz wytworzy na nich film ochronny, który dodatkowo zapobiegać będzie utraty z nich wody. Należy uważać jednak na ilość stosowanego produktu. Nadmierna aplikacja może zbyt mocno obciążyć włosy oraz je skleić, przez co będą wyglądać nieestetycznie. Na problem elektryzowania włosów poleca się również lakier do włosów.

5. Unikanie sztucznych tkanin.

Ostatnią jednak równie ważną kwestią zapobiegającą elektryzowaniu się włosów jest rezygnacja ze sztucznych materiałów z jakich wykonane mogą być czapki czy szaliki. Warto wybierać te z przewiewnych tkanin, tak aby skóra głowy mogła swobodnie oddychać.

Podsumowanie

Wyżej wymienione wskazówki to tak naprawdę drobne zmiany w codziennej pielęgnacji włosów, które mogą ułatwić funkcjonowanie i pozbyć się problemu elektryzowania włosów. Wprowadzenie ich w życie nie wymaga od nas radykalnych kroków, dlatego tym lepiej warto je zastosować.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *