
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Elektryzujące włosy to powszechny problem wielu kobiet, szczególnie porą jesienno-zimową. Jak więc sprawić, aby zjawisko odstających kosmyków nie było tak uciążliwe?
Struktura włosów naładowana jest dodatnimi jonami. Ten sam rodzaj jonów unosi się również z cząsteczkami kurzu (szczególnie jeśli w pomieszczeniach, w którym spędzamy czas jest suche powietrze) lub we włóknach różnych tkanin (czapki, szaliki). W momencie gdy nasze włosy napotykają te same cząsteczki zaczynają się od siebie odpychać. To właśnie na skutek tego zjawiska obserwujemy jak włosy samodzielnie unoszą się do góry.
Wskazówka
Na elektryzowanie się najbardziej podatne są włosy suche, zniszczone, szybko przetłuszczające się, a także świeżo umyte i wysuszone.
Za główną przyczynę zjawiska elektryzowania się włosów uważa się niekorzystne czynniki atmosferyczne jak np. niska temperatura, suche powietrze, wiatr, duże różnice temperatur. Ponadto dużą rolę odgrywa również częste suszenie włosów suszarką oraz noszenie czapki. W związku z tym z problemem elektryzowania się włosów mamy do czynienia zwykle zimą.
Jednak oprócz tego elektryzowanie włosów pojawia się w momencie gdy włosy są przesuszone, zniszczone, suszone suszarką bez żadnej termoochrony, a także obciążone różnego rodzaju kosmetykami.
W celu pozbycia się problemu elektryzujących włosów należy je:
W pozbyciu się problemu elektryzujących włosów warto zwrócić szczególną uwagę na ich mycie. Jeśli włosy wykazują tendencję do mocnego przetłuszczania warto je myć nawet codziennie. Do tego celu należy używać delikatnych szamponów, które muszą być dostosowane do swoich potrzeb. Przy zmianie szamponu warto zwrócić uwagę czy nie pojawił się na skórze głowy łupież. Jeśli tak, wówczas należy korzystać z szamponu przeciwłupieżowego np. z zawartością cynku.
Na kondycję włosów bardzo dobrze wpływa również zabieg olejowania. Przede wszystkim zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia, a także odżywia i regeneruje zniszczone końcówki.
Do suszenia włosów warto stosować suszarkę z funkcją jonizacji emitującą jony ujemne, czyli takie, które neutralizują jony dodatnie. W związku z tym urządzenia tego typu zapobiegają zjawisku elektryzowania się włosów.
Kolejnym ważnym aspektem jest kwestia rozczesywania włosów. Jeśli w trakcie rozczesywania włosy unoszą się do góry wówczas warto pomyśleć nad zmianą szczotki lub grzebienia. W ty celu warto zamienić ją na taką, która wykonana jest z materiału organicznego, czyli drewna lub naturalnego włosia. Unikać należy tych wykonanych ze zwykłego plastiku.
Ponadto na szczotkę lub grzebień warto nałożyć niewielką ilość olejku, serum lub odżywki, które ułatwią rozczesywanie.
Właściwa stylizacja to kolejny krok w zapobieganiu elektryzowania się włosów. W same końcówki włosów warto więc wetrzeć kosmetyki o działaniu natłuszczającym. Czynność ta delikatnie obciąży je oraz wytworzy na nich film ochronny, który dodatkowo zapobiegać będzie utraty z nich wody. Należy uważać jednak na ilość stosowanego produktu. Nadmierna aplikacja może zbyt mocno obciążyć włosy oraz je skleić, przez co będą wyglądać nieestetycznie. Na problem elektryzowania włosów poleca się również lakier do włosów.
Ostatnią jednak równie ważną kwestią zapobiegającą elektryzowaniu się włosów jest rezygnacja ze sztucznych materiałów z jakich wykonane mogą być czapki czy szaliki. Warto wybierać te z przewiewnych tkanin, tak aby skóra głowy mogła swobodnie oddychać.
Wyżej wymienione wskazówki to tak naprawdę drobne zmiany w codziennej pielęgnacji włosów, które mogą ułatwić funkcjonowanie i pozbyć się problemu elektryzowania włosów. Wprowadzenie ich w życie nie wymaga od nas radykalnych kroków, dlatego tym lepiej warto je zastosować.
![]() |
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły