Włosy suche – pielęgnacja i odżywianie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włosy suche bardzo często spowodowane są nieodpowiednią pielęgnacją, farbowaniem, stylizacją, niewłaściwą dietą, a także problemami ze zdrowiem. Wówczas w ich strukturze wyczuwalny jest niski poziom wody, ich końcówki stają się matowe i szorstkie w dotyku.

Włosy suche - odżywianie i pielęgnacja

Przyczyny suchych włosów

Do najczęstszych przyczyn powstawania suchych włosów zalicza się m.in:

  • inwazyjne zabiegi fryzjerskie – mowa tu o częstym farbowaniu, zabiegach trwałej ondulacji oraz rozjaśnianiu. Tego rodzaju stylizacje, nawet wykonywane w sposób profesjonalny, zawsze wpływają na pogorszenie struktury włosów;
  • niewłaściwa pielęgnacja – korzystanie z preparatów tj. szampony, pianki lub lakiery na bazie alkoholu czy innych detergentów przyczyniają się do przesuszenia struktury włosów;
  • częsta stylizacja – stylizacja włosów wykorzystująca działanie prostownicy, suszarki czy lokówki sprawia, że stają się one łamliwe, suche i szorstkie w dotyku. Ważnym elementem stylizacji włosów jest ich ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV;
  • zła dieta – menu ubogie w składniki odżywcze (witaminy i minerały) w szybkim tempie odbija się na wyglądzie skóry, włosów oraz paznokci;
  • problemy zdrowotne – mowa tu w szczególności o zaburzeniach ze strony gospodarki hormonalnej, a także chorobach ze strony układu pokarmowego;
  • czynniki środowiskowe – klimatyzacja, suche powietrze, nadmierna ekspozycja włosów na działanie promieni UV.

Jak pielęgnować włosy suche?

Pielęgnację włosów suchych należy rozpocząć od doboru odpowiednich kosmetyków. I tak, mycie włosów warto wykonywać szamponami zawierającymi łagodne składniki. Dobrze jest również gdy szampon dostosowany jest do konkretnego rodzaju włosów, z którymi mamy do czynienia. Bardzo ważne jest unikanie preparatów na bazie alkoholu, konserwantów oraz sztucznych barwników, które mogą pogorszyć ich kondycję. Po każdym myciu warto stosować odżywki o działaniu nawilżającym.

Kika razy w tygodniu na włosy należy zaaplikować maseczkę, która odżywi zarówno łodygę jak i cebulkę włosa. W poprawie kondycji ich końcówek, a w szczególności zapobieganiu ich wysuszeniu się, pomocne będą zabiegi olejowania włosów.

Oprócz zewnętrznej pielęgnacji włosów warto mieć na uwadze czynniki wewnętrzne, a więc dobrze zbilansowaną dietę. Jak wiadomo posiada ona duży wpływ na wygląd zewnętrzny. W codziennym menu powinny znajdować się warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały, a także zdrowe tłuszcze tj. oliwa z oliwek, olej lniany czy tłuste ryby. Warto zachowywać umiar lub jeśli jest to możliwe, unikać częstego farbowania włosów, prostowania czy suszenia ich suszarką.

Pielęgnację włosów warto wzbogacić o wizytę w salonie fryzjerskim w celu delikatnego podcięcia końcówek. Ten szybki i łatwy zabieg zregeneruje strukturę włosów oraz sprawi, że tempo ich wzrostu zwiększy się. Z kolei podczas mycia włosów warto płukać je letnią lub zimną wodą. Czynność ta zamyka łuski włosa, co chroni go przed utratą wody.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Domowe maseczki na włosy suche

Aby zapewnić włosom nawilżenie oraz skutecznie je zregenerować nie trzeba korzystać wyłącznie z usług profesjonalisty. Pielęgnację zniszczonych i suchych włosów można wykonać również samodzielnie w domu.

1. Maseczka z jajka i olejku rycynowego.

Składniki

Przygotowanie

Żółtko jaja, sok z cytryny oraz kilka kropel olejku rycynowego należy dokładnie ze sobą połączyć i nałożyć na włosy. Następnie owinąć je folią i ręcznikiem. Maskę pozostawić na 30 minut i spłukać letnią wodą z szamponem.

2. Maseczka z bananem i kefirem.

Składniki

Przygotowanie

Wszystkie składniki należy ze sobą zblendować, a następnie nałożyć na włosy. Po 40 minutach spłukać je letnią wodą z szamponem.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *