
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Instynkt macierzyński nie ma jednoznacznej definicji, mimo tego każdy wie czym jest. Z biologicznego punktu widzenia można go opisać jako wrodzoną zdolność do zachowań koniecznych dla utrzymania przy życiu swojego potomka. Nie jest to jednak do końca słuszne stwierdzenie, ponieważ niejednokrotnie instynkt macierzyński odnosi się do zupełnie obcych dzieci. Na czym polega to wyjątkowe zjawisko i co warto o nim wiedzieć?
Ludzki noworodek jest bardzo bezradny, nie może się przyczepić do futra matki jak ma to miejsce np. w przypadku małp. Należy je regularnie karmić, przewijać i pielęgnować. W drodze ewolucji ukształtowały się więc pewne mechanizmy, które skłaniają matkę do zajęcia się swoim dzieckiem. Mają one podłoże głównie hormonalne, przez cały okres porodu i jeszcze później organizm kobiety wydziela sporą ilość oksytocyny. Hormon ten nie tylko odpowiada za wywoływanie skurczów macicy, ale również wpływa na ludzki mózg. Gdy matka, będąc pod jego działaniem, przytula dziecko, wytwarza się między nimi specyficzna więź, przez wielu określana właśnie jako podłoże instynktu macierzyńskiego. Właśnie z tego względu tuż po porodzie lekarz lub położna przekazują kobiecie noworodka, aby mogła po raz pierwszy go przytulić.
Instynkt macierzyński wzmacnia nie tylko przytulanie, bliskość i czułość, ale również karmienie piersią. Co ciekawe, poziom oksytocyny wzrasta dodatkowo pod wpływem zimna. Psycholodzy dopatrują się podłoża instynktu macierzyńskiego w zupełnie innych czynnikach, związanych raczej ze zdolnością właściwego zachowania, intuicją i psychiką człowieka.
Dobrą informacją jest fakt, że instynkt macierzyński nie wyzwala się wyłącznie podczas porodu. Można go zauważyć również u kobiet, które nigdy nie rodziły, w odniesieniu do adoptowanego dziecka.
Instynktu macierzyńskiego nie można nazwać miłością. Miłość określamy jako silne, pozytywne uczucie do dziecka, może być obecna lub nie, może mieć miejsce nawet w czasie ciąży. Może jednak się zdarzyć (i wcale nie ma to miejsca rzadko), że miłość pojawia się dopiero kilka tygodni czy kilka miesięcy po porodzie. Z kolei instynkt macierzyński to nie typowe uczucie, lecz reagowanie na sytuacje zagrożenia, gdy dziecko płacze, jest głodne czy brudne. Odruchowo bierzemy je na ręce, karmimy, przewijamy lub usuwamy czynniki zagrażające jego zdrowiu. Jako że wykonujemy to instynktownie, dość szybko przyjęła się nazwa „instynkt macierzyński”.
Co ciekawe, wielu badaczy twierdzi, że termin ten nie powinien odnosić się wyłącznie do kobiet, jako że ojcowie również szybko i podświadomie reagują na takie sytuacje. Podobnie jak dziadkowie, babcie czy inny członkowie rodziny. Mimo tego instynkt macierzyński najlepiej opisuje kobiety, jako że musiały one przejść przez poród, co dodatkowo mocno łączy je z dzieckiem. Spotkać można również teorie psychologów, że instynkt macierzyński nie istnieje.
Życie daje wiele przykładów, w których świeżo upieczona mama nie doświadcza instynktu macierzyńskiego ani nawet miłości do nowonarodzonego dziecka. Jest to opisywane jako baby blues, depresja poporodowa czy zrzucane na nadmierny stres i traumę związaną z porodem. Choć to patologiczne sytuacje, zazwyczaj przemijają w ciągu kilku tygodni. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zachowania lub poczujemy, że potrzebujemy pomocy, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.
Zobacz również: Depresja poporodowa.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły