Wyprawka dla noworodka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wyprawka dla noworodka to zbiór podstawowych przedmiotów i akcesoriów, które ułatwiają rodzicom opiekę nad malcem, a dziecku lepsze przystosowanie się do nowego środowiska. Poród jest stresujący zarówno dla mamy, jak i dziecka, dlatego obydwoje potrzebują odpowiednich przygotowań. Najlepiej wyprawkę dla noworodka przygotować kilka miesięcy przed porodem, aby w ostatnim miesiącu nie martwić się załatwianiem lecz skupić na zbliżającym się wielkim wydarzeniu.

Wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

Przede wszystkim są to:

 • ubranka;
 • pieluchy;
 • kocyki;
 • kosmetyki i leki;
 • akcesoria kąpielowe;
 • wózek.

Każdą z kategorii warto rozwinąć szerzej.

Ubranka

Rodzaj ubranek zależy głównie od pory roku, którą dziecko ma przyjść na świat. Nie ma sensu kupowania ubranek na cały rok, ponieważ niemowlę bardzo szybko rośnie. Wiele rzeczy nawet nie zdążymy na niego ubrać, a będą nie do użycia. Podobnie sytuacja wygląda z kupowaniem dużej ilości ubranek. Warto posiadać w szafie dziecka: body, pajacyki, śpiochy, koszulki (z krótkim lub długim rękawkiem). Ubrania powinny być wykonane z przyjaznego i oddychającego materiału, mają być także proste w obsłudze. Chodzi głównie o możliwość ich szybkiego zdejmowania i ubierania bez konieczności obsługi licznych haftek i guziczków.

Pieluchy

Warto zaopatrzyć się zarówno w pieluchy tetrowe, jak i jednorazowe. Te pierwsze mogą posłużyć za ręcznik lub jako środek czystości podczas karmienia. Są ekologiczne i najlepiej tolerowane przez skórę dziecka. Pieluszki jednorazowe należy dobrać zgodnie z rozmiarem, dla noworodków wynosi on 1. Co jest bardzo ważne, rodzice powinni regularnie zmieniać pieluchę bez względu na materiał, z którego została wykonana. Noworodek nie kontroluje oddawania moczu i stolca, a długi kontakt skóry z wydzielinami będzie skutkować powstawaniem bolesnych odparzeń i stanów zapalnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kocyki

Dziecko musi mieć odpowiednie warunki do snu i wypoczynku, przede wszystkim musi mu być ciepło. Kocyk to podstawowa rzecz gwarantująca mu komfort w pierwszym miesiącu życia. Tutaj również zwracajmy uwagę na jakość kocyka, ponieważ bezpośrednio kontaktuje się on ze skórą noworodka, która na tym etapie życia jest bardzo delikatna. Dobrze sprawdzą się także charakterystyczne rożki.

Kosmetyki i leki

Przede wszystkim każda przyszła mama w wyprawce dla noworodka powinna mieć:

 • krem przeciw odparzeniom;
 • delikatna, naturalna emulsja do kąpieli noworodka;
 • łagodny szampon do włosów;
 • krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem;
 • krem ochronny;
 • balsam nawilżający do ciała;
 • olejek migdałowy;
 • witaminę D;
 • płyn dezynfekujący;
 • sól fizjologiczną w ampułkach.

Aby móc korzystać z niektórych tych przedmiotów warto kupić również jednorazowe waciki kosmetyczne, nawilżające i zwykłe chusteczki higieniczne oraz pałeczki higieniczne.

Akcesoria kąpielowe

Nie chodzi tutaj o preparaty myjące, lecz o urządzenia, które znacznie ułatwią kąpiel w pierwszym miesiącu życia. Poleca się kupno wanienki, która będzie dla malucha bezpieczna, a dla rodziców wygodna w użyciu. Nie jest to jednak akcesorium niezbędne. W początkowej fazie wzrostu noworodka najlepiej posiadać małą wanienkę, sprawdzi się ona dobrze do 6. miesiąca życia.

Wózek

Wybór wózka musi być uzależniony od potrzeb, na jaką porę roku ma być przygotowany? Czy będzie dla jednego dziecka czy dla bliźniąt? Ma posiadać dodatkowe udogodnienia? Z daszkiem czy nie? Ile kółek i o jakiej wielkości? Znając odpowiedzi na te pytania można dopiero podejmować decyzję. Osoby mające w planach częstą jazdę autem powinny zdecydować się na modele składane, natomiast osoby mieszkające w bloku bez windy, na modele lekkie i zwrotne.

Zobacz również: Jaki wózek dla dziecka?Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *