Pielęgnacja noworodka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja noworodka jest wymagająca, dlatego świeżo upieczeni rodzice często nie wiedzą, na co powinni zwrócić szczególną uwagę. Mając na względzie delikatność i wrażliwość dziecka w tym wieku wykazują wręcz obawę przed uszkodzeniem jego ciała – bezpodstawnie. Wystarczy znać podstawowe zasady opieki nad noworodkiem, aby strach przed opieką nad nim minął w niepamięć.

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka – dbanie o skórę

Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest dbanie o czystość skóry noworodka. Służą do tego specjalne, niezwykle delikatne preparaty przeznaczone do pielęgnacji dziecka w pierwszych dniach jego życia. Najlepiej sprawdzą się emolienty, ponieważ pozbawione substancji drażniących są całkowicie bezpieczne dla noworodka. Rodzice powinni pamiętać o regularnym przycinaniu paznokci, aby dziecko się nimi nie zadrapało. Przycinając paznokcie warto dodatkowo przemyć rączki ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego, na rączkach może gromadzić się bowiem brud, pot czy paprochy. Nożyczki do obcinania paznokci wyparzamy przed każdym użyciem.

Pielęgnacja pośladków

Bardzo ważną kwestią jest dbanie o higienę pośladków noworodka (jak również niemowlęcia i starszego dziecka). Maluch większość czasu spędza w pieluszce, ponieważ nie kontroluje jeszcze oddawania moczu i stolca. Nie potrafi także mówić, więc potrzeby sygnalizuje płaczem. Może się okazać, że przez kilka godzin leży w mokrej pieluszce, co może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry i utworzenia się głębokich bolesnych ran. Na co należy zwracać szczególną uwagę?

  • podczas każdej zmiany pieluszki kontroluj okolicę pośladków, sprawdzaj, czy nie ma na niej czerwonych zmian skórnych;
  • pilnuj, aby skóra pod pieluszką była zawsze sucha i czysta;
  • unikaj używania mokrych chusteczek, a jeśli już się na nie decydujesz, używaj je wyłącznie na zdrową, niepodrażnioną skórę;
  • ciało przemywaj miękką ściereczką i ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego przeznaczonego dla noworodków;
  • dokładnie przemywaj wszystkie fałdy skórne i zagłębienia, ponieważ może tam gromadzić się brud;
  • zmieniaj pieluszkę przed karmieniem i nie wcześniej niż pół godziny po karmieniu (chyba, że taka potrzeba wystąpi szybciej).

A co w momencie pojawienia się odparzeń? Nawet niewielkie podrażnienie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Można zastosować specjalną maść na dziecięce odparzenia. Rekomenduje się, aby podrażniona skóra nie była przykryta ubrankiem ani pieluszką, lecz miała stale kontakt ze świeżym powietrzem. Przyspieszy to procesy gojenia się. Jeśli dziecko przebywa w domu, zadbaj o odpowiednią temperaturę i pozwól mu leżeć bez pieluszki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wybierając pieluszki warto mieć na uwadze, że te jednorazowe mogą wywoływać podrażnienia. Jeśli dziecko wykazuje skłonność do odparzeń i podrażnień, dobrym rozwiązaniem okaże się korzystanie z pieluszek wielorazowych, np. tetrowych.

Kąpiel noworodka

Każdego dnia należy przemywać dziecku twarz, oczy i okolicę pośladkową ciepłą wodą. Warto zwrócić uwagę także na wszystkie miejsca zagłębień skórnych, czyli np. doły łokciowe, doły podkolanowe czy fałdy pośladkowe. Kąpiel całkowita dziecka może wysuszać mu skórę, dlatego nie ma potrzeby częstszej kąpieli niż 2-3 razy w tygodniu. Nie ma przeciwwskazań do kąpieli jeszcze przed odpadnięciem kikuta pępowinowego. Woda w wanience nie powinna go wówczas przykrywać. Aby ułatwić sobie czynności pielęgnacyjne, wszystkie niezbędne przedmioty powinny znajdować się w zasięgu ręki. Nie należy zostawiać dziecka samego w wanience.

Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie pomieszczenia do kąpieli. Nie może być narażone na przeciągi, a temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 22 stopni Celsjusza. Warto dobrze nagrzać takie pomieszczenie, aby dziecko nie marzło po wyjęciu z wody. Temperatura wody do kąpieli nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Dziecko należy obmywać, ale nie pocierać, ponieważ mogłoby to uszkodzić delikatny naskórek. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Wyjmując dziecko z wanienki również nie należy pocierać skóry ręcznikiem, lecz delikatnie owinąć ciało, aby ręcznik wchłonął wodę.

Zobacz również: Pierwsze dziecko.

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Pielęgnacja kikuta ważna jest aż do momentu jego odpadnięcia i zagojenia się rany. Wykonujemy ją raz dziennie oraz dodatkowo po kąpieli lub jego kontakcie z moczem. Miejsce przyczepu kikuta zawsze musi być czyste i suche, co stwarza mu najlepsze warunki do gojenia. Właśnie z tego względu pieluszkę zawsze zakładamy w taki sposób, aby była możliwość zapięcia jej pod pępkiem. Kikut osuszamy czystym gazikiem. Wszelkie zaczerwienienia, obrzęk, ropna wydzielina czy nieprzyjemny zapach są wskazaniem do kontaktu z lekarzem pediatrą lub położną. Kikut powinien ulec zasuszeniu i odpaść w ciągu 5-15 dni po porodzie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Spock B., Needlman R., Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020.
  2. Pielęgnacja niemowląt. Przewijanie, kąpanie, karmienie, Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2009.
  3. Pinson C., Sznajder M., Pielęgnacja niemowlęcia, Wydawnictwo Wiedza i Życie, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *