Gęsia skórka (inaczej: reakcja pilomotoryczna) odnosi się do skurczu mięśni przywłosowych zlokalizowanych u podstaw mieszków włosowych, wskutek czego obserwuje się podniesienie włosków na całym ciele. Celem tego zjawiska jest regulacja cieplna organizmu, ma więc spore znaczenie biologiczne.
Co to jest gęsia skórka?
Gęsią skórką nazywamy charakterystyczne postawienie pionowo włosków znajdujących się na ciele. W efekcie skóra staje się lekko chropowata i nierówna podczas dotykania, co jest efektem skurczu mięśni przywłosowych. Potocznie nazywa się ją ciarkami. Reakcja ta najczęściej obserwowana jest na skórze przedramion, ramion oraz kończyn dolnych. Gęsia skórka nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych czy dyskomfortu, nie jest też uznawana za defekt kosmetyczny. To po prostu reakcja fizjologiczna, całkowicie naturalna, a w wielu sytuacjach mająca spore znaczenie biologiczne.
Jak powstaje gęsia skórka?
Gęsia skórka powstaje najczęściej w momencie wydzielenia adrenaliny, czyli hormonu nadnerczy, nazywanego również hormonem strachu, walki i ucieczki. Synteza jego pewnych ilości ma miejsce np. w momencie strachu, stresu, ale także chłodu. Hormon ten oddziałuje m.in. na mieszki włosowe, czyli struktury znajdujące się w skórze, w których dodatkowo mieszczą się cebulki włosowe. Z cebulek wyrastają włoski pokrywające niemal całą powierzchnię ciała z wyjątkiem błon śluzowych, dłoni, stóp, powiek.
Gdy adrenalina dotrze do mieszków włosowych, wywołuje skurcz mięśni przywłosowych, które z kolei podnoszą włoski zlokalizowane w pobliżu w taki sposób, że znajdują się one wyraźnie skośnie lub nawet niemal prostopadle w stosunku do powierzchni ciała. Tak naprawdę gęsia skórka może powstawać nie tylko w przypadku odczuwania chłodu i zimna, ale i wielu innych czynników. Zaliczamy do nich strach, lęk, silne pozytywne emocje (podekscytowanie, podniecenie), a nawet niektóre dźwięki i zapachy (w przypadku osób bardziej wrażliwych).
Gęsia skórka – znaczenie
W przypadku odczuwania chłodu lub zimna gęsia skórka ma na celu zapobieganie wychłodzeniu organizmu. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach nie jest to już aż tak istotne, ponieważ przed wychłodzeniem człowieka zabezpiecza odpowiednio dobrana odzież, a włoski na ciele nie są już na tyle gęste, aby stanowiły realną barierę. Dawniej jednak była to reakcja przyczyniająca się do przeżycia w trudnych warunkach.
Patologiczna gęsia skórka
Jeśli gęsia skórka pojawia się i nie znika, a więc utrzymuje się na ciele przewlekle, można podejrzewać różnorodne patologie dermatologiczne. Najczęstszą jest rogowacenie okołomieszkowe. Jego przyczyny wciąż nie zostały w pełni poznane, choć uważa się, że ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi, niedoborami witaminy A czy przyjmowaniem glikokortykoidów. W konsekwencji choroby skóra staje się sucha, a na jej powierzchni pojawia się wiele drobnych, czerwonych grudek. Stanowią one zatkane przez martwe komórki naskórka mieszki włosowe. Zazwyczaj spotkać je można na przedniej powierzchni ud, tylno-bocznej części ramion oraz górnej części pleców.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Silverthorn D., Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.