Padaczka w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Padaczka w ciąży wzbudza wiele niepokoju wśród przyszłych mam. Należy podkreślić, że wpływ epilepsji na ciążę uwarunkowany jest charakterem napadów drgawek oraz częstotliwością ich występowania. Jeśli u ciężarnej występują częste ataki, wówczas wzrasta ryzyko powikłań dla płodu.

Padaczka w ciąży

Kobiety chorujące na padaczkę z reguły rodzą zdrowe dzieci, jednak w ich przypadku ciąża musi być odpowiednio zaplanowana. Stosowane przez nie leki przeciwpadaczkowe mogą przyczynić się do zaburzeń w rozwoju dziecka wywołując wady wrodzone. Ryzyko ich pojawienia się jest największe w początkowym momencie ciąży, a więc wtedy gdy kobieta nie zdaje sobie spawy ze swojego stanu. Należy podkreślić, że zagrożenie stanowią również same ataki padaczki w ciąży.

Padaczka a ciąża

Ataki padaczki w ciąży nie powinny zagrażać dziecku, jednak może to nastąpić w momencie urazów mechanicznych powstałych na skutek m.in. upadku ze schodów. Należy jednak podkreślić, że brak jakiejkolwiek kontroli napadów padaczkowych w czasie ciąży może wywołać wewnątrzmaciczne niedotlenienie płodu.

Wpływ epilepsji na przebieg ciąży uwarunkowany jest jednak charakterem napadów drgawkowych oraz częstotliwością ich występowania. Częste ataki zwiększają ryzyko zagrożenia ciąży, z kolei jeśli występują w czasie porodu wówczas w obrazie KTG następuje zmniejszenie się częstotliwości uderzeń serca dziecka na minutę. Wówczas może nastąpić spadek tętna płodu wywołując zaburzenia w pracy mózgu jak np. niedotlenienie. Ponadto w czasie ciąży jak i porodu może dojść do przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Zjawisko to może doprowadzić do śmierci dziecka, zakończyć się krwotokiem lub śmiercią matki.

Epilepsja w ciąży może wywołać także urazy mechaniczne płodu spowodowane przewróceniem się ciężarnej. Jeżeli ataki padaczki są częste, już na początku ciąży może dojść do poronienia, z kolei jeśli ciąża przekroczyła 22 tydzień wówczas może dojść do przedwczesnego rozwiązania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ciążą a leki przeciwpadaczkowe

Leki przeciwpadaczkowe zaleca są kobietom w ciąży, w celu kontroli ataków. Niestety są one silnymi środkami, które podczas ciąży mogą wpłynąć na zdrowie dziecka. Dzieci kobiet z padaczką znajdują się bowiem z grupie ryzyka gdzie wystąpić mogą wady wrodzone. Ryzyko to określa się na około 4-6% i zwiększa się wraz z ilością przyjmowanych leków. Główną wadą wrodzoną dzieci jest:

  • rozszczep podniebienia i wargi;
  • przepuklina mózgowo-rdzeniowa;
  • wady układu moczowego;
  • wady serca;
  • zaburzenia w budowie szkieletowej.

Ciąża a padaczka – prawidłowe postępowanie

Ciąża u kobiet chorych na padaczkę powinna być poddana szczególnej uwadze lekarza prowadzącego jak i samej kobiety. Kluczowe jest częste wykonywanie zleconych badań tj. USG płodu, a także inne badania prenatalne zależne od danej sytuacji.

Bardzo ważne jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia przez przyszłą matkę. Mowa tu o zdrowej diecie, suplementacji witaminami (kwas foliowy) oraz odpoczynek. Bezwzględnie zabronione jest palenie papierosów, picie alkoholu oraz branie narkotyków. Podczas systematycznych wizyt położna powinna zbadać ciśnienie tętnicze krwi, a także przyrost masy ciała ciężarnej. Kobiety w ciąży chorujące na padaczkę częściej powinny wykonywać badanie krwi oraz moczu.

Zobacz również: Badanie moczu – analiza.

W sytuacji gdy kobieta przyjmuje leki przeciwpadaczkowe, lekarz zaleca wówczas przyjmowanie witaminy K, której zadaniem jest zmniejszenie ryzyka krwawienia po porodzie.

Padaczka a karmienie piersią

Padaczka nie wyklucza kobiety z karmienia piersią, nawet jeśli stosuje ona leczenie farmakologiczne.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *