
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Padaczka w ciąży wzbudza wiele niepokoju wśród przyszłych mam. Należy podkreślić, że wpływ epilepsji na ciążę uwarunkowany jest charakterem napadów drgawek oraz częstotliwością ich występowania. Jeśli u ciężarnej występują częste ataki, wówczas wzrasta ryzyko powikłań dla płodu.
Kobiety chorujące na padaczkę z reguły rodzą zdrowe dzieci, jednak w ich przypadku ciąża musi być odpowiednio zaplanowana. Stosowane przez nie leki przeciwpadaczkowe mogą przyczynić się do zaburzeń w rozwoju dziecka wywołując wady wrodzone. Ryzyko ich pojawienia się jest największe w początkowym momencie ciąży, a więc wtedy gdy kobieta nie zdaje sobie spawy ze swojego stanu. Należy podkreślić, że zagrożenie stanowią również same ataki padaczki w ciąży.
Ataki padaczki w ciąży nie powinny zagrażać dziecku, jednak może to nastąpić w momencie urazów mechanicznych powstałych na skutek m.in. upadku ze schodów. Należy jednak podkreślić, że brak jakiejkolwiek kontroli napadów padaczkowych w czasie ciąży może wywołać wewnątrzmaciczne niedotlenienie płodu.
Wpływ epilepsji na przebieg ciąży uwarunkowany jest jednak charakterem napadów drgawkowych oraz częstotliwością ich występowania. Częste ataki zwiększają ryzyko zagrożenia ciąży, z kolei jeśli występują w czasie porodu wówczas w obrazie KTG następuje zmniejszenie się częstotliwości uderzeń serca dziecka na minutę. Wówczas może nastąpić spadek tętna płodu wywołując zaburzenia w pracy mózgu jak np. niedotlenienie. Ponadto w czasie ciąży jak i porodu może dojść do przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Zjawisko to może doprowadzić do śmierci dziecka, zakończyć się krwotokiem lub śmiercią matki.
Epilepsja w ciąży może wywołać także urazy mechaniczne płodu spowodowane przewróceniem się ciężarnej. Jeżeli ataki padaczki są częste, już na początku ciąży może dojść do poronienia, z kolei jeśli ciąża przekroczyła 22 tydzień wówczas może dojść do przedwczesnego rozwiązania.
Leki przeciwpadaczkowe zaleca są kobietom w ciąży, w celu kontroli ataków. Niestety są one silnymi środkami, które podczas ciąży mogą wpłynąć na zdrowie dziecka. Dzieci kobiet z padaczką znajdują się bowiem z grupie ryzyka gdzie wystąpić mogą wady wrodzone. Ryzyko to określa się na około 4-6% i zwiększa się wraz z ilością przyjmowanych leków. Główną wadą wrodzoną dzieci jest:
Ciąża u kobiet chorych na padaczkę powinna być poddana szczególnej uwadze lekarza prowadzącego jak i samej kobiety. Kluczowe jest częste wykonywanie zleconych badań tj. USG płodu, a także inne badania prenatalne zależne od danej sytuacji.
Bardzo ważne jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia przez przyszłą matkę. Mowa tu o zdrowej diecie, suplementacji witaminami (kwas foliowy) oraz odpoczynek. Bezwzględnie zabronione jest palenie papierosów, picie alkoholu oraz branie narkotyków. Podczas systematycznych wizyt położna powinna zbadać ciśnienie tętnicze krwi, a także przyrost masy ciała ciężarnej. Kobiety w ciąży chorujące na padaczkę częściej powinny wykonywać badanie krwi oraz moczu.
Zobacz również: Badanie moczu – analiza.
W sytuacji gdy kobieta przyjmuje leki przeciwpadaczkowe, lekarz zaleca wówczas przyjmowanie witaminy K, której zadaniem jest zmniejszenie ryzyka krwawienia po porodzie.
Padaczka nie wyklucza kobiety z karmienia piersią, nawet jeśli stosuje ona leczenie farmakologiczne.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły