Pochwa po porodzie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pochwa po porodzie ulega pewnym zmianom ze względu na specyficzny charakter samego porodu siłami natury. Dziecko przechodząc przez kanał rodny w dużym stopniu rozciąga ściany pochwy, niejednokrotnie prowadząc do ich pękania. Uszkodzeniu mogą ulec naczynia krwionośne czy nerwy, zaś mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu lub nawet obniżeniu. Normalnym zjawiskiem jest, że pochwa nie będzie wyglądać tak samo po porodzie, co przed zajściem w ciążę.

Pochwa po porodzie

Pochwa po porodzie – jak wygląda?

Pochwa jest przewodem błoniasto-mięśniowym, niezwykle podatnym na rozciąganie. Dużą elastyczność i rozciągliwość zawdzięcza właśnie włóknom mięśniowym bogatym w elementy sprężyste. Dzięki temu podczas porodu może wielokrotnie zwiększyć średnicę swojego kanału, umożliwiając dziecku przyjście na świat. Poród powoduje znaczne rozciągnięcie pochwy, która w krótkim czasie po porodzie znacznie zmniejsza swoje rozmiary. Nie wracają one jednak do stanu sprzed ciąży. Luźna pochwa znacznie częściej występuje u Pań, które rodziły bliźniaki, miały skomplikowany, powikłany czy bardzo długi poród oraz u tych, których dziecko miało wysoką masę urodzeniową i duży obwód główki.

Po zakończeniu połogu, czyli po około 6-8 tygodniach po porodzie, pochwa powinna mieć już rozmiary zbliżone do tych sprzed porodu. Ewentualny luz jest odczuciem subiektywnym i powinien być skonsultowany z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Po porodzie nie tylko rozmiar pochwy ulega zmianie. U wielu Pań widać blizny po nacięciu czy pęknięciu krocza, które były następnie szyte. Jeśli szycie zostało niepoprawnie wykonane (wiele Pań prosi o ciaśniejsze zszycie z nadzieją na lepszą jakość współżycia po porodzie, co jest dużym błędem), kobieta prędzej lub później zmagać się może między innymi z:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podsumowując, zmiana wyglądu pochwy po porodzie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, nie powinno być powodem kompleksów.

Zobacz również: Poród naturalny.

Ciasna pochwa po porodzie

Niektóre kobiety wskazują na zmianę średnicy pochwy, staje się ona pozornie ciaśniejsza i węższa. Wbrew pozorom wcale nie jest to zjawiskiem pożądanym. Wynika bowiem z obniżenia się narządów rodnych, które zmniejszają światło kanału pochwy, pozornie ją zwężając. Takie kobiety powinny jak najszybciej udać się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego aby zapobiec dalszemu obniżaniu się narządów rodnych i wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Pochwa po porodzie – co można robić, aby jej wygląd się nie zmienił?

Istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych sposobów (w dzisiejszych czasach wręcz rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne) na to, aby pochwa po porodzie bardzo szybko wróciła do swojego pierwotnego wyglądu. W pierwszej kolejności kobietom zależy na likwidacji jej nadmiernego rozluźnienia. W tym celu należy regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, jednak wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty. Samodzielne ćwiczenia w domu mogą poskutkować pogłębieniem problemu, tym bardziej, że wbrew przekonaniom, trening mięśni Kegla nie opiera się na zaciskaniu i rozluźnianiu pochwy, a kulki Gejszy wcale nie są korzystnym rozwiązaniem. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykonywać już od II trymestru ciąży. Dzięki temu staną się elastyczne, lepiej ukrwione i odżywione, a co się z tym wiąże, szybko wrócą do stanu wyjściowego po porodzie. Konsekwentnie wykonywane treningi sprawiają, że po kilku miesiącach kobiety nie odczuwają różnicy w stosunkach seksualnych przed i po porodzie.

Kolejną ważną sprawą jest profilaktyka pęknięcia krocza. Od 36. tygodnia ciąży warto jest wykonywać delikatne masaże krocza, których można nauczyć się na wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Takie masaże powinny mieć miejsce każdego dnia aż do porodu, a jedna sesja trwa średnio 10 minut. Baza powinny być hipoalergiczne, naturalne olejki, które nie tylko zapewniają poślizg, ale i wpływają na kondycję skóry.

Pamiętając, że skóra, mięśnie i tkanka łączna to przede wszystkim woda, konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu przez cały okres trwania ciąży. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na wodę i tak wzrasta. Pomocna będzie suplementacja kolagenu – preparatu całkowicie bezpiecznego dla Pań w ciąży (o ile pochodzi ze sprawdzonego źródła).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sikora-Szczęśniak D., Sikora W., Przebieg ciąż i porodów u pacjentki z macicą dwurożną dwuszyjkową i pochwą częściowo przegrodzoną, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2012.
  2. Czerwińska-Osipiak A., Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu, Gdańsk 2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *