Hymenoplastyka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hymenoplastyka to zabieg polegający na odbudowie utraconej błony dziewiczej poprzez odpowiednie uformowanie jej strzępków. Cieszy się dużą popularnością u kobiet w każdym wieku, które chcą ponownie przeżyć swój pierwszy raz, jak również u ofiar gwałtu. Czas trwania hymenoplastyki wynosi około 60-90 minut, a czynności odbywają się w znieczuleniu miejscowym.

Hymenoplastyka

Hymenoplastyka – na czym polega?

Pacjentka znajduje się na specjalnym fotelu ginekologicznym uwidaczniającym narządy rodne. Po znieczuleniu miejscowym chirurg ginekolog przystępuje do procedury zszycia strzępków naturalnej błony dziewiczej, które znajdują się u każdej kobiety na ścianach pochwy wokół jej przedsionka. W pierwszej kolejności śluzówkę należy sfałdować, następnie naciągnąć  i zeszyć, nadając jej pierwotny wygląd. Czas trwania hymenoplastyki zależy od wielu czynników, zwykle jednak nie przekracza 1 godziny. Po wykonaniu wszelkich niezbędnych czynności pacjentka pozostaje w klinice 2-3 godziny (ewentualnie dobę) na obserwacji. Po tym czasie może udać się do domu.

Przeciwieństwem hymenoplastyki jest hymenotomia, czyli zabieg chirurgiczny bądź laserowy mający na celu usunięcie błony dziewiczej. Wykonuje się go u kobiet, które ze względu na przerośniętą lub bardzo wytrzymałą / grubą błonę dziewiczą nie mogą podejmować stosunków waginalnych, a nawet nie są w stanie uczestniczyć w tradycyjnym badaniu ginekologicznym.

Czy hymenoplastyka boli?

Hymenoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym samo wykonanie zabiegu jest całkowicie bezbolesne dla pacjentki. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się pewien dyskomfort, nie jest to jednak silny ból. Warto pamiętać, że błona dziewicza nie jest strukturą unerwioną.

Hymenoplastyka – przygotowanie do zabiegu

Dwa tygodnie poprzedzające zabieg są czasem, w którym kobieta powinna odpowiednio przygotować ciało i psychikę na zmiany. Przede wszystkim zabrania się przyjmowania witaminy E w postaci suplementów diety, leków przeciwgrypowych i przeciwkaszlowych oraz kwasu acetylosalicylowego. Wszelkie przewlekle przyjmowane leki należy skonsultować z lekarzem. Tydzień przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania czosnku, miłorzębu japońskiego i żeń-szenia, a także suplementów diety zawierających te zioła. Lekarzowi zgłaszamy także infekcje, które wystąpiły w tym czasie. Trzy dni przed zabiegiem najlepiej zrezygnować z palenia papierosów, a jeśli nie jest to możliwe, ograniczyć je do minimum. Rzadko pacjentki decydują się na znieczulenie ogólne. Jeśli jednak zostanie podjęta taka decyzja, na zabieg należy przyjść na czczo.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przed hymenoplastyką należy wykonać pakiet badań, w tym badania krwi oraz badanie ginekologiczne (także cytologia). Dodatkowe badania są wymagane w przypadku wyboru znieczulenia ogólnego, o czym poinformuje lekarz. Każda kobieta powinna posiadać ważne szczepienie przeciwko WZW typu B.

Zalecenia po hymenoplastyce

Po zakończeniu kontrolnej obserwacji pacjentka może wrócić do codziennych aktywności. Okres abstynencji seksualnej po zabiegu wynosi około 6 tygodni. Wchłanialne szwy nie wymagają ponownej wizyty w placówce celem ich usunięcia – po pewnym czasie samoistnie ulegną rozpuszczeniu. Podczas okresu rekonwalescencji wskazana jest wyjątkowo dokładna i regularna higiena intymna z użyciem zaleconych przez lekarza preparatów, ponieważ pojawia się zwiększone ryzyko infekcji. Także z tego względu pacjentkom poleca się zabieg tuż po zakończeniu miesiączki, aby kolejna, która pojawi się dopiero za 3-4 tygodnie nie była zagrożeniem czy dyskomfortem.

Hymenoplastyka – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania hymenoplastyki są:

  • ciąża;
  • nowotwory;
  • infekcje w obrębie sromu i pochwy;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • cukrzyca;
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze;
  • skazy naczyniowe;
  • miesiączka.

Zabieg nie może również zostać wykonany u kobiety, która urodziła dziecko.

Hymenoplastyka – wskazania

Nie istnieją medyczne wskazania do zabiegu rekonstrukcji błony dziewiczej. Na hymenoplastykę decydują się kobiety, które z różnych względów (etniczne, kulturowe, indywidualne) chcą odtworzyć wygląd swojej błony dziewiczej. W niektórych krajach hymenoplastyka jest zabiegiem refundowanym dla ofiar gwałtu.

Hymenoplastyka – cena

Rekonstrukcja błony dziewiczej to koszt rzędu 3-4 tysięcy złotych. Niektóre placówki oferują możliwość zapłaty w ratach, co jest wygodne w przypadku mniej zamożnych osób.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pschyrembel W., Strauss G., Petri E., Ginekologia Praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Lopes T., Spirtos N., Naik R., Monaghan J., Chirurgia ginekologiczna Bonney, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *