Dno miednicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dno miednicy to grupa mięśni odpowiadających za kontynencję i statykę narządów rodnych kobiety, jak i mężczyzny. Mięśnie te układają się warstwowo, posiadają różny kształt, przebieg i rozmiar. Jeśli są niewydolne lub osłabione zmagamy się z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządu rodnego czy hemoroidami. Z kolei zbyt napięte przyczyniają się do chronicznych zaparć, bolesnego miesiączkowania czy bólu podczas współżycia.

Dno miednicy

 

Dno miednicy – budowa

Na samym początku warto wymienić różnice między miednicą męską, a żeńską.

Miednica kobiety:

  • szerokie i niskie spojenie łonowe;
  • łuk łonowy o kącie 90-100 stopni;
  • większa odległość między kolcami biodrowymi przednimi górnymi;
  • niska i szeroka kość biodrowa;
  • krótsza, szersza kość krzyżowa o powierzchni płasko-wklęsłej;
  • obszerna jama miednicy.

W przypadku kobiet kość guziczna daje się łatwiej odchylić ku tyłowi, co jest kluczowe dla sprawnej akcji porodowej.

Miednica mężczyzny:

  • wysokie i wąskie spojenie łonowe;
  • łuk łonowy o kącie 70-75 stopni;
  • bliżej położone panewki stawów biodrowych;
  • węższa i wyższa jama miednicy;
  • pionowa, wyższa i węższa kość biodrowa;
  • wąski wychód miednicy.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, do struktur kostnych miednicy przyczepiają się struktury więzadłowe i mięśniowe, tworzące dno miednicy. Podczas codziennych mikcji i defekacji mięśnie rozluźniają się, a narządy ulegają obniżeniu o kilka milimetrów. Mięśnie dna miednicy można wyobrazić sobie jako elastyczny pas. Dzieli się je często na przeponę moczowo-płciową oraz przeponę miednicy.

Przepona moczowo-płciowa

Zewnętrzna struktura mięśniowa rozciągająca się w doogonowej części wychodu miednicy, między spojeniem łonowym i dolnymi gałęziami kości łonowych aż do guzów kulszowych. Anatomicznie budują ją przede wszystkim 3 ważne mięśnie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Inne mięśnie, które również budują przeponę moczowo-płciową:

  • mięsień opuszkowo-jamisty – u kobiet kurczy się podczas stymulacji seksualnej, zwęża wejście do pochwy i chroni przed gubieniem moczu podczas współżycia. U mężczyzn natomiast wspiera erekcję i ejakulację;
  • mięsień kulszowo-gąbczasty – u mężczyzn zamyka odpływ krwi z ciała jamistego, u kobiet wspiera statykę dna miednicy.

Ważną strukturą jest środek ścięgnisty krocza, czyli połączenie włókien mięśnia poprzecznego głębokiego krocza, mięśnia poprzecznego powierzchownego krocza, mięśnia opuszkowo-jamistego oraz mięśnia dźwigacza odbytu (łac. musculus levator ani).

Zobacz również: Problemy z erekcją.

Przepona miednicy

Przeponę miednicy tworzą mięśnie:

  • mięsień łonowo-guziczny (łac. musculus pubococcygeus) – powoduje obniżenie i podniesienie dna miednicy podczas defekacji i mikcji, u kobiet umożliwia poród naturalny poprzez kontrnutację kości krzyżowej;
  • mięsień łonowo-odbytniczy (łac. musculus puborectalis) – najsilniejszy mięsień przepony miednicy, może silnie się kurczyć utrzymując kontynencję;
  • mięsień biodrowo-guziczny – podnosi mięśnie dźwigacze, wspiera statykę dna miednicy;
  • mięsień guziczny (łac. musculus coccygeus) – stanowi mięśniowe domknięcie tylnej ściany miednicy, bardzo ważny w przypadku kobiet po porodzie, ponieważ pociąga w kierunku dobrzusznym odchyloną kość guziczną;
  • mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu (łac. musculus sphincter ani externus) – zamyka odbyt.

Trzy pierwsze opisane mięśnie tworzą w rzeczywistości jeden większy mięsień – mięsień dźwigacz odbytu (łac. musculus levator ani).

Dno miednicy – funkcje

Dno miednicy pełni bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim umożliwia zachowanie kontynencji, czyli chroni przed niekontrolowanym wyciekiem moczu, nietrzymaniem stolca i gazów. Nawet jeśli odczuwamy parcie na pęcherz moczowy, możemy udać się do toalety nie gubiąc po drodze moczu. Dodatkowo mięśnie dna miednicy pozwalają utrzymać narządy rodne na właściwym miejscu, co jest ważne szczególnie w przypadku kobiet, u których częstym problemem jest obniżenie narządu rodnego (przy słabych mięśniach dna miednicy). W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadania macicy przez pochwę, co wymaga interwencji chirurgicznej.

Dodatkowo mięśnie dna miednicy przyczyniają się do stabilizacji centralnej, zaś u kobiet w trakcie porodu siłami natury umożliwiają przedostanie się dziecka przez kanał rodny. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, umożliwiają odbycie stosunku seksualnego i przyczyniają się do odczuwania podniecenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *