Wypadająca macica

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wypadająca macica to poważne schorzenie związane z obniżeniem narządu rodnego u kobiet, czego najczęstszą przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Należy wiedzieć, że mięśnie te pełnią 3 podstawowe funkcje – umożliwiają trzymanie moczu i stolca, umożliwiają mikcję i defekację podczas swojego rozluźnienia oraz stanowią podparcie dla ważnych narządów miednicy.

Wypadająca macica

Wypadająca macica – przyczyny

Osłabienie mięśni dna miednicy jest najczęstszą bezpośrednią przyczyną wypadania macicy. Do osłabienia dochodzi zwykle podczas ciąży i porodu, szczególnie siłami natury, ale nie tylko. Przyczynia się do tego również nieodpowiedni styl życia, zwłaszcza:

  • intensywne uprawianie sportu z wykorzystaniem tłoczni brzusznej;
  • uprawianie sportów skocznościowych bez odpowiedniej stabilizacji mięśniowej;
  • całkowity brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
  • wady postawy.

Innymi przyczynami prowadzącymi do obniżania się narządu rodnego są:

  • choroby przewlekłe układu oddechowego, zwłaszcza te przebiegające z ciągłym kaszlem, jak np. astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • przebyte operacje ginekologiczne;
  • defekt syntezy kolagenu;
  • choroby przewlekłe układu pokarmowego przebiegające z częstymi zaparciami, np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • otyłość.

W niektórych przypadkach osłabienie tkanek podtrzymujących może być związane z podłożem genetycznym, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko. Mowa np. o zespole Marfana.

Wypadająca macica – objawy

Wypadanie macicy może powodować dyskomfort w postaci uczucia pociągania lub odczucia wypełnienia pochwy. W bardziej zaawansowanym wypadaniu szyjka macicy może wychodzić poza wejście do pochwy. Zgodnie z założeniami Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego wyróżniamy 3 stopnie obniżenia narządu rodnego:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • I – obniżenie macicy lub pochwy nie przekraczające przedsionka pochwy;
  • II – obniżenie macicy lub pochwy dochodzące do przedsionka pochwy;
  • III – obniżenie macicy lub pochwy przekraczające przedsionek pochwy.

W zależności od stopnia wyróżnia się objawy towarzyszące obniżeniu. Pacjentka może skarżyć się na:

  • ból i dyskomfort podczas stosunku seksualnego;
  • przerywany strumień moczu podczas mikcji;
  • uczucie zalegania kału po zakończeniu defekacji;
  • ból podczas uprawiania niektórych aktywności, np. jazdy na rowerze gdy siodełko dociska narządy rodne;
  • uczucie ciągnięcia nie tylko w pochwie, ale i w dolnej części pleców;
  • uczucie ciała obcego w pochwie;
  • niepełne oddanie moczu, zaleganie moczu w pęcherzu moczowym po zakończeniu mikcji.

Wypadanie narządów rodnych może pojawić się na przedniej ścianie pochwy, tylnej ścianie pochwy, macicy lub szczycie pochwy. U sporej części kobiet może w jednym czasie występować wypadanie składające się z więcej niż jednego defektu. Przy braku odpowiedniej terapii każda kolejna ciąża, podjęta aktywność fizyczna czy wizyta w toalecie będzie jedynie pogłębiać problem.

Diagnostyka

Wypadanie macicy oraz obniżenie narządu rodnego może zdiagnozować zarówno lekarz ginekolog, jak i fizjoterapeuta uroginekologiczny. Konieczne jest do tego przeprowadzenie badania per vaginam i niekiedy także per rectum. Badanie trwa około 10 minut i umożliwia nie tylko stwierdzenie obniżenia, ale również określenie jego stopnia czy lokalizacji. Niekiedy badaniem uzupełniającym jest USG, choć badanie manualne wydaje się być wystarczające.

Wypadająca macica – leczenie

W przypadku wypadającej macicy można wdrożyć leczenie przyczynowe, które w wielu przypadkach okazuje się być zadowalające. W związku z tym, że dolegliwość wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy, konieczne staje się ich wzmocnienie. Nie należy jednak podejmować się tej czynności samodzielnie w domu, bazując na ogólnodostępnych filmach. Każda kobieta ma inne potrzeby i możliwości, dlatego wszelkie ćwiczenia muszą być dobrane indywidualnie przez doświadczonego fizjoterapeutę uroginekologicznego. Ćwiczenia należy wykonywać każdego dnia po przeszkoleniu przez specjalistę, początkowo w tzw. pozycjach odwróconych.

Z metod pomocniczych wyróżnia się kinesiotaping i elektrostymulację. Zakupić można również urządzenia przeznaczone do biofeedbacku, jednak ich użycie powinno mieć miejsce dopiero po nauczeniu się świadomie aktywować poszczególne warstwy mięśniowe. Niezwykle przydatne przy wypadaniu macicy są pesary, czyli dopochwowe, niewielkie akcesoria o różnym kształcie i wielkości, których zadaniem jest zassanie ścianek pochwy i repozycja macicy.

Operacja

Kobietom z objawowym wypadaniem narządów rodnych można zaproponować leczenie chirurgiczne, jednak wcześniej zawsze warto spróbować leczenia zachowawczego. Jeśli nie przynosi ono oczekiwanych rezultatów przez okres kilku miesięcy, kobieta może zdecydować się na chirurgię rekonstrukcyjną. Ma ona na celu odtworzenie pierwotnej anatomii narządów rodnych miednicy z zachowaniem ich funkcji seksualnej. Zabieg można wykonać laparoskopowo, a także przez dostęp przezbrzuszny czy przezpochwowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wypadanie narządu rodnego, Międzynarodowe Towarzystwo Uroginekologiczne.
  2. Nowak D., Rzadki przypadek całkowitego wypadnięcia narządu rodnego u pacjentki ze współistniejącą kamicą moczową i wynicowaniem odbytnicy – diagnostyka, leczenie operacyjne i problemy pielęgnacyjne, Puls Uczelni, 3/2015.
  3. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *