Budowa piersi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Budowa piersi jest charakterystyczna dla każdej kobiety, choć różni się w zależności od jej wieku. U kobiet młodszych dominuje tkanka gruczołowa, której ilość spada wraz z wiekiem na rzecz tkanki tłuszczowej. U pań po menopauzie piersi stają się mniej zwarte i tracą swoją elastyczność, co wiąże się m.in. z działaniem hormonów oraz spadkiem naturalnej syntezy kolagenu.

Budowa piersi

Budowa piersi

Wnętrze piersi zbudowane jest z 15-20 płatów, na które dodatkowo składają się mniejsze płaciki. Najważniejszą częścią są jednak gruczoły mlekowe, dzięki którym możliwa jest laktacja i karmienie piersią. Z każdego płata uchodzi przewód mlekowy, który dochodzi do brodawki piersi. Brodawka piersi jest najbardziej charakterystycznym elementem w jej budowie, widocznym gołym okiem. Przybiera zabarwienie od różowego nawet do brązowego, w zależności od wielu czynników. Brodawka (zwana również sutkiem) stanowi miejsce ujścia mleka na zewnątrz podczas karmienia piersią. Wokół niej znajduje się otoczka bogata w gruczoły potowe. Cały gruczoł jest niezwykle dobrze unerwiony, przez co wykazuje wysoką wrażliwość nawet na niewielkie bodźce. Zalicza się go do sfer erogennych.

Oprócz tkanki gruczołowej, w budowie piersi spotkać można tkankę tłuszczową oraz tkankę włóknistą. Obie wypełniają przestrzenie znajdujące się między płatami i przewodami mlecznymi. Ich objętość wzrasta wraz z wiekiem. Główną funkcją tkanki tłuszczowej i włóknistej jest nadawanie piersiom kształtu oraz ochrona bardziej delikatnych struktur zlokalizowanych wewnątrz (zwłaszcza płatów tkanki gruczołowej).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Budowa piersi mężczyzny

U chłopców w okresie dojrzewania działanie testosteronu sprawia, że tkanka gruczołowa piersi nie rozrasta się. Normalnie zbudowana pierś zdrowego mężczyzny zawiera przewody mlekowe i niewielką liczbę zrazików umiejscowionych w okolicy zabrodawkowej, choć często zrazików nie obserwuje się wcale. Analogicznie jak w przypadku wszystkich tkanek organizmu, także w tkance gruczołowej piersi u mężczyzn może dojść do powstania nowotworu.

Rozwój piersi

Piersi zaczynają się rozwijać już w okresie życia płodowego. Wpływ na to mają czynniki genetyczne oraz związane z hormonami syntezowanymi przez ciało kobiety ciężarnej. Cały rozwój wraz z ramami czasowymi prezentuje się następująco:

  • 4. tydzień życia płodowego – piersi zaczynają się rozwijać;
  • do 5. tygodnia życia płodowego – wykształca się pęczek sutkowy;
  • do 12. tygodnia życia płodowego – pęczek sutkowy wzrasta, tworząc wtórne pąki i zraziki sutkowe;
  • cały okres ciąży – intensywny wzrost nerwów i naczyń krwionośnych.

Zobacz również: Fazy rozwoju piersi.

Po porodzie dziecko nie jest już podatne na działanie hormonów matki, dlatego piersi znajdują się w stanie spoczynku. Aż do momentu, gdy w okresie pokwitania nastąpi wzrost syntezy hormonów płciowych i piersi będą mogły w dalszym ciągu się rozwijać. Dla rozwoju piersi niezbędne są przede wszystkim estrogeny. Progesteron jest natomiast hormonem koniecznym do laktacji.

Od czego zależy wielkość biustu?

Głównym i potwierdzonym czynnikiem wpływającym na wielkość piersi jest genetyka, choć może się zdarzyć, że córka kobiety z dużymi piersiami posiada małe piersi i odwrotnie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wielkość biustu są czynniki hormonalne, zwłaszcza poziom estrogenu. Choćby dlatego kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną zauważają po pewnym czasie delikatne zwiększenie objętości biustu. Na optyczne zwiększenie wielkości piersi wpływają także regularne ćwiczenia fizyczne. Mięśnie klatki piersiowej stają się większe i jednocześnie podciągają pierś ku górze.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Co warto wiedzieć. Rak piersi, Wydawnictwo PRIMOPRO, Warszawa 2015.
  2. Konturek S., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2003.
  3. Silverthorn D., Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *