Miód wielokwiatowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Miód wielokwiatowy jest najpopularniejszą postacią miodów, czyli wyrobów pszczelich wykonywanych z nektaru kwiatowego. Zwany potocznie miodem „tysiąca kwiatów”, pochodzi z nektaru różnych roślin łąkowych, leśnych, uprawnych, górskich i dziko rosnących, kwitnących na danym terenie w zbliżonym czasie w okresie od wiosny do jesieni. Cieszy się licznymi właściwościami prozdrowotnymi.

Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy – charakterystyka

Miód wielokwiatowy produkowany jest przez pszczoły z różnych roślin, przez co nie sposób określić, które z nich przeważają w tym produkcie. W przeciwieństwie np. do miodów wrzosowych czy miodów gryczanych, w których rośliny miododajne są dobrze identyfikowane. W zależności od terminu zbioru wyróżnia się miody wielokwiatowe wiosenne, z pełni lata i jesienne. Ze względu na różnorodność nektaru i terminu zbioru, miód wielokwiatowy może przyjmować barwę od jasnokremowej do herbacianej, która dodatkowo podczas krystalizacji ciemnieje.

Smak miodów wielokwiatowych określa się jako delikatny, słodki, zaś zapach jako silny i woskowy. Ciekawostką jest, że miód pochodzący z nektaru kwiatów letnich, w porównaniu z wiosennym, jest znacznie ciemniejszy i zdecydowanie bardziej aromatyczny oraz wykazuje silniejsze właściwości biologiczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Miód wielokwiatowy – skład

Ciężko określić dokładny skład miodu wielokwiatowego, ponieważ zależy on głównie od rodzaju kwiatów, z których pozyskiwany był nektar, a nawet od miesiąca, w którym był on zbierany. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że jest niezwykle różnorodny, co zawdzięcza właśnie licznym roślinom źródłowym. Miód wielokwiatowy wiosenny wyróżnia się znaczną zawartością cukrów prostych, z kolei miody pochodzące z pełni lata i jesienne są bogatsze w enzymy, witaminy, biopierwiastki i związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. W miodzie wielokwiatowym stwierdza się od 1,5 do 10 µg/100 g β-karotenu. Pozostałe składniki (choć w różnych proporcjach i ilościach) to najczęściej m.in. witaminy (praktycznie wszystkie), składniki mineralne (również w pełnym pakiecie), olejki eteryczne, woski, barwniki roślinne, enzymy pszczele, kwasy organiczne.

Właściwości prozdrowotne miodu wielokwiatowego

Miód wielokwiatowy, w szczególności wiosenny, ceni się głównie ze względu na wysoką zawartość glukozy i fruktozy. Dzięki łatwej przyswajalności przez organizm dostarcza w krótkim czasie energii do pracy mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych i innych tkanek, co ma duże znaczenie w chorobach sercowo-naczyniowych. Cukry proste w miodzie wielokwiatowym wspomagają czynność detoksykacyjną wątroby i poprawiają zdolność wydzielniczą pęcherzyka żółciowego. Dla porównania miód pochodzący z pełni lata i z miesięcy jesiennych, ze względu na silniejsze właściwości przeciwdrobnoustrojowe, wykazuje wysoką skuteczność w profilaktyce i terapii grypy, przeziębienia, dolnych dróg oddechowych.

Ciekawostką jest, że miód wielokwiatowy wykazuje łagodne działanie uspokajające, łagodzące napięcie nerwowe. Warto stosować go więc przy wyczerpaniu psychicznym, a także zmęczeniu pracą umysłową. Sprawdzi się też wspomagająco w leczeniu schizofrenii, nerwic oraz depresji.

Stosowanie miodu wielokwiatowego

Optymalna dawka dzienna miodu wielokwiatowego (oraz każdego innego) dla dorosłej osoby wynosi 1-3 łyżki 3 razy dziennie. Aby przyjmowanie go było komfortowe, warto rozpuścić tę dawkę w letniej wodzie i pić około 1 godzinę przed spożyciem posiłku. Oczywiście miodem można też posmarować chleb, zjeść go bezpośrednio, wykorzystać do smarowania naleśników lub do owsianki. Jednak po rozpuszczeniu w wodzie jest lepiej przyswajalny. Co niezmiernie ważne, nigdy nie wolno miodu podgrzewać. Składniki w nim zawarte są podatne na destrukcyjne działanie wysokich temperatur. Takie działanie zniszczy większość enzymów, hormonów i innych związków biologicznie aktywnych.

Warto zaznaczyć, że naturalną cechą wielu miodów, w tym również wielokwiatowego, jest ich krystalizacja. To proces naturalny, nie wpływający na obniżenie wartości miodu. Wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że wybrany miód rzeczywiście ma dobre, naturalne pochodzenie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie, Postępy Fitoterapii, 22/2021.
  2. Majewska E., Trzanek J., Właściwości przeciwutleniające miodów wielokwiatowych i innych produktów pszczelich, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2009.
  3. Majewska E., Kowalska J., Jeżewska A., Charakterystyka jakości miodów wielokwiatowych z różnych regionów Polski, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *