Czy po wcierce trzeba myć włosy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Czy po wcierce trzeba myć włosy i jak właściwie stosować wcierkę, aby była nie tylko bezpieczna dla skóry głowy, ale i aby przyniosła oczekiwane rezultaty? Ostatnimi czasy w ciarki cieszą się rosnącą popularnością w systematycznej pielęgnacji włosów – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Niestety większość osób nie potrafi właściwie ich używać. Co warto o tym wiedzieć? Oto podstawowe informacje.

Czy po wcierce trzeba myć włosy?

Czy po wcierce trzeba myć włosy?

Korzystanie z wcierek do włosów jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się to wydawać. Na opakowaniach wielu produktów tego typu widnieje informacja, że wcierkę aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy około 30-60 minut przed właściwym umyciem głowy i włosów. Dzięki temu mają one czas, aby zadziałać. Innymi słowy, po nałożeniu wcierki na skórę głowy nie należy od razu myć włosów – należy chwilę odczekać, aby składniki aktywne zawarte w kosmetyku mogły przeniknąć przez barierę naskórka i tym samym wywołać pożądany efekt, celem którego kupiliśmy wcierkę. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, co potwierdziły przeprowadzone badania kliniczne. W ich trakcie wykazano, że zastosowanie wcierki na brudną skórę głowy nie przyniesie praktycznie żadnych efektów. Na skórze głowy znajduje się bowiem warstwa sebum i zanieczyszczeń, jak również łupieżu i martwego naskórka, przez co składniki kosmetyku nie są w stanie przeniknąć. Aby stosowanie wcierek było więc skuteczne, na logikę rekomenduje się umycie głowy z zastosowaniem peelingu do skóry głowy, delikatne podsuszenie skóry głowy i dopiero na tak oczyszczoną nałożenie wcierki. Wcierkę pozostawia się następnie na wskazany wyżej czas i dopiero wtedy ponownie myje głowę. Aby maksymalnie wykorzystać czas noszenia wcierki, na pozostałe włosy zaaplikować można maskę regenerującą.

Jednak jeśli zastanawiamy się, czy po umyciu głowy i nałożeniu wcierki istnieje potrzeba ponownego umycia głowy, odpowiedź jest twierdząca. Pozostawienie wcierki nawet na czystej głowie i umytych włosach nie będzie miało wielu korzyści. Zaobserwujemy natomiast szybsze przetłuszczanie się włosów, ewentualne podrażnienia skóry głowy wywołujące świąd skóry i nasilające łupież oraz uczucie sklejenia włosów tuż przy ich nasadzie. Będą wyglądać po prostu nieestetycznie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wcierki do włosów – zasady stosowania

Decydując się na stosowanie wcierek do włosów, należy pamiętać przede wszystkim o:

  • indywidualnym doborze wcierki do włosów – w zależności od potrzeb skóry głowy i jej kondycji;
  • systematycznym stosowaniu wcierki do włosów – rekomenduje się nakładanie jej co najmniej 2 razy w tygodniu;
  • długotrwałości pielęgnacji – efekty nie będą widoczne po pierwszym użyciu wcierki, a nawet po kilku użyciach. Wymaga się stosowania produktu przez okres co najmniej kilku tygodni, pamiętając o wspomnianej wcześniej systematyczności;
  • masażu skóry głowy – podczas nakładania wcierki na skórę głowy najlepiej wykonać delikatny masaż całego skalpu ruchami okrężnymi i oklepującymi. Nie tylko wspomożemy przenikanie składników aktywnych przez warstwę naskórka, ale i pobudzimy krążenie miejscowe, co zawsze pozytywnie przekłada się na kondycję włosów i skóry.

Dodatkowo niezmiernie istotne jest stosowanie wyłącznie sprawdzonych, bezpiecznych i naturalnych kosmetyków. Warto patrzeć na skład wyszczególniony na opakowaniu, aby unikać tych dodatków, które mogą wysuszać i podrażnić skórę głowy. Wcierki można też przygotować samodzielnie w domu. Wówczas mamy pewność dobrego składu. W tym celu wystarczy chociażby zaparzyć napar z pokrzywy i skrzypu, dodać do niego 2-3 krople olejku z czarnuszki siewnej, a następnie zaaplikować na skalp.

Zobacz również: Kosmetyki do włosów – na jakie warto postawić?

Czy wcierki do włosów są bezpieczne?

Odpowiednio stosowane wcierki do włosów, przy zachowaniu ostrożności w doborze kosmetyków, są całkowicie bezpieczne, a wręcz niezbędny do zachowania maksymalnie zdrowej skóry głowy, co przekłada się na wygląd włosów. Jeśli podczas aplikacji wcierki nie drażnimy i nie drapiemy paznokciami skóry głowy, wcierka ma wysoką jakość i nie jest zbyt długo przetrzymywana na skórze, szybko zauważymy oczekiwane efekty. Należy też pamiętać, aby przed użyciem wcierki wykluczyć przeciwwskazania do jej stosowania (ważne zwłaszcza w przypadku wcierek ziołowych, jako że niektóre osoby mogą mieć uczulenie na poszczególne zioła), a także aby ewentualnie wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia przed pierwszym użyciem nowego produktu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *