Peeling chemiczny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Peeling chemiczny to aplikacja czynnika drażniącego na skórę. Celem takiego działania jest uszkodzenie powierzchownej części naskórka, aby mógł zregenerować się z komórek nieuszkodzonych, znajdujących się w głębszych warstwach. Zabiegi przy użyciu kwasów pomagają spowolnić starzenie się skóry, zmniejszają blizny potrądzikowe oraz przebarwienia słoneczne, a także wpływają pozytywnie na ogólny wygląd skóry. Peelingi stosowano od starożytności. Czynnikami złuszczającymi były wówczas kwaśne mleko i kwasy owocowe. W celu uzyskania jasnej cery stosowano okłady z cytrusów lub wytłoczyny z winogron. Współcześnie zabiegi kosmetyczne są bezpieczniejsze i sprawdzone.

Peeling chemiczny

Jak działa peeling chemiczny?

Nałożenie na skórę wybranego środka chemicznego powoduje kontrolowane niszczenie części bądź całego naskórka, a nawet skóry właściwej. Prowadzi to do złuszczania i usuwania powierzchownych uszkodzeń, a także do stymulacji regeneracji skóry i nowych tkanek. Peelingi można podzielić na bardzo powierzchowne, powierzchowne, średnio głębokie i głębokie. Stanowią ważną grupę substancji, mającą istotny wpływ na parametry czynnościowe skóry. Głębokość złuszczania naskórka zależy od rodzaju substancji, stężenia i czasu jej kontaktu ze skórą. Przykładowo, preparaty w stężeniu do 4% powodują złuszczenie zrogowaciałych warstw naskórka, zaś kwasy o wysokim stężeniu i niskim pH wywołują epidermolizę, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka na skutek rozszczepienia połączeń desmosomalnych komórek warstwy podstawnej naskórka. Najczęściej do wykonania peelingu chemicznego stosuje się:

  • alfa-hydroksykwasy – o niskiej toksyczności, wykazujące działanie dezynfekujące, nawilżające i złuszczające;
  • kwas glikolowy;
  • kwas migdałowy;
  • polihydroksykwasy;
  • kwas pirogronowy;
  • glukonolakton;
  • kwas laktobionowy;
  • kwas salicylowy.

Peelingi chemiczne mają więc działanie złuszczające, nawilżające, oczyszczające i odmładzające. Dodatkowo, substancje w nich zawarte obniżają pH skóry i stanowią ochronę przed rozwojem drobnoustrojów. Mówi się, że peeling chemiczny jest zabiegiem zarówno kosmetycznym, jak i leczniczym.

Zobacz również: Kwas salicylowy – skuteczna walka z trądzikiem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazania do peelingu chemicznego

Najczęściej spotykanymi wskazaniami do wykonania peelingu chemicznego są:

Zabiegi peelingu chemicznego wykonywane są najczęściej na twarzy, jednak nierzadko spotkać się można z możliwością wykonania ich na skórze szyi, dekoltu, pleców, ramion, a nawet na dłoniach.

Peeling chemiczny – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań do wykonania peelingu chemicznego zaliczamy:

  • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze;
  • skłonność do powstawania keloidów;
  • stany zapalne skóry;
  • obecność świeżych ran i blizn;
  • fototerapia;
  • alergie na składnik preparatu chemicznego używanego podczas zabiegu;
  • przyjmowanie niektórych leków.

Przeciwwskazaniami względnymi (wymagającymi zgody lekarza lub kosmetologa) są ciąża, tanoreksja oraz fototypy skóry IV, V i VI według klasyfikacji Fitzpatricka. Możliwymi powikłaniami po zastosowaniu peelingu są: zaostrzenie zmian trądzikowych, bliznowacenie, zaburzenia barwnikowe, kontaktowe zapalenie skóry oraz nadwrażliwość na światło i zimno. Powikłania zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Peeling chemiczny – postępowanie po zabiegu

Przez kilka dni (a niekiedy nawet kilka tygodni) po wykonaniu peelingu chemicznego skóra może być zaczerwieniona. To naturalna reakcja, która nie stanowi powodu do niepokoju. Dodatkowo przy peelingach głębokich może pojawić się ból czy dyskomfort, o którym poinformuje kosmetolog. Najważniejszymi zaleceniami po zabiegu są: unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, unikanie kosmetyków zawierających w składzie alkohol oraz unikanie silnego pocierania skóry. Zakaz opalania trwa przez najbliższy miesiąc. Warto stosować kremy z filtrem UV przynajmniej 30 wychodząc na zewnątrz, do pielęgnacji dobrze sprawdzą się kremy z witaminą C.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i Tradycja w Kosmetologii, Poznań.
  2. Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
  3. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *