Tymol

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Tymol jest związkiem z grupy terpenów. Stanowi składnik olejków eterycznych występujących w różnego rodzaju roślinach. Stosuje się go w medycynie i weterynarii jako środek przeciwko robaczycy, a także do odkażania błon śluzowych. Wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi. Jest substancją stałą, krystaliczną.

Tymol

Tymol – co to jest?

Tymol to organiczny związek chemiczny z grupy terpenoidów i fenoli. Ze względu na strukturę zalicza się go do monoterpenów. Jest bezbarwnym, krystalicznym ciałem stałym o piekącym smaku i charakterystycznym zapachu tymianku. Występuje powszechnie w roślinach takich jak:

Jest składnikiem olejków eterycznych i odpowiada zarówno za ich właściwości, jak i za wyjątkowy, intensywny zapach. Związek ten bardzo trudno wchłania się w układzie pokarmowym człowieka, przez co może spełniać swoją funkcję, zwalczając robaki jelit. Tysiące lat temu tymol powszechnie wykorzystywano do mumifikacji zwłok. Współcześnie tymol pozyskuje się w trakcie reakcji m-krezolu i propenu, przy czym proces ten został opracowany w 1927 roku. Reakcję przeprowadza się w obecności katalizatorów kwasowych w temperaturze około 170-230 stopni C.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tymol – właściwości

Najczęściej tymol wykorzystuje się jako środek dezynfekujący, działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. W postaci roztworu może być stosowany do miejscowego odkażania ran i uszkodzeń skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej, np. w przebiegu aft lub opryszczki. Sprawdzi się również jako uzupełnienie leczenia schorzeń dermatologicznych, w obrazie klinicznym których obserwuje się świąd skóry i ropne wypryski. Ze względu na właściwości antybakteryjne i odświeżające tymol bywa składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był jednym z ważniejszych związków zwalczających, zarówno układu pokarmowego, jak i warrozę (choroba pszczół wywołana roztoczami Varroa), choć mechanizm tego działania nie został do końca poznany. Uważa się, że tymol zakłóca proces namnażania się robaków poprzez oddziaływanie na ich metabolizm. To w konsekwencji prowadzi do śmierci pasożytów.

Olejki eteryczne z dużą zawartością tymolu są skuteczne szczególnie przeciwko giardozie (choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywołana przez pierwotniaki). Nie wykazują toksyczności i szkodliwości w stosunku do ludzkich tkanek, uznawane są więc za naturalne i bezpieczne metody medycyny alternatywnej i ziołolecznictwa. Tymol bywa składnikiem syropów na kaszel, ponieważ działa wykrztuśnie.

Zastosowanie tymolu w pszczelarstwie

Zastosowanie tymolu w pszczelarstwie może w pewnym stopniu wpływać na smak miodu, jednak pozostaje bez znaczenia dla jakości i składu miodu, jak również dla zdrowia pszczół. Oddziałuje wyłącznie na pasożyty. Wytwarza opary o większej ciężkości niż powietrze, w efekcie czego bez problemu przedostaje się w dół ula. Rozprzestrzenianiu się preparatu pomagają dodatkowo ruchliwe pszczoły. Tymol nie wykazuje toksycznego działania w stosunku do królowej pszczół, przez co rozrost kolonii nie zostaje zaburzony.

Preparaty z tymolem należy stosować w sezonach jesienno-wiosennych, kiedy temperatury wynoszą od 7 do 26 stopni C, koniecznie podczas dużej aktywności pszczół. Nie należy natomiast wykorzystywać ich w momencie zbierania gotowego miodu. Ten wyprodukowany przed i po aplikacji tymolu, jest bezpieczny do spożycia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Królikowski B., Substancje pochodzenia roślinnego do wytwarzania kompozycji polimerowych o charakterze biobójczym, Przetwórstwo Tworzyw, 3/2014.
  2. Alagawany M., Farag M., Abdelnour S., Elnesr S., A review on the beneficial effect of thymol on health and production of fish, Reviews in Aquaculture, 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *