Zakwaszenie organizmu to temat, który stał się bardzo popularny w ostatnich czasach. Jednym z objawów tego zjawiska jest osłabienie kondycji organizmu, zwiększona podatność na przeziębienie oraz stany grypowe, a także gorszy wygląd włosów, skóry i paznokci. W tym celu zaleca się odkwaszenie organizmu, które polega na zwiększeniu odczynu zasadowego.
Zakwaszenie organizmu
Zakwaszenie organizmu to moment, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Aby organizm funkcjonował właściwie bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH krwi, które powinno wahać się w granicach 7,35-7,45. Należy podkreślić, że regulacja odpowiedniego poziomu pH wymaga dużego zaangażowania znacznej ilości układów ciała (pokarmowego, krwionośnego oraz hormonalnego).
Warto podkreślić, że kwasowość tkanek regulowana jest przez minerały, które dostarczane są do organizmu wraz z pożywieniem. Ich niedobór, a także jednoczesny nadmiar przyjmowania pożywienia kwasowego przyczynia się do tego, że związki kwasowe kumulują się i zwiększają swój poziom w organizmie. Zjawisko to nosi nazwę zakwaszenia organizmu.
Zobacz również: Odkwaszanie organizmu.
Skąd biorą się kwasy w organizmie?
Głównym źródłem kwasów w ludzkim organizmie jest pożywienie. Należy podkreślić, że nie pochodzą one z produktów typowo kwaśnych np. cytrusów, ale głównie z pokarmów białkowych oraz słodyczy. Zjawisku zakwaszenia organizmu sprzyja także brak aktywności fizycznej, ponieważ gdy się nie poruszamy, nie spalamy zbędnych produktów przemiany materii. Warto podkreślić, że na zakwaszenie organizmu wpływają także negatywne emocje, które mogą towarzyszyć na co dzień (stres).
Stan jakim jest zakwaszenie organizmu przyczynia się do wielu dolegliwości m.in. podwyższonego ciśnienia, zwiększonej skłonności do infekcji, trudności z zasypianiem, osłabieniem organizmu, stanów depresyjnych, zwiększenia wypadania włosów czy pogorszenia kondycji skóry.
Objawy zakwaszenia organizmu
Objawem braku równowagi kasowo-zasadowej jest m.in. zgaga, bóle głowy czy dna moczanowa (polega na odkładaniu się kwasu moczowego w stawach). Zdarza się, że zakwaszenie organizmu powstaje na skutek istniejącej już choroby wątroby, nerek, trzustki czy żołądka. Jeśli narządy te nie funkcjonują prawidłowo, wówczas organizm przestaje produkować odpowiednią ilość substancji o działaniu zasadowym, które zobojętniają kwasy.
Co zakwasza organizm?
Produkty, które dostarczają organizmowi kwasów lub przyczyniają się do zakwaszenia, to przede wszystkim produkty zawierające cukier – słodycze, wyroby z białej mąki, biały ryż, ziarna kawy, alkohol, mięso w tym również dziczyzna, rosół, jaja – za wyjątkiem żółtek, sery oraz twarogi.
Należy wiedzieć, że kwasowy charakter wykazują te produkty, które zawierają siarkę, fosfor, chlor, jod, krzem, fluor. Zakwaszenie organizmu nie zachodzi tylko w wyniku prowadzenia niewłaściwej diety. Na rozwój tego zjawiska wpływa również palenie papierosów.
Jak przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
Aby przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu warto zwrócić uwagę na pożywienie o charakterze zasadowym. Mowa tu o warzywach, szczególnie ziemniakach, owocach, surowym mleku, śmietanie, niegazowanej wodzie mineralnej, ziołach do przyprawiania potraw. Jednym z najbardziej zasadowych owoców jest kiwi, które chroni przed tworzeniem się kamieni szczawianowych w nerkach, a także pomarańcze, śliwki, gruszki i truskawki. Z kolei wśród najbardziej zasadowych warzyw wyróżnia się szpinak, kapustę oraz pomidory.
Warto mieć na uwadze fakt, że dieta zasadowa może nie odpowiadać każdemu. Mimo to ograniczenie spożywania białego pieczywa, słodyczy, mięsa oraz włączenie większej ilości warzyw wskazane jest dla każdego.
Ponadto na rynku można znaleźć wiele produktów zawierających substancje zasadowe. Jednym z nich jest wodorowęglan sodu. Polecany jest nie tylko jako składnik diet zasadowych, ale również odtruwających, ponieważ stanowi ważny składnik odżywiania się ludzi aktywnych fizycznie, a także chorujących na choroby nerek czy osteoporozę.
Aby przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu warto dietę wspomóc również aktywnością fizyczną. Ćwiczenia warto wzbogacić o spacery czy korzystanie ze schodów zamiast windy. Korzystnym rozwiązaniem na pozbycie się kwasów z organizmu jest sauna, jednak tylko wtedy gdy nie występują przeciwwskazania do jej zastosowania.
Zobacz również: Wpływ spiruliny na równowagę kwasowo-zasadową.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Niedźwiecka M., Kosmetologia Estetyczna, Zakwaszenie – nieznana przyczyna wielu chorób, 3/2014.