
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Utrata przytomności to stan zaburzenia świadomości, podczas którego osoba nie reaguje na żadne bodźce czy polecenia osób trzecich. Nawet, jeśli intensywnie oddziałują na receptory bólu. Jest patologicznym zjawiskiem, które może wskazywać zarówno na mniej poważne problemy zdrowotne, jak i groźne choroby. Zawsze należy mieć na uwadze, że epizod utraty przytomności jest stanem zagrożenia życia.
Do najczęściej występujących przyczyn utraty przytomności są:
Oprócz patologicznych zjawisk dotyczących bezpośrednio stanu zdrowia, utrata przytomności może pojawić się wskutek działania czynników zewnętrznych, takich jak:
Mówi się, że każda utrata przytomności jest stanem zagrożenia życia, ponieważ może dojść do zatrzymania krążenia i oddechu. Niebezpieczne bywają również upadki wskutek utraty przytomności, podczas których istnieje ryzyko poważnego urazu głowy.
Na samym początku warto wymienić objawy, które mogą wskazywać na zbliżający się epizod utraty przytomności. To ważne, ponieważ w większości przypadków (jeśli utrata przytomności nie jest spowodowana urazem czy wypadkiem) poprzedza ją charakterystyczny obraz kliniczny. Pojawiają się:
W niektórych przypadkach dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia świadomości, dana osoba nie reaguje na polecenia lub reaguje w sposób opóźniony, przy czym może nie zachowywać się adekwatnie do danej sytuacji. Typowa jest bełkotliwa mowa czy dezorientacja. W momencie utraty przytomności mięśnie stają się wiotkie, dlatego taka osoba pada bezwładnie na ziemię. Jednocześnie może dojść do bezwiednego oddania moczu, ponieważ rozluźniają się również mięśnie gładkie układu moczowego. Charakterystyczny jest brak reakcji na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne, także bólowe.
Rodzaje utraty przytomności różnią się między sobą przyczynami i objawami. Wyróżniamy następujące zjawiska:
Na podstawie obrazu klinicznego i sytuacji, w jakiej doszło do utraty przytomności, można ustalić najlepsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne.
W momencie zauważenia osoby, która straciła przytomność, podstawą jest wezwanie pogotowia ratunkowego. W między czasie musimy jednak udzielić takiej osobie pierwszej pomocy. Układamy ją w pozycji bocznej ustalonej, jednak maksymalnie na 30 minut. Po upływie tego czasu zmieniamy bok, na którym poszkodowany leży. Pozycję tą stosujemy wyłącznie wtedy, gdy poszkodowany oddycha. Nie stosujemy natomiast wtedy, gdy podejrzewamy uraz miednicy lub kręgosłupa. W momencie braku oddechu w pierwszej kolejności dokonujemy reanimacji, starając się go przywrócić.
Poszkodowana osoba, po ustabilizowaniu parametrów życiowych, powinna być osłonięta/okryta – zimą ma to na celu zapobieganie wychłodzeniu organizmu, natomiast latem ochronę przed słońcem. Badając stan przytomności patrzymy na twarz poszkodowanej osoby, zwracając szczególną uwagę na jej zabarwienie. Niepokojącym objawem jest nadmierna bladość, czerwony lub siny odcień. Także czerwień wargowa powinna mieć normalny kolor.
O stanie przytomności poszkodowanego świadczy otwarcie oczu, odwrócenie głowy w naszą stronę i odezwanie się. Aby ocenić stan poszkodowanego nawiązujemy kontakt słowny, pytając co się stało. Można zadać proste pytania dotyczące dzisiejszej daty, stolicy Polski czy aktualnej pory roku. Sprawdzamy, czy odpowiedzi są logiczne i prawidłowe. Do czasu rozpoznania urazów ograniczamy jego wysiłek fizyczny (nie pozwalamy mu się poruszać), jednak przez cały ten czas rozmawiamy z poszkodowanym, zabezpieczając przed utratą ciepła.
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły