Ząbkowanie – rozpoznanie i objawy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ząbkowanie zwykle rozpoczyna się około 6 miesiąca życia dziecka. W tym czasie maluch może wykazywać różne objawy i każdy z nich może przechodzić je na swój sposób. Po czym poznać ząbkowanie u dziecka oraz jakie są najczęściej występujące symptomy?

Ząbkowanie - rozpoznanie i objawy

Ząbkowanie

Nie można jednoznacznie określić, kiedy dziecko będzie ząbkować, ponieważ w dużej mierze jest to kwestia indywidualna, która często uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi. W związku z tym, pierwsze zęby mogą pojawić się po ukończeniu 6 miesiąca, u innych natomiast w czasie zbliżania się momentu pierwszych urodzin.

Należy podkreślić, że na proces ząbkowania wpływa wiele czynników. Jest to m.in. układ hormonalny oraz ewentualne jego zaburzenia, układ immunologiczny czy poziom witaminy D w organizmie. Pierwsze pojawiające się zęby u dziecka oznaczają, że rozwój malucha odbywa się w sposób prawidłowy.

Uwaga!

Jeśli ząbkowanie rozpoczyna się po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka, wówczas mamy do czynienia z tzw. opóźnionym ząbkowaniem.

Objawy ząbkowania

Wyróżnia się wiele objawów ząbkowania, na które dziecko reaguje w sposób indywidualny. Dzieli je się na:

  • miejscowe;
  • ogólne.

Objawy miejscowe

  • zaczerwienienie, obrzęk i świąd dziąseł – dziąsła stają się przekrwione i towarzyszy im ból;
  • stan zapalny dziąsła;
  • zapalenie ropne mieszka zębowego;
  • nadmierne ślinienie się;
  • gryzienie twardych przedmiotów.

Objawy ogólne

  • złe samopoczucie;
  • zmniejszony apetyt – powstaje na skutek bólu jaki towarzyszy podczas spożywania pokarmu;
  • zaburzenia snu – ze względu na dolegliwości bólowe dziecko często się budzi, nie może zasnąć;
  • zwiększona temperatura ciała (37,5-38) – w czasie ząbkowania podwyższona temperatura utrzymuje się około trzech dni;
  • problemy z wypróżnianiem się (zmiana koloru kału na ciemno zielony);
  • biegunka – powstaje w wyniku dużej obecności płynów w diecie malucha;
  • nadmierna płaczliwość;
  • rozdrażnienie.

Rzadkie objawy ząbkowania

W trakcie pojawiania się pierwszych zębów u dziecka mogą pojawić się również tzw. objawy rzadkie lub nietypowe. Należy do nich m.in. katar, kaszel, a także problemy dermatologiczne w postaci wysypki małych czerwonych grudek.

Jak załagodzić objawy ząbkowania?

Istnieje kilka metod łagodzących objawy ząbkowania. Należą do nich sposoby:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • niefarmakologiczne;
  • farmakologiczne;
  • domowe.

1. Metody niefarmakologiczne.

Zalicza się do nich delikatny masaż dziąseł dziecka, który wykonuje się opuszkiem palca. W trakcie masażu należy wziąć pod uwagę fakt, że dziąsła malucha są szczególnie wrażliwe, dlatego wykonywane ruchy powinny być bardzo ostrożne. Masaż warto wykonywać 2-3 razy dziennie ruchami kolistymi przy jednoczesnym naciskaniu miejsc wyraźnie rozpulchnionych. Ponadto zaleca się przemywanie dziąseł naparem z rumianku, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

2. Metody farmakologiczne.

Należą do nich leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Ponadto w aptekach dostępne są również żele i spraye znieczulające.

3. Metody domowe.

Jednym z domowych sposobów na złagodzenie objawów ząbkowania jest podawanie schłodzonego smoczka lub mokrego, schłodzonego kompresu. Chwilową ulgę mogą przynieść również schłodzone przekąski w postaci owoców lub warzyw (np. marchewki, jabłka, ogórka).

Uwaga!

Warzywa i owoce należy dobrze umyć i obrać ze skórki. Przekąski należy podawać dziecku w większym kawałku, aby nie zakrztusiło się.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie u dziecka specjalnych gryzaków, jednak powinny być przeznaczone do użytku niemowląt. Jest to ważne, ponieważ inne mogą zawierać w swym składzie szkodliwe barwniki lub ftalany. Należy podkreślić, że produkcja zabawek dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, podlega określonym normom, w związku z tym nie mogą zawierać szkodliwych substancji.

Wskazówka

Ftalany to związki chemiczne, które po dodaniu do tworzyw sztucznych czynią je bardziej plastyczne oraz łatwiejsze w kształtowaniu.

W związku z tym zanim zdecydujemy się podać dziecku jakikolwiek gryzak lub zabawkę, należy sprawdzić czy posiada certyfikat i oznakowanie CE.

Czym jest certyfikat CE?

To dokument, który muszą posiadać zabawki oraz produkty przeznaczone dla dzieci, które trafiają na rynek europejski. Producent zabawek deklaruje, że dana zabawka spełnia wszystkie przepisy bezpieczeństwa występujące na terenie Unii Europejskiej.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *