
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Skóra osób aktywnych, uczęszczających na siłownię lub zawodowych sportowców wymaga szczególnej pielęgnacji. Wynika to z faktu, że organizm poddawany jest dużemu wysiłkowi, który powoduje podwyższenie temperatury, a to z kolei wyraźnie powoduje zaczerwienienie skóry i pocenie się. W związku z tym zaleca się stosować wyjątkowo delikatny makijaż, aby skóra miała możliwość oddychania. Warto wspomnieć również o pielęgnacji skóry przed treningiem jak i po. Zaniedbanie jej może spowodować wyraźne pogorszenie kondycji cery.
Treningi oraz wizyty na siłowni to obecnie troska o zdrowie czy wygląd własnego ciała. Bardzo istotnym elementem ćwiczeń jest również strój w jakim trenujemy oraz akcesoria towarzyszące. Kolejnym aspektem jest atrakcyjny wygląd w trakcie treningu, który sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo podczas ćwiczeń pośród innych ćwiczących osób. Zapewniają to odpowiednie kosmetyki, które są dostosowane do nadmiernej aktywności fizycznej, gdy skóra jest rozgrzana oraz obciążona wydzielaniem większej niż zwykle ilości potu. Czy makijaż podczas treningu jest konieczny i potrzebny? Jak dbać o skórę przed i po treningu?
Bardzo ważną czynnością tzw. pielęgnacji treningowej jest przede wszystkim dokładne oczyszczanie z zalegających na niej sebum oraz kosmetyków. Dlatego przed treningiem należy wykonać dokładny demakijaż najlepiej żelem oczyszczającym. Jeśli posiadasz cerę tłustą lub trądzikową, warto zdecydować się na kosmetyki o działaniu antybakteryjnym zawierającym m.in. kwas salicylowy czy olejek herbaciany. Z kolei przy cerze wrażliwej czy cerze suchej dobrze jest korzystać z tzw. dermokosmetyków lub delikatnych preparatów myjących. Po umyciu skóry zawsze należy nałożyć krem o działaniu nawilżającym, najlepiej o delikatnej formule. Jeśli natomiast trening odbywasz na zewnątrz zawsze pamiętaj o kremie z filtrem ochronnym najlepiej po 50 SPF, zarówno porą zimową jak i letnią.
Aby zmniejszyć objawy nadmiernej potliwości skóry należy wziąć odświeżający prysznic przed pójściem na siłownię. Ważnym aspektem jest również depilacja ciała, zwłaszcza pach oraz nóg. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Włoski gromadzą bakterie, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach ciała. W celu ich usunięcia można skorzystać z nowoczesnych technologii jak np. fotodepilacja pach. Jest to bezinwazyjne metoda usuwania owłosienia światłem, niepowodująca podrażnień, a także dająca efekty gładkiej skóry na długie miesiące.
Po odbytym prysznicu lub kąpieli nie zapominajmy o użyciu dezodorantu w sprayu lub w kulce. Nie wskazane jest stosowanie olejków lub gęstych balsamów na skórę, bowiem utrudniają w ten sposób wydalanie z niej potu.
Po wykonanym treningu konieczne jest oczyszczenie twarzy. Najlepszym kosmetykiem do tego będzie lekka pianka lub delikatny żel, który nie podrażnia skóry oraz nie pozostawia tłustego filmu na jej powierzchni. Oczyszczanie skóry należy wykonać zaraz po treningu, a nie dopiero po dotarciu do domu. Kolejnym krokiem jest nałożenie kremu, najlepiej o działaniu nawilżającym lub łagodzącym zaczerwienienia (dobieraj go odpowiednio do rodzaju Twojej cery).
Pierwszym i podstawowym krokiem jest odświeżający prysznic. Następnie można zastosować balsam nawilżający. Rozgrzana skóra po treningu i kąpieli doskonale wchłonie wszystkie składniki kosmetyku.
Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu, ponieważ czują się niekomfortowo. W związku z tym wyjście na siłownię również może być dla takich pań niezręczną sytuacją. Dotyczy to głównie osób posiadających problem ze skórą, który często odbiera pewność siebie. Jeśli więc Twoja cera nie posiada żadnych problemów i dobrze czujesz się bez makijażu najlepiej ćwicz bez niego. Dzięki temu skóra nie będzie miała żadnego problemu z oddychaniem oraz nie będzie obciążona.
W przypadku osób z mankamentami skóry twarzy, można zastosować tzw. makijaż treningowy. Jednak warto przed jego nałożeniem wykonać odpowiednią pielęgnację skóry. Warto również pamiętać, że makijaż nie powinien być odpowiednikiem tego dziennego, jedynie stanowić wersję soft.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
6 odpowiedzi
Fajnie,że poruszono ten temat, bo niewiele osób sobie zdaję sprawę, że pielęgnacja przd i po treningu jest bardzo ważna. ja zawsze po treningu oczyszczam zarówno twarz jak i całe ciało.
Bardzo fajny tekst, który powinna przeczytać każda trenująca osoba! 🙂
Ja osobiście nie chodzę na siłownię, ale gdybym chodziła, na pewno bym skorzystała z tych rad. 🙂
Super! Naprawdę idzie coś wynieść z twojego wpisu 🙂
Ciekawy wpis. Co prawda nie chodzę na siłownię ale na fitness z grupą dziewczyn. Na zajęcia zazwyczaj decyduje się na delikatny puder spf50
Niektórzy idą na trening tak wymalowani, że nie wiem czy to impreza czy trening 😀