Joga twarzy to praktyka z pogranicza medycyny alternatywnej i kosmetologii, wykorzystująca techniki masażu i ćwiczeń, które jednak odnoszą się wyłącznie do twarzy, ewentualnie także do szyi i dekoltu. Celem takich działań jest wyraźna poprawa kondycji skóry i jej ogólnego wyglądu. Systematyczna joga twarzy daje bardzo dobre rezultaty, jest też metodą całkowicie naturalną i bezpieczną.
Joga twarzy na zmarszczki
Pomimo tego, że pierwotnie joga nie została stworzona do odmładzania twarzy, lecz do zachowania siły i elastyczności mięśni, ruchomości stawów oraz dobrej kondycji narządu ruchu, wykazano, że doskonale nadaje się również dla celów kosmetologicznych. Współcześnie stała się ona naturalną metodą relaksacyjną oraz wykorzystywaną celem poprawy elastyczności skóry twarzy. Ważne, aby poszczególne ćwiczenia wykonywane były zgodnie z metodyką.
Joga twarzy – na czym polega?
Joga twarzy polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń twarzy i szyi w ustalonej kolejności, tak, aby oddziaływać na mięśnie mimiczne tej okolicy. Aktywując tkankę mięśniową, pośrednio oddziałuje się również na układ krwionośny, układ limfatyczny oraz układ nerwowy, co z kolei przekłada się na wygląd skóry twarzy. Przykładowe ćwiczenia mogą prezentować się następująco:
- odchylanie głowy do tyłu i tym samym rozciąganie przedniej części szyi;
- skłony boczne głowy i tym samym rozciąganie boków szyi;
- szerokie otwieranie ust;
- wysuwanie żuchwy ku przodowi i cofanie jej;
- wypełnianie policzków powietrzem i opukiwanie ich opuszkami palców w tej pozycji;
- unoszenie brwi maksymalnie ku górze.
Dla lepszego efektu ćwiczenia uzupełnia się technikami masażu twarzy, szyi i dekoltu. Joga twarzy jest więc nie tylko naturalna i skuteczna, ale również przyjemna. Aby uzyskać trwałe i widoczne efekty, należy jednak zwrócić uwagę na systematyczność swoich działań. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj elementy ćwiczeń odbywają się jako pierwsze, a dopiero później wykonuje się część masażu, choć dokładna kolejność działań nie ma aż tak dużego znaczenia. Wiele osób decyduje się wręcz na uzupełnienie jogi twarzy zupełnie innymi technikami, np. kinesiotapingiem estetycznym.
Zobacz również: Kinesiotaping twarzy
Joga twarzy – efekty
Joga twarzy ujędrnia i uelastycznia skórę w obrębie twarzy, tym samym zmniejszając widoczność zmarszczek mimicznych. Skóra wygląda młodziej i zdrowiej, jest też pełna blasku. Wpływa na to także jej lepsze ukrwienie i dotlenienie, ponieważ aktywność mięśniowa stymuluje krążenie w danej okolicy. Sam wygląd skóry to nie wszystko. Joga twarzy może łagodzić objawy bruksizmu, przeciwdziałać dolegliwościom ze strony stawów skroniowo-żuchwowych oraz zmniejszać bóle głowy, w tym migrenowe. Korzyści z jej praktykowania są więc niezwykle szerokie.
Ćwiczenie mięśni twarzy – kto powinien wykonywać?
Z jogi twarzy korzystać może każda osoba bez względu na płeć czy wiek. Podstawowymi wskazaniami są jednak:
- mało elastyczna, wiotka skóra;
- zmarszczki mimiczne;
- szara skóra pozbawiona blasku;
- uboga mimika twarzy;
- utrata młodzieńczego owalu i konturu twarzy;
- drobne asymetria twarzy;
- bruksizm;
- ból i przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych;
- bóle głowy.
Na jogę twarzy warto zdecydować się także w celach profilaktycznych, aby powyższe problemy nie wystąpiły lub wystąpiły później, niż u rówieśników w podobnym wieku. Jogę twarzy warto wykonywać dokładnie i zgodnie z metodyką, dlatego w razie wątpliwości co do własnych praktyk, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pokieruje nimi i udzieli trafnych rad.
Joga twarzy – przeciwwskazania
Praktycznie nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń w obrębie twarzy i szyi. Jedynym są rany skóry tej okolicy (także pooperacyjne zaopatrzone szwami), które mogłyby rozejść się podczas delikatnego rozciągania skóry. Względnymi przeciwwskazaniami są natomiast: gorączka, opryszczka wargowa, ostre infekcje, zaostrzenie chorób przewlekłych dermatologicznych, aktywny trądzik.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kondracka P., Ciszek A., Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury, Kosmetologia Estetyczna, 1/2017.
- Maj M., Joga twarzy, e-book, 2020.