Anestezjolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Anestezjolog to lekarz specjalista zajmujący się przede wszystkim podawaniem znieczulenia pacjentom czekającym na operację, jednak jego praca na tym się nie kończy. Lekarz ten odpowiada za zdrowie i życie swojego pacjenta, jest niezbędnym członkiem zespołu medycznego w każdym szpitalu i większości placówek medycznych. Po zakończeniu operacji to właśnie anestezjolog rozpoczyna wybudzanie pacjenta.

Czym zajmuje się anestezjolog?

Choć wydaje się, że jedynym zadaniem anestezjologa jest podawanie pacjentowi znieczulenia tak, aby operacja przebiegła w stanie nieświadomości i bezboleśnie, nic bardziej mylnego. To tylko część jego obowiązków. Anestezjolog dodatkowo czuwa nad funkcjami i parametrami życiowymi pacjenta podczas trwania całej operacji. Przed wykonaniem znieczulenia zbiera szczegółowy wywiad dotyczący alergii i uczuleń, stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków. Na tej podstawie dobiera odpowiedni rodzaj i dawkę znieczulenia. To niezwykle trudne i ważne zadanie, ponieważ błąd w doborze leku może spowodować wstrząs anafilaktyczny i śmierć pacjenta. Natomiast błąd w doborze dawki może spowodować wybudzenie się pacjenta w trakcie czynności chirurgicznych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Anestezjolog nie zajmuje się tylko pacjentami operowanymi. Posiada uprawnienia do opieki nad pacjentami przewlekle i ciężko chorymi, np. z niewydolnością wielonarządową, zaawansowanym stadium nowotworów czy takimi, których życie jest poważnie zagrożone. Jest bowiem specjalistą od uśmierzania bólu i może podawać pacjentom silnie działające leki, w tym opioidowe. Nierzadko anestezjolog jest członkiem zespołu pogotowia ratunkowego.

Anestezjolog a poród

Kobiety w ciąży z pewnością docenią pomoc anestezjologa. Zarówno podczas porodu naturalnego, jak i poprzez cięcie cesarskie. Specjalista podaje najczęściej znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które eliminuje odczucia bólu od pasa w dół. Jednocześnie kobieta jest świadoma wykonywanych czynności medycznych i tuż po ich zakończeniu może przytulić swoje nowo narodzone dziecko.

Jak zostać anestezjologiem?

Aby zostać anestezjologiem w pierwszej kolejności należy ukończyć studia medyczne trwające 6 lat (12 semestrów). Kończą się uzyskaniem dyplomu i tytułu lekarza. Następnie kandydat odbywa staż lekarski trwający 13 miesięcy. Teraz może przystąpić do wykonywania wybranej przez siebie specjalizacji. W przypadku anestezjologii trwa ona kolejnych 6 lat.

Cechy charakteru anestezjologa

Osoba, która chce zostać anestezjologiem nie tylko musi skończyć studia medyczne i odbyć staż, a następnie skończyć wybraną specjalizację. Dodatkowo powinna wykazywać odpowiednie na to stanowisko cechy charakteru. Są to przede wszystkim empatia i wrażliwość, jako że każdego dnia zmagać się będzie z bólem i cierpieniem pacjentów, ale również niezwykła dokładność i precyzja w każdym wykonywanym zadaniu, ponieważ to od niej będzie zależeć życie wielu osób. Dodatkowo anestezjolog musi wykazywać się bardzo silnym charakterem i nie załamywać się widokiem śmierci, który niestety będzie towarzyszył jego karierze zawodowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Marino P., Intensywna terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
  2. Allman K., Wilson I., Oksfordzki podręcznik anestezjologii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *