
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zajady lub pękające kąciki ust bardzo często stanowią problem wizualny. Bolesność, zaczerwienienie oraz widoczne pęknięcia nie należą do czynników, które chętnie eksponujemy. Co stanowi główną przyczynę ich powstawania oraz jak skutecznie leczyć ten problem?
Zajady to linijne pęknięcia kącików ust. Ze względu na fakt pękania czerwieni wargowej, zajady przyczyniają się do dużych dolegliwości bólowych, szczególnie podczas spożywania posiłków, a także do dyskomfortu psychicznego, ponieważ zaburzają efekt wizualny ust.
Zajady powstają w wyniku:
Głównym objawem zajadów są bolesne, linijne pęknięcia kącików ust, a także nadżerki, które zlokalizowane są na śluzówce jamy ustnej. Ponadto często zmianom towarzyszy uczucie pieczenia i mrowienia kącików ust oraz ich zaczerwienienie, które świadczy o obecnym stanie zapalnym.
Uwaga!
Zajady mogą przekształcić się w nieestetyczne blizny, kiedy dojdzie do zaniedbania ich leczenia.
Leczenie zajadów powinno być odpowiednio dostosowane do przyczyny, która je wywołała. W związku z tym, w terapii zalecane są produkty farmaceutyczne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, a także suplementacja witaminowa w przypadku ich niedoboru.
Jednak zanim skorzysta się z preparatów farmaceutycznych, warto zdecydować się na naturalne produkty, do których należy:
Cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. Na miejsca zmienione chorobowo należy nałożyć kompres wykonany z czosnku i trzymać przez 15 minut. Nie należy wydłużać czasu stosowania kompresu, ponieważ czosnek może spowodować podrażnienie wrażliwej skóry ust oraz błony śluzowej jamy ustnej.
Miód wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające, przyspiesza gojenie się ran oraz zapewnia zmniejszenie dolegliwości bólowych. Należy zmieszać małą łyżeczkę miodu z oliwą z oliwek, a następnie nałożyć produkt na usta tuż przed pójściem spać. Maseczkę należy zmyć po 15 minutach.
Aloes chroni przed namnażaniem się bakterii (działanie przeciwbakteryjne), a także w dużym stopniu wpływa na przyspieszenie gojenia się ran. Sokiem z aloesu należy przemywać zajady lub żel aloesowy nałożyć na zmiany i pozostawić na całą noc.
Na miejsce zmienione chorobowo należy przykładać plasterki świeżego ogórka. Wykazuje bowiem właściwości nawilżające, regenerujące, kojące, a także zapobiega gromadzeniu się bakterii na powierzchni skóry.
Jeśli domowe sposoby, a także produkty apteczne nie przynoszą widocznych rezultatów, a objawy nie ustępują przez okres dwóch tygodni, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci mocniejsze leczenie farmakologiczne. Może również zlecić wykonanie podstawowych badań dotyczących np. krwi, jeżeli będzie uważać, że występujące zajady wykazują podłoże chorobowe.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Niestety mam problem z zajadami co jakiś czas więc wartościowy post.