Olejek walerianowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejek walerianowy pozyskuje się z kłącza i korzenia waleriany drogą destylacji z parą wodną. Posiada charakterystyczny ostry zapach i zielonkawo-żółtą lub brązowo-żółtą barwę. Produkt ma zastosowanie głównie przy nerwicach, stanach lękowych, bezsenności oraz zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego. Bardzo dobrze komponuje się z innymi olejkami, przede wszystkim olejkiem z drzewa różanego, olejkiem mandarynkowych, olejkiem sosnowym czy olejkiem lawendowym.

Olejek walerianowy

Olejek walerianowy – działanie

Olejek walerianowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających oraz łagodzących stres. Od wieków wykorzystywany był właśnie w sytuacjach stresu i nerwowości, zwłaszcza w przypadku kobiet. Współcześnie znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, ziołolecznictwie czy kosmetologii. Dużą popularnością (zwłaszcza w medycynie) cieszą się krople walerianowe, zmniejszające aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Innymi słowy, olejek walerianowy:

  • odpręża i relaksuje;
  • działa nasennie, poprawia jakość snu;
  • zmniejsza poziom stresu i zdenerwowania;
  • zmniejsza objawy nerwicy i agresję;
  • przeciwdziałają przygnębieniu;
  • pomagają radzić sobie z natręctwami;
  • wspomagają terapię objawów na tle nerwowym, takich jak bóle głowy, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca.

Dawniej wykorzystywano go również do leczenia napadów padaczki, dziś jednak są skuteczniejsze metody. Warto wiedzieć, że olejek walerianowy działa nie tylko na uspokojenie i zmniejszenie stresu. Dodatkowo wpływa na rozkurcz mięśni, co jest przydatne przy zespole napięcia przedmiesiączkowego i przy bolesnych menstruacjach, zmniejsza objawy wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz poprawia trawienie poprzez stymulację wydzielania śliny i soków żołądkowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W kosmetologii i dermatologii olejek walerianowy stosuje się do leczenia łupieżu, łojotoku i zmian skórnych w przebiegu dermatoz. Sprawdza się jako środek pielęgnacyjny zwłaszcza dla skóry dojrzałej, ponieważ chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz minimalizuje widoczność zmarszczek.

Jak stosować olejek walerianowy?

Istnieje wiele metod użycia tego produktu. Wystarczy 3-5 kropli dodać do kominka aromaterapeutycznego, aby cieszyć się leczniczym aromatem w całym pomieszczeniu. W łaźniach parowych dodaje się 3 krople na 500 ml wody, natomiast chcąc zrobić leczniczą kąpiel, do wanny wypełnionej wodą o temperaturze 38 stopni Celsjusza dodajemy 3-5 kropli oraz łyżkę miodu, mleka lub soli. Kąpiemy się maksymalnie 15 minut.

Olejek walerianowy można aplikować bezpośrednio na skórę, jednak po rozcieńczeniu. W tym celu mieszamy 4-6 kropli produktu z 10 ml olejku podstawowego, np. olejku migdałowego, olejku z pestek winogron, olejku oliwkowego czy jakiegokolwiek innego o potwierdzonym, pozytywnym wpływie na kondycję skóry. Należy pamiętać, że bez względu na sposób użycia, długotrwałe stosowanie olejku walerianowego może obniżać koncentrację, powodować bóle głowy oraz nudności. Nie należy stosować go bez rozcieńczenia, ponieważ jest intensywny.

Olejek walerianowy – przeciwwskazania

Waleriana jest ziołem bezpiecznym, dlatego stosowana zgodnie z zaleceniami, nie przekraczając dziennych dawek, nie powoduje skutków ubocznych. Jeśli jednak przez pewien czas będziemy stosować zbyt wysokie dawki, mogą pojawić się bóle głowy, nudności, kołatanie serca, bezsenność czy problemy żołądkowe. Rekomenduje się po 30 dniach stosowania produktu zrobić 2-tygodniową przerwę. W przypadku kropel walerianowych szczególną ostrożność należy zachować u dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ większość produkowana jest na bazie alkoholu.

Olejku walerianowego nie stosuje się jednocześnie z lekami przeciwhistaminowymi i zwiotczającymi mięśnie. Przeciwwskazaniami są również stosowanie leków nasennych, antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych, picie alkoholu, planowana operacja, choroby nerek oraz poważne choroby wątroby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
  2. Nowak G., Surowce roślinne o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym, Herba Polonica, 1/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *