
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olejek walerianowy pozyskuje się z kłącza i korzenia waleriany drogą destylacji z parą wodną. Posiada charakterystyczny ostry zapach i zielonkawo-żółtą lub brązowo-żółtą barwę. Produkt ma zastosowanie głównie przy nerwicach, stanach lękowych, bezsenności oraz zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego. Bardzo dobrze komponuje się z innymi olejkami, przede wszystkim olejkiem z drzewa różanego, olejkiem mandarynkowych, olejkiem sosnowym czy olejkiem lawendowym.
Olejek walerianowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających oraz łagodzących stres. Od wieków wykorzystywany był właśnie w sytuacjach stresu i nerwowości, zwłaszcza w przypadku kobiet. Współcześnie znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, ziołolecznictwie czy kosmetologii. Dużą popularnością (zwłaszcza w medycynie) cieszą się krople walerianowe, zmniejszające aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Innymi słowy, olejek walerianowy:
Dawniej wykorzystywano go również do leczenia napadów padaczki, dziś jednak są skuteczniejsze metody. Warto wiedzieć, że olejek walerianowy działa nie tylko na uspokojenie i zmniejszenie stresu. Dodatkowo wpływa na rozkurcz mięśni, co jest przydatne przy zespole napięcia przedmiesiączkowego i przy bolesnych menstruacjach, zmniejsza objawy wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz poprawia trawienie poprzez stymulację wydzielania śliny i soków żołądkowych.
W kosmetologii i dermatologii olejek walerianowy stosuje się do leczenia łupieżu, łojotoku i zmian skórnych w przebiegu dermatoz. Sprawdza się jako środek pielęgnacyjny zwłaszcza dla skóry dojrzałej, ponieważ chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz minimalizuje widoczność zmarszczek.
Istnieje wiele metod użycia tego produktu. Wystarczy 3-5 kropli dodać do kominka aromaterapeutycznego, aby cieszyć się leczniczym aromatem w całym pomieszczeniu. W łaźniach parowych dodaje się 3 krople na 500 ml wody, natomiast chcąc zrobić leczniczą kąpiel, do wanny wypełnionej wodą o temperaturze 38 stopni Celsjusza dodajemy 3-5 kropli oraz łyżkę miodu, mleka lub soli. Kąpiemy się maksymalnie 15 minut.
Olejek walerianowy można aplikować bezpośrednio na skórę, jednak po rozcieńczeniu. W tym celu mieszamy 4-6 kropli produktu z 10 ml olejku podstawowego, np. olejku migdałowego, olejku z pestek winogron, olejku oliwkowego czy jakiegokolwiek innego o potwierdzonym, pozytywnym wpływie na kondycję skóry. Należy pamiętać, że bez względu na sposób użycia, długotrwałe stosowanie olejku walerianowego może obniżać koncentrację, powodować bóle głowy oraz nudności. Nie należy stosować go bez rozcieńczenia, ponieważ jest intensywny.
Waleriana jest ziołem bezpiecznym, dlatego stosowana zgodnie z zaleceniami, nie przekraczając dziennych dawek, nie powoduje skutków ubocznych. Jeśli jednak przez pewien czas będziemy stosować zbyt wysokie dawki, mogą pojawić się bóle głowy, nudności, kołatanie serca, bezsenność czy problemy żołądkowe. Rekomenduje się po 30 dniach stosowania produktu zrobić 2-tygodniową przerwę. W przypadku kropel walerianowych szczególną ostrożność należy zachować u dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ większość produkowana jest na bazie alkoholu.
Olejku walerianowego nie stosuje się jednocześnie z lekami przeciwhistaminowymi i zwiotczającymi mięśnie. Przeciwwskazaniami są również stosowanie leków nasennych, antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych, picie alkoholu, planowana operacja, choroby nerek oraz poważne choroby wątroby.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły