Karboksyterapia w łysieniu i wypadaniu włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Karboksyterapia w łysieniu i wypadaniu włosów to tylko jedno z zastosowań terapii dwutlenkiem węgla. Zabieg z jego zastosowaniem w obrębie skóry głowy prowadzi do tworzenia się nowych sieci naczyń krwionośnych oraz ich udrożnienia i poszerzenia zwężonych, czego efektem jest dotlenienie, odżywienie i regeneracja obszaru skóry skąd włosy obumierają i wypadają.

Karboksyterapia w łysieniu i wypadaniu włosów

Karboksyterapia

Pierwsze zabiegi wykorzystujące działanie dwutlenku węgla zastosowali francuscy lekarze w latach 30 u osób z niewydolnością żylną. W latach 90 kiedy nastąpił przełom w medycynie, zastosowano terapię dwutlenkiem węgla w przypadkach zmian troficznych wynikających z chorób tj. miażdżyca lub cukrzyca. Warto podkreślić, że oprócz poprawy wyglądu samej skóry zauważono również poprawę jej kondycji w miejscach bezpośredniego podania CO2. W tym momencie zabiegi wykorzystujące działanie CO2 nabrały nowego znaczenia. Obecnie karboksyterapia znalazła zastosowanie w kierunku jakim jest trychologia.

Jak działa karboksyterapia?

Zabieg karboksyterapii wykonywany w obszarze skóry głowy przyczynia się do tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz poszerzenia wcześniej zwężonych drobnych naczynek. Rezultatem takich działań jest zwiększone dotlenienie oraz odżywienie i regeneracja miejsca zabiegowego. Widoczne efekty stanowią wynik namnażającego się gazu CO2 w tkankach, co prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych.

Działanie gazu CO2 przyczynia się do uwalniania atomów tlenu z hemoglobiny i łączenie z dwutlenkiem węgla. W dalszym etapie pod wpływem enzymu anhydrazy węglanowej i wody podawany dwutlenek węgla rozkładany jest na jony węglowodorowe H+. W tym momencie dochodzi do natlenowania skóry głowy, co oznacza, że pH obniża się kierując się w stronę kwasową. Dodatkowo tworzą się czynniki wzrostu śródbłonka naczyniowego. Zjawisko to wynika z mechanizmów obronnych organizmu, które z kolei stymulują odnowę oraz wzrost nowych włosów, a także odpowiedzialnych za proliferację komórek skórno-naskórkowych. Czas działania CO2 w tkankach trwa około 7 dni, po których zaleca się wykonanie kolejnego zabiegu.

Warto podkreślić, że zabieg należy do grupy mało inwazyjnych co oznacza, że nie jest uwarunkowany porami roku oraz temperaturą środowiska.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Karboksyterapia jako zabieg trychologiczny wykazuje szerokie spektrum działania, dzięki czemu można stosować ją w przypadku wypadania włosów, aktywacji ich odrostu, a także w przypadku łuszczycy skóry głowy.

Ile zabiegów?

Ilość oraz częstotliwość zabiegów karboksyterapii w przypadku wypadaniu włosów lub łysieniu dobiera indywidualnie trycholog. W związku z tym leczenie może trwać, w zależności od indywidualnych predyspozycji każdej osoby, nawet do roku. W początkowym etapie zaleca się wykonywanie zabiegów co 4-7 dni przez okres 4 tygodni.

Wskazówka

W wykonywaniu zabiegów karboksyterapii ważna jest dawka podawanego CO2, która warunkuje kwalifikacje pacjenta do zabiegu oraz przeciwwskazania.

Karboksyterapia w łysieniu i wypadaniu włosów – efekty

Efekty terapii z zastosowaniem dwutlenku węgla uwarunkowane są indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta. Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po trzech zabiegach. Podczas wykonywania zabiegów zauważono po upływie 2 miesięcy zahamowanie wypadania włosów oraz zwiększony ich wzrost. W celu poprawy efektów terapii zaleca się łączenie zabiegu karboksyterapii z mezoterapią igłową na włosy lub osoczem bogatopłytkowym.

Przeciwwskazania

  • ciężka niewydolność płuc, serca, nerek;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • infekcje skóry w miejscu zabiegowym.

Podsumowanie

Łysienie oraz wypadanie włosów stanowi duży problem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Jednak obecny rozwój kosmetologii oraz medycyny estetycznej zapewni szeroki wachlarz zabiegów trychologicznych, do których zalicza się m.in. karboksyterapia pozwalająca powstrzymać proces wypadania włosów, a w niektórych przypadkach całkowicie go odwrócić.

Bibliografia

  1. Czerwonka W., Kosmetologia Estetyczna, Karboksyterapia w terapii łysienia i wypadania włosów, 1/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *