Nowotwory sutka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nowotwory sutka rozwijają się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu piersiowego. Najczęściej choroby tego rodzaju dotyczą kobiet między 40 a 70 rokiem życia.

Nowotwory sutka

Nowotwory sutka

Patologiczne zmiany w gruczołach sutkowych stanowią przyczynę niepokoju związanego z obecnością nowotworu złośliwego. Warto podkreślić, że aż 80% przypadków u kobiet raków sutka wykazuje charakter łagodny, jednak zachorowalność na nowotwory złośliwe wykazuje nieustanny wzrost. Nowotwory złośliwe sutków występują również u mężczyzn, jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko.

Klasyfikacja nowotworów sutka

Nowotwory sutka według oceny histopatologicznej dzieli się na:

  • nabłonkowe (niezłośliwe – brodawczaki wewnątrzprzewodowe, gruczolaki brodawki i sutka, złośliwe – przedinwazyjne oraz inwazyjne raki, choroba Pageta);
  • mieszane łącznotkankowe i nabłonkowe (gruczolakowłókniaki, guzy liściaste, mięsakoraki);
  • różne (guzy tkanek miękkich, skóry, układu krwiotwórczego, układu limfatycznego);
  • niesklasyfikowane;
  • dysplazje;
  • zmiany guzopodobne (rozszerzenia przewodów, guzy zapalne, ginekomastie).

Nowotwory niezłośliwe

Stanowią one najczęściej występujący rodzaj nowotworów i dotyczą około 50% kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz pomenopauzalnym. Warto podkreślić, że gruczoł sutkowy jest hormonozależny, ponieważ wpływa na niego układ podwzgórzowo-przysadkowy, jajniki, nadnercza, gruczoł tarczowy, trzustka, szyszynka oraz obwodowy metabolizm steroidów.

1. Dysplazje.

Dysplazje to łagodne zmiany zarówno rozrostowe jak i wsteczne, w tym również zanikowe, struktur nabłonkowych i nienabłonkowych gruczołów sutkowych. Wśród nich można wyróżnić torbiele, zmiany włóknisto szkliste, a także różne postacie zmian rozrostowych przewodów, zrazików oraz tkanki łącznej.

Zobacz również: Choroby tkanki łącznej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Gruczolakowłókniaki.

Gruczolakowłókniaki to najczęściej występujące guzy łagodne w okresie przekwitania, a także u młodych kobiet po 35 roku życia. Wykazują formę guzków dobrze odgraniczonych od tkanek zdrowych i zwykle występują pojedynczo. Ryzyko przejścia raka w nowotwór złośliwy jest bardzo niewielkie.

3. Rozstrzenie przewodów wyprowadzających.

Należą do zmian guzopodobnych i dotyczą 30-40% kobiet w wieku 50-60 lat. W tym przypadku nie ma ryzyka przekształcenia się zmian w zmiany złośliwe.

4. Brodawczaki wewnątrzprzewodowe.

Brodawczaki wewnątrzprzewodowe należą do nowotworów łagodnych, gdzie zmiany rozrostowe obejmują nabłonek przewodów. Najczęściej dotyczą kobiet w wieku 30-50 lat. Charakterystyczną cechą ich jest pojawianie się surowiczej lub krwistej wydzieliny z brodawki sutka.

5. Guzy liściaste.

Guzy liściaste to rzadko występujące nowotwory i stanowią 2-3% zmian o charakterze łącznotkankowym oraz nabłonkowym. Zmiany te mogą rozwijać się na podłożu gruczolako-włókniaków. Warto podkreślić, że zmiany rosną szybko i często wykazują tendencję do złośliwości.

Nowotwory złośliwe

Nowotwory złośliwe gruczołów sutkowych to najczęściej występujące choroby u kobiet w Polsce. Stanowią bowiem 19,7% wszystkich zmian złośliwych. Pod względem histopatologicznym nowotwory złośliwe wywodzą się z nabłonka i stanowią 99% wszystkich nowotworów złośliwych sutka. W grupie tej najczęściej występują raki przewodowe i zrazikowe.

Rak przewodowy sutka pochodzi z nabłonka przewodów wyprowadzających gruczołów mlecznych. Rozrost tych komórek prowadzi do zatkania światła przewodu, a w przypadku rozwoju choroby, następnych. Zjawisko to przyczynia się do zablokowania odpływu wydzieliny gruczołowej i w efekcie tworzenia się torbieli.

Rak zrazikowy sutka pochodzi z komórek produkujących wydzielinę gruczołową. Ze względu na lokalizację nie przyczynia się on do zastoju treści. Zjawisko to jednak powoduje późne wystąpienie objawów.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka sutka należy:

  • wiek;
  • menarche poniżej 12 roku życia;
  • menopauza powyżej 52 roku życia;
  • brak porodu;
  • pierwszy poród powyżej 35 roku życia;
  • brak laktacji;
  • poronienia;
  • dieta wysokotłuszczowa;
  • nadużywanie alkoholu;
  • genetyka;
  • ekspozycja na promieniowanie jonizujące;
  • rak jajnika, macicy, jelita grubego.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *