Kresa biała

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kresa biała (łac. linea alba) to charakterystyczna struktura anatomiczna znajdująca się w linii środkowej brzucha, pomiędzy dwiema częściami mięśnia prostego brzucha. Umożliwia połączenie poszczególnych kompartmentów tego mięśnia, chroniąc m.in. przed jego rozstępem na boki. Częstym problemem kobiet (a niekiedy i mężczyzn) jest rozejście mięśnia prostego brzucha, co wymaga konsultacji fizjoterapeutycznej.

Kresa biała (łac. linea alba)

Smugi ścięgniste mięśnia prostego brzucha

Omawiając kresę białą koniecznie należy przybliżyć temat smug ścięgnistych mięśnia prostego brzucha, które występują u każdego człowieka. Ich liczba i stopień rozwinięcia zależą jednak od czynników osobniczych i są zmienne. Najczęściej obserwuje się 3-4 smugi, jako że w budowie mięśnia prostego brzucha udział bierze 6-9 miotomów. Pomiędzy dwiema sąsiednimi smugami włókna mięśniowe przebiegają podłużnie, rzadko przebiegają ściśle poprzecznie. Łączą się z blaszką przednią pochewki i tylko dzięki takiemu umocowaniu możliwe są skurcze poszczególnych części mięśnia prostego brzucha.

Górna smuga jest często niekompletna i biegnie łukowato. Lokalizuje się na wysokości ósmego żebra chrzęstnego. Druga znajduje się na poziomie pierwszego żebra wolnego, natomiast trzecia odpowiada pępkowi. Jeżeli występuje smuga czwarta, znajduje się ona na wysokości linii łukowatej. Smugi ścięgniste łączą się ze sobą kresą białą. Połączenie to chroni obie części mięśnia prostego brzucha (lewą i prawą) przed rozstępowaniem się na boki.

Kresa biała – budowa

Kresa biała to splot włókien kolagenowych budujących powięź mięśniową w obrębie przedniej ściany brzucha. Kolagen natomiast stanowi białko budulcowe występujące u każdego człowieka i syntezowane z dużą intensywnością do około 25.-30. roku życia. Kresa biała posiada szerokość około 1-2 cm i biegnie dokładnie w linii pośrodkowej ciała, pomiędzy mięśniami prostymi brzucha. Największą szerokość ma w okolicy pępka i to właśnie tutaj najczęściej dochodzi do powstania przepukliny. Kresa biała jest bowiem najsłabszym miejscem w jamie brzusznej, podatnym na uszkodzenia. Ciągnie się od wyrostka mieczykowatego mostka aż do spojenia łonowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kresa biała – funkcje

Podstawową funkcja kresy białej jest utrzymywanie mięśni prostych brzucha w odpowiedniej odległości od siebie. Dzięki temu ciąża, poród, aktywność fizyczna, parcie czy kaszel nie wiążą się ze zmianą lokalizacji mięśnia prostego brzucha i patologiami.

Rozejście kresy białej

Rozejście kresy białej zwie się również rozejściem mięśnia prostego brzucha (DRA). Dolegliwość stanowi rozejście się włókien kresy w dowolnym miejscu na jej przebiegu, co najczęściej bywa konsekwencją:

  • ciąży i porodów;
  • zbyt intensywnej aktywności fizycznej przebiegającej ze wzmożonym ciśnieniem w tłoczni brzusznej;
  • przebytych operacji i zabiegów na jamie brzusznej;
  • chorób przewlekłych przebiegających z kaszlem (np. POChP lub astma oskrzelowa) oraz zaparciami (np. zespół jelita drażliwego lub choroba Leśniowskiego-Crohna).

W ciąży czynnikami ryzyka rozejścia się kresy białej są:

  • duża masa urodzeniowa dziecka;
  • ciąża mnoga;
  • liczne ciąże u jednej kobiety;
  • starszy wiek kobiety ciężarnej, zazwyczaj 35 lat;
  • wysiłek fizyczny i dźwiganie ciężkich przedmiotów w ciąży;
  • wielowodzie;
  • otyłość.

Aby stwierdzić rozejście kresy białej należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który na podstawie testów palpacyjnych i funkcjonalnych, a także badania USG oceni wielkość i jakość rozejścia. Jednocześnie dobierze optymalną terapię, indywidualną dla danej osoby. Terapia opiera się na ćwiczeniach, rozluźnianiu mięśni skośnych brzucha i mięśni grzbietu odcinka lędźwiowego, świadomej aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha oraz kinesiotapingu. Pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń do domu, które musi wykonywać codziennie.

Rozstęp kresy białej – konsekwencje

Najczęściej diagnozowaną konsekwencją rozejścia kresy białej jest przepuklina brzuszna lokalizująca się właśnie w obrębie kresy białej. Obecność przepukliny może prowadzić do zaburzeń trawiennych i złego samopoczucia, pojawia się również ryzyko zadzierzgnięcia jelita, co jest stanem zagrożenia życia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Jachacz-Łopata M., Milka D., Rozejście mięśnia prostego brzucha, Terapia kompleksowa, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *