Rozstępy to problem prawie 80% kobiet i 40% mężczyzn. Wiele osób jest przekonanych, że jedynym sposobem ich usunięcia jest interwencja lekarza medycyny estetycznej. W praktyce jednak sporą część rozstępów można rozjaśnić lub całkowicie usunąć tylko dzięki metodom naturalnym.
Rozstępy – czym są i jak powstają?
Rozstępy to zbliznowacenia w warstwie skóry właściwej. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwe odkładanie się białek: kolagenu i elastyny. Niewłaściwie ułożone białka nie zachowują niezbędnej elastyczności i dochodzi do rozrywania warstwy skóry, która zamiast zarosnąć się (zgodnie z fizjologią), patologicznie bliznowacieje. Do błędów w dyslokacji białek skóry dochodzi albo pod wpływem czynników genetycznych i związanych z nimi zmianami hormonalnymi, albo pod wpływem zbyt szybkich zmian masy ciała, za którymi skóra nie nadąża.
Czy wszystkie rozstępy można usunąć?
Niestety nie wszystkie rozstępy można usunąć domowymi sposobami i korzystając z naturalnych preparatów. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie znajduje się blizna. Tuż po uszkodzeniu skóry rozstępy przybierają kolor fioletowy, czerwony lub odcienie różowego. Pojawia się wówczas stan zapalny i na tym etapie można je skutecznie usunąć. Kiedy stan zapalny minie, a w miejscu uszkodzenia skóry pojawi się pełna blizna, wtedy domowe sposoby nie wystarczą. Perłową wówczas bliznę będzie można wprawdzie rozjaśnić, jednak na pewno pozostanie widoczna.
Jak usunąć rozstępy?
1. Naturalne oleje, w tym olej kokosowy i olej z czarnuszki.
Łagodzą stan zapalny, jednocześnie pobudzając metabolizm komórek, zwiększając szanse na to, że nie dojdzie do wytworzenia blizny, tylko rana spokojnie się zagoi. Ponadto oleje stanowią źródło witamin i kwasów tłuszczowych będące niezbędnym wsparciem w procesie odbudowy. Co ważne, stosowane zewnętrznie łagodzą pieczenie i delikatnie nawilżają oraz odżywiają skórę czyniąc ją bardziej elastyczną. Należy zaznaczyć, że nie dostaną się nigdy do uszkodzonego regionu – żeby suplementować niedobory kwasów tłuszczowych. Produkty te należy dostarczać organizmowi z zewnątrz.
2. Witaminy, szczególnie A, K i E.
Wszystkie trzy substancje współdziałają ze sobą w celu przywrócenia prawidłowej funkcji skóry, zarówno stosowane kosmetycznie, jak i jako suplementy, ponieważ wówczas istnieje szansa na to, że dotrą do miejsca tworzenia się rozstępów i zabezpieczą skórę przed bliznowaceniem.
3. Kwasy owocowe i niektóre olejki eteryczne.
Stosuje się je zewnętrznie w celu rozjaśnienia rozstępów. Tak naprawdę nie wpływają one na strukturę wewnętrzną blizny, a jedynie rozjaśniają wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu kolor skóry jest ujednolicony i blizny nie rzucają się w oczy. Sposób też można stosować również w fazie zanikowej rozstępów, choć efekty wówczas nie będą aż tak dobre.
Pomocnymi metodami jest również delikatny masaż, niektóre formy zabiegów rozgrzewających oraz suplementacja kolagenu i jego kosmetyczne stosowanie, a także kwas hialuronowy.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
7 Responses
Bardzo pomocny post, będę musiała zastosować się do Twoich zaleceń 🙂
Uwielbiam olej z czarnuszki 🙂
Olej kokosowy dobry na wszystko! 🙂 fajny post, zwięźle i na temat
Moim rozstepom to już chyba tylko laser dał by radę
Ciekawy artykuł. Świadomość tego, co można zrobić kiedy pojawiają się rozstępy jest bardzo ważna. Niestety te, które posiadam ja – nadają się jedynie pod laser.
Laser? Słyszałam kiedyś o laserach, ale nie wiem w sumie jak z ich skutecznością.
Chyba się skusze na taki zabieg.