Mysi zapach potu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mysi zapach potu jest dość częstą przypadłością, charakterystyczną np. dla choroby fenyloketonuria (wrodzona choroba metaboliczna, związana z niedoborem enzymu hydroksylazy fenyloalaniny). Może mieć jednak kilka innych przyczyn, dlatego przy braku rezultatów domowego postępowania warto skonsultować się z lekarzem.

Mysi zapach potu

Mysi zapach potu – charakterystyka

Mysi zapach potu nazwany jest tak nie bez powodu. Przypomina aromatem zapach moczu myszy – jest kwaśny, stęchły, wilgotny. Nie jest przy tym aż tak drażniący dla nozdrzy, co zapach moczu mocznicowego, w którym wyraźnie wyczuwa się amoniak. Co ciekawe, jeśli mysi zapach potu nie wynika z braku higieny, lecz z występujących chorób, utrzymuje się na ciele nawet po kąpieli.

Zapach potu a choroby

Mysi zapach potu jest bardzo charakterystyczny dla fenyloketonurii. To choroba metaboliczna, której przyczyną jest brak bądź znaczny deficyt aktywności enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej (PAH), wytwarzanego w wątrobie. Konsekwencją tego jest zaburzenie przemiany aminokwasu fenyloalaniny w tyrozynę, a więc nadmierne gromadzenie się w organizmie tego aminokwasu. Prowadzi to do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i związanych z tym licznych dolegliwości neurologicznych, takich jak np. opóźnienie rozwoju umysłowego czy drgawki. Mysi zapach potu również jest bardzo typowy dla tej jednostki chorobowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Inne możliwe przyczyny mysiego zapachu potu to:

  • cukrzyca – kolejna choroba metaboliczna związana z nieprawidłową czynnością trzustki, prowadząca do podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Pot diabetyków może pachnieć myszami, ale również acetonem czy gnijącymi owocami;
  • niewydolność nerek – pot w jej przebiegu może pachnieć amoniakiem lub myszami. Choroba wywołuje szereg negatywnych oznak, gdyż nerki są odpowiedzialne za produkcję i filtrację moczu w organizmie;
  • brak dostatecznej higieny osobistej – unikanie systematycznych pryszniców i stosowanie wyłącznie dezodorantu zamiast dokładnego umycia ciała może generować mysi zapach potu, nie jest on jednak typowy dla braku higieny.

W razie wystąpienia mysiego zapachu potu warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który skieruje pacjenta na badania krwi i badanie moczu. Takie badania i tak powinny być wykonywane systematycznie celem monitorowania stanu zdrowia, choć wiele osób o tym zapomina. Pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości jest więc idealnym momentem do zadbania o swoje zdrowie, jeśli nie było to wykonywane wcześniej.

Mysi zapach potu – diagnostyka

Przy mysim zapachu potu warto w pierwszej kolejności szczególnie zadbać o higienę osobistą, używać wyłącznie naturalnych antyperspirantów pozbawionych aluminium, pić co najmniej 1,5 l wody dziennie oraz stosować zdrową, zbilansowaną dietę. Jeśli to nie da oczekiwanych rezultatów w okresie 1 miesiąca, warto udać się do lekarza po skierowanie na badania krwi i moczu. Dodatkowo warto rozszerzyć diagnostykę o badania cukrzycowe (poziom glukozy za czczo), tarczycowe (hormony tarczycy) oraz nerkowe i wątrobowe (panel nerkowy, panel wątrobowy).

Fenyloketonuria najczęściej rozpoznawana jest już na etapie wczesnego dzieciństwa. Odpowiednie badania zleca się noworodkowi w pierwszych dobach jego życia. Analizuje się wówczas poziom fenyloalaniny we krwi. Poziom tego aminokwasu w surowicy krwi przekraczający 20 mg% świadczy o najczęstszej, ciężkiej postaci fenyloketonurii. Wartości poniżej 10 mg% wskazują na łagodną hiperfenyloalaninemię, natomiast wyniki pośrednie – na łagodną fenyloketonurię.

Dieta a zapach potu

Jeśli to możliwe, problem leczy się przyczynowo. Przy fenyloketonurii podstawą leczenia jest przestrzeganie odpowiednio dobranej diety, ograniczającej do maksimum podaż fenyloalaniny. Znajduje się ona w dużych ilościach m.in. w mięsie, jajach, rybach, mleku i nabiale oraz warzywach strączkowych. Dieta powinna być ustalona przez dietetyka, aby nie doszło w jej przebiegu do niedoborów pokarmowych. Także przy cukrzycy dieta jest ogromnie ważna, jednak wówczas opiera się na podaży produktów z niskim indeksem glikemicznym. Dodatkowo pacjent stale monitoruje u siebie poziom glukozy oraz w razie konieczności przyjmuje odpowiednie leki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Płoszaj K., Fenyloketonuria wybrany przykład rzadkiej choroby metabolicznej, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, 4/2022.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *