Antyperspirant to kosmetyk przeznaczony do walki z nadmierną potliwością, która stanowi duży dyskomfort w życiu codziennym. Ze względu na to, że zbyt intensywne wydzielanie potu to zjawisko dość powszechne, obecna farmakologia i kosmetologia wychodzą na przeciw swoim klientom. W związku z tym w drogeriach czy aptekach istnieje szeroki wybór preparatów mających na celu zmniejszenie objawów pocenia się.
Antyperspirant
Antyperspirant to produkt, który działa bezpośrednio na przyczynę nieprzyjemnego zapachu, a więc hamuje produkcję potu. Ten, który posiada skuteczne działanie bazuje na związkach glinu lub też glinu i cyrkonu, które w wyniku działania pH skóry blokują ujścia gruczołów potowych i tymczasowo ograniczają wydzielanie potu.
W połączeniu z wilgocią występującą na skórze, a także pod wpływem temperatury antyperspiranty przekształcają się w formę żelu, który zwęża ujścia gruczołów potowych, hamując wydostawanie się potu na zewnątrz. Preparaty tego rodzaju nie przyczyniają się do zatykania gruczołów, a jedynie tymczasowo ograniczają wydostanie się potu na powierzchnię skóry, co skutecznie zmniejsza problem nadmiernej potliwości.
W składzie antyperspirantów często występuje również talk kosmetyczny, którego zadaniem jest pochłanianie potu, a także zapewnienie dłuższego uczucia suchości skóry.
Składniki antyperspirantów, które skutecznie hamują pocenie się to:
- sól glinu (aluminium);
- ałun potasowy (siarczan glinowo – potasowy).
Ponadto w antyperspirantach występują inne składniki jak np. silikony chroniące przed całkowitym wyparowaniem soli, które wówczas mogłyby stanowić przyczynę powstawania białych plam, zarówno na skórze jak i ubraniach.
Dezodorant
Dezodorant to produkt zapobiegający powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który wyczuwalny jest na powierzchni skóry. Inaczej mówiąc, dezodoranty maskują nieprzyjemny zapach przy pomocy obecnych w nich neutralizujących kompozycji zapachowych. Ich działanie jest wyraźnie słabsze od antyperspirantów.
Kiedy zastosować dezodorant, a kiedy antyperspirant?
Osoby ze skłonnością do alergii powinny unikać dezodorantów ze względu na ich intensywne dodatki zapachowe, a także obecny w nich alkohol, który może dodatkowo podrażnić delikatną skórę pach. W związku z tym warto sięgać po antyperspiranty lub dezodoranty przeznaczone dla skóry wrażliwej, bądź alergicznej.
Zabrania się stosować tego rodzaju preparatów w przypadku chorób skóry, szczególnie w okolicy pach. Ponadto nie powinno się ich aplikować tuż przed wyjściem na plażę lub solarium, ponieważ połączenie ich ze słońcem może wywołać przebarwienia skóry.
Rodzaje antyperspirantów
Obecnie występuje wiele rodzajów antyperspirantów. Do najczęściej stosowanych należą antyperspiranty:
- w sztyfcie – są delikatne dla skóry, a także podręczne i wygodne w stosowaniu;
- w aerozolu – produkowane na bazie alkoholu, które chłodzą skórę i dodatkowo dezynfekują. Mogą jednak podrażniać wrażliwy naskórek;
- w kremie – to idealnie rozwiązanie dla skóry wrażliwej, ponieważ w ich składzie znajdują się związki pielęgnujące oraz chroniące przed podrażnieniem;
- w kulce – to również wygodna forma, ponieważ nie kruszy się i nie roluje, jednak długo wysycha na skórze.
Podsumowanie
Dobry antyperspirant działa dwukierunkowo. Przede wszystkim hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach skóry, a także zwęża kanaliki potowe, dzięki czemu wydobywa się przez nie znacznie mniejsza ilość potu.
Należy jednak pamiętać, aby nie aplikować antyperspirantu zaraz po zabiegu depilacji pach. Takie działanie może spowodować silne podrażnienie delikatnego naskórka w tym obszarze. Jeśli zaś w wyniku regularnego stosowania tego rodzaju preparatów nadmierna potliwość nie zmniejszy się, wówczas warto skontaktować się z lekarzem. Należy mieć na uwadze fakt, że zjawisko nadmiernej potliwości może świadczyć o chorobach ogólnoustrojowych, do których należy m.in. cukrzyca.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |